اجلاس منطقه ای کنوانسیون تهران با هدف اجرایی شدن پروتکل آکتائو و آمادگی، واکنش و همکاری منطقه ای در مقابله با سوانح آلودگی نفتی با شعار خزر پاک و ایمن در گرو تعامل منطقه ای، در بندرانزلی آغاز شد
مدیرکل محیط زیست گیلان روز یکشنبه در خصوص اهداف برگزاری این اجلاس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اجرایی شدن پروتکل همکاری و واکنش های منطقه ای در خصوص مقابله با آلودگی های نفتی در دریای خزر یکی از اهداف برگزاری این اجلاس است.
قربانعلی محمدپور افزود: تشکیل کارگروه پایش دریایی خزر و ارزیابی محیط زیست دریایی و همچنین بررسی پیش نویس پروتکل پایش ، ارزیابی ، دستیابی و تبادل اطلاعات بمنظور استفاده بهینه از توسعه پایدار دریای خزر از دیگر اهداف برگزاری این اجلاس است.
وی ادامه داد: از زمان آغاز کنوانسیون تهران تاکنون، جلسات متعددی در کشورهای حاشیه خزر و همچنین در تهران برگزار شده اما این اجلاس، نخستین نشست در راستای اجرایی شدن پروتکل آکتائو پس از تصمیم در خصوص لازم الاجرا شدن آن است.
به گزارش خبرنگار ایرنا نخستین اجلاس منطقه ای کنوانسیون تهران پس از لازم الاجرا شدن آن و با هدف اجرایی شدن پروتکل آمادگی، واکنش و همکاری منطقه ای در مقابله با سوانح آلودگی نفتی با عنوان پروتکل آکتائو و کارگروه پایش و ارزیابی محیط زیست دریایی و همچنین بررسی پیش نویس پروتکل پایش، ارزیابی، دستیابی و تبادل اطلاعات با شعار خزر پاک و ایمن در گرو تعامل منطقه ای ، در بندرانزلی آغاز شده و به مدت چهار روز ادامه دارد.
کنوانسیون تهران در راستای مقابله با آلودگی های زیست محیطی و حفاظت از محیط زیست دریای خزر در سال ۲۰۰۳ میلادی به امضای پنج کشور ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان ، روسیه و ترکمنستان رسیده است/ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *