photo_2016-11-09_21-05-08

 

به گزارش سامانه خبری تحلیلی انزلی کلاب، عصر امروز نشست مطبوعاتی شهردار بندرانزلی و سخنگوی شورای اسلامی شهر با حضور خبرنگاران و فعالین رسانه ای برگزار شد.

در ابتدای این نشست رضا پورشعبان با اشاره به اینکه سه سال از حضور وی به عنوان شهردار در بندرانزلی می گذرد، اظهار کرد: در طول این سه سال همواره تلاش کردیم تا از پیشنهادها،انتقادها و همکاری های خبرنگاران بهره مند شویم و توانستیم قدمهای اولیه را برای بازتر شدن فضای گفتگو برداریم.

شهردار انزلی در ادامه با بیان اینکه شورا تبلوری از درخواستهای مردمی است، تاکید کرد: با وجود تضارب آرا و اختلاف نظرهایی که در شورای انزلی دیده می شود؛ نقطه مشترک همه اعضا، تحقق خواسته های شهروندان است.

پورشعبان در ادامه خاطرنشان کرد: همه مردم با مفهوم توسعه پایدار شهری آشنا هستند اما یکی از اهداف مهم ما بومی سازی شاخص های توسعه شهری، با توجه به شرایط جغرافیایی و ویژگی های خاص بندرانزلی می باشد.

وی افزود: توسعه پایدار شهری یک حادثه نیست بلکه یک رویداد است که وابسته به تلاش و به ثمر رسیدن امور زیر بنایی می باشد و احتیاج به منابع مالی و زمان دارد و ما در طول سه سال گذشته برای رسیدن به مسیر توسعه اقدامات زیربنایی مهمی را انجام دادیم.

شهردار انزلی یکی از کارهای زیربنایی مجموعه مدیریت شهری را تدوین ساختار جدید شهرداری دانست و گفت: در حال نهایی کردن چارت جدید شهرداری هستیم که تمام پست های کارگری در این چارت حذف شده است و بدنه شهرداری بسیار از حالت سنتی گذشته سبک تر شده و هر نیرو به صورت تخصصی در پست مربوط به خود فعالیت میکند.

وی ادامه داد: از نشانه های سازمانی توسعه یافته دسترسی به IT و اتوماسیون اداری است و ساختار IT شهرداری با وجود نوپا بودن بسیار توانمند است، تمام سازمانهای شهرداری به اینترانت مجهز شده اند و امور شهری با سرعت و سهولت بیشتری انجام می یابد.

پورشعبان گفت: بالغ بر ۴۰ هزار پرونده در بندرانزلی تفکیک، تجمیع و بازخوانی شده است که از این تعداد ۲۰ هزار پرونده اسکن شده است و حداکثر تا یک ماه دیگر تمام پرونده های املاکی شهر وارد سیستم خواهد شد.

شهردار بندرانزلی در خصوص GIS در انزلی خاطرنشان کرد: کمتر نقطه ای در کشور است که به این مقوله با نگاه شهرستانی پرداخته باشد و با پیشرفت خوبی که در این زمینه داشته ایم به سرعت در حال تبدیل شدن به پایلوت استانی در زمینه GIS هستیم.

وی افزود: همواره تعامل با مسئولین شهری به ویژه شورای اسلامی در دستور کار شهرداری قرار دارد که با این تعامل و همراهی توانستیم بیش از ۳۰ میلیارد تومان پروژه های زیربنایی در انزلی به سرانجام برسانیم.

شهردار انزلی خاطرنشان کرد: در طول سه سال گذشته بیش از ۶۵ هزار متر مربع کف پوش در انزلی کار شده است و امیدواریم در آینده نزدیک از خیابان سپه با ۷۰۰۰ متر مربع کف پوش با ساختاری جدید به عنوان بزرگترین پیاده راه شهر بهره برداری نماییم که طرح ها و برنامه ریزی ها در این خصوص انجام گرفته و بخشی از اعتبارات این پروژه نیز تامین شده است.

وی در این خصوص پیاده راه سازی خیابان سپه افزود: در نظرسنجی که از کسبه این خیابان انجام دادیم مشخص شد بیش از ۷۵ درصد از مغازه داران با عدم حرکت خودرو در این خیابان موافق هستند.

رضا پورشعبان یکی از وعده های خود را در آغاز برعهده گرفتن مسئولیت شهرداری انزلی، استفاده از نخبگان شهری برای حرکت به سمت پیشرفت شهر خواند و تاکید کرد: در طی این سه سال کمیته های تخصصی مختلف برای حضور نخبگان تشکیل دادیم که در بحث IT، طراحی لوگو جدید شهرداری و سایر موارد با این عزیزان همکاری وهم فکری داشتیم.

شهردار انزلی استفاده و همکاری از نخبگان را ناکافی دانست و گفت: اساسنامه پیشنهاد تشکیل دفتر مطالعات و برنامه ریزی نخبگان شهری را به شورای اسلامی ارائه نمودیم و امیدواریم که به زودی از شورای راهبردی دفتر نخبگان با حضور همه نخبگان شهر رونمایی شود و سیاست های این دفتر را تشریح نماییم.

در ادامه این نشست سخنگوی شورای شهر انزلی ضمن عذرخواهی از مردم انزلی به دلیل وجود مشکلات عدیده در شهر، اظهار کرد: در سال جاری بودجه مصوب شورا برای شهرداری نزدیک به ۵۴ میلیارد تومان بود که از این رقم ۶۲ درصد بودجه عمرانی و ۳۸ درصد سهم بودجه جاری است و ما حدود ۲ درصد نسبت به سایر شهرها سهم بودجه عمرانی را برای به ثمر رسیدن پروژه های شهری بالا بردیم.

شهرام نواری با بیان اینکه در زمان افتتاح موج شکن جدید انزلی، وزیر راه و شهرسازی دستور برنامه ریزی برای تعامل میان شهر و اداره کل بندر را صادر نمودند، تصریح کرد: در همین راستا جلسات زیادی برگزار شد و اقدامات لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در ضلع غربی موج شکن در حال شکل گیری است.
وی افزود: به شهروندان اطمینان خاطر می دهیم در صورت اجرایی شدن این کار، بندرانزلی به یکی از قطب های بزرگ کشور در زمینه گردشگری تبدیل خواهد شد در تمام دنیا موج شکن هایی که ساخته می شود به شهر ارتباطی ندارد و تحت نظارت گمرک هستند اما انزلی از این قضیه مستثنی است و در بازوی غربی موج شکن اداره کل بندر قصد انجام تخلیه و بارگیری نداشته و هدف اصلی از احداث این موج شکن برنامه های تفریحی و توسعه گردشگری شهر می باشد.

 

در ادامه جلسه شهردار و سخنگوی شورای شهر پاسخگوی سوالات خبرنگاران بودند که برخی از سوالات و پاسخ های به شرح ذیل می باشد:

– علت تاخیر در ساخت و افتتاح پارکینگ طبقاتی در مرکز شهر انزلی چیست؟

شهردار: در مرکز شهر و خیابان سپه زمین ارزش قیمتی بالایی دارد و شهرداری توان خرید چنین فضایی را ندارد و در حال رایزنی با بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این مورد هستیم و مقرر شد امتیازاتی به سرمایه گذاران ارائه دهیم تا هرچه سریعتر ترغیب به ساخت پارکینگ طبقاتی شوند و یکی از مشکلات بزرگ شهروندان در بحث ترافیک و عدم جای پارک در بافت مرکزی شهر رفع گردد.

-مهندس خسته بند در مصاحبه ای اعلام کردند از عملکرد شهرداری رضایت ندارند، علت این عدم رضایت چیست؟ آیا پیش از انتخابات شورا تغییری در صندلی ریاست مجموعه مدیریت شهری رخ خواهد داد؟

سخنگوی شورا: ما هرگز منکر مشکلات عمده در شهر نیستیم و قطعا توقع مهندس خسته بند از شهرداری بسیار بالاست و گله های مردمی را می شنوند ما نیز باید تمام تلاش خود را در رفع مشکلات به کار بگیریم.

وی در مورد بخش دوم این پرسش گفت: شایعات زیادی در خصوص برکناری شهردار انزلی شنیده می شود، اما چنین چیزی صحت ندارد و آقای پورشعبان با تلاش بیشتری به کار خود ادامه خواهد داد و اعضای شورا هیچ مشکلی با ایشان ندارند و هر تصمیم دیگری منوط به زمان و شرایط موجود خواهد بود.

-با وجود تغییر پیمانکار شرکت جمع آوری زباله در انزلی، دلیل عدم جمع آوری صحیح زباله در برخی از نقاط شهری چیست؟

شهردار: شهرداری ریسک بزرگ واگذاری برخی از امور شهری به بخش خصوصی را انجام داده است، قطعا هنوز مشکلاتی وجود دارد اما نسبت به سال گذشته تفاوت چشمگیری داشته ایم به طور مثال در بدترین شرایط جوی  نیز رفتگران برای نظافت معابر حضور می بایند؛  همچنین بخشی از بی نظمی ها  مربوط به عدم توجه برخی از شهروندان به ساعت بیرون گذاشتن زباله می باشد که امیدواریم مردم فهیم انزلی همکاری لازم را با ما داشته باشند.

-در جلسات شورای شهر خبر استفاده از آسفالت سرد در انزلی شنیده می شود، این موضوع تا چه حدی پیگیری شده است؟

سخنگوی شورای شهر: آسفالت سرد یک سیستم جدید آسفالت در دنیا است که می بایست شرایط لازم برای استفاده از آن مهیا باشد، مهندس آفتابی در حال بررسی شرایط موجود در انزلی هستند تا مشخص شود قابلیت اجرا در شهری مانند انزلی با ویژگی های خاص آب و هوایی وجود دارد یا خیر.

 

-دلیل کم بودن جلسات علنی شورای شهر چیست؟ آیا مشکلی میان اعضای شورای شهر وجود دارد؟

تعداد جلسات چندان مهم نیست بلکه این خروجی جلسات است که باید برای مردم شهر مثمر ثمر باشد، در کمیسیون ها سعی میکنیم کارها و موضوعات را بررسی نماییم. هیچ مشکلی میان اعضای شورای شهر وجود ندارد و علی رغم تمام اختلاف سلیقه های سیاسی به یکدیگر احترام می گذاریم. بنده سخنگوی هر یازده عضو شورای شهر انزلی هستم و هر نظری که در این جلسه اعلام میکنم از سوی تمام اعضای شوراست و صراحتا می گویم هیچ خصومتی میان دوستان ما در شورای شهر انزلی وجود ندارد.

-نصب بنرهای بزرگ در میدان اصلی شهر باعث تخریب سیمای شهری می شود و زیبنده شهر گردشگر پذیری چون انزلی نیست، تمهیداتی در این خصوص اندیشیده شده است؟

شهرام نواری: اعضای شورا در جلسات نیز بسیار بر قضیه نصب بنر و پرده در میدان اصلی شهر حساس هستند و  همینجا از شهردار تقاضا داریم هرچه سریعتر به این موضوع رسیدگی نمایند و در صورت لزوم نصب بنر مکانی به جز مرکز اصلی شهر برای اینکار تعبیه گردد.

-در حوزه فرهنگی، شهرداری چه برنامه هایی در دستور کار خود دارد؟

شهرداری ها نمی توانند سازمان فرهنگی داشته باشند، برای اولین بار در سال جاری امور فرهنگی شهر را ساماندهی و شاخص بندی کردیم، وظیفه ما حمایت از نهادهای فرهنگی است که در سطح شهر مشغول فعالیت می باشند.

-علت رفتاردوگانه شهرداری با سد معبر ها چیست؟ چرا برخی از مغازه ها از پیاده رو به عنوان بخشی از محیط فعالیت خود استفاده می کنند؟

سد معبر یک معضل بزرگ در همه شهرهاست و عموما به دو صورت انجام میگیرد اول اینکه مغازه داران بخشی از پیاده رو ها را اشغال میکنند و بخش دوم دست فروشها هستند، اخیرا با اصناف نشستهایی تشکیل داده ایم تا امور مربوط به صنفهای مختلف به اداره اصناف واگذار شود و تعاملی شکل گیرد تا شاهد برخی از بی نظمی ها نباشیم.

 

-در بعضی از کوچه های شهر کانالهایی برای جمع آوری آب های سطحی احداث شده است اما این کانال ها لوله گذاری نشدند. چه زمانی عملیات لوله گذاری انی کانال ها آغاز خواهد شد؟

مشکل عدم لوله گذاری کانالها این موضوع در بارندگی اخیر مشکلات زیادی برای شهر به وجود آورد که بخش باقی مانده از لوله گذاری ها به زودی به مناقصه خواهد رفت تا مشکلات آب گرفتگی معابر در شهر رفع شود.

 

گزارش: مریم خسروپسند

 

photo_2016-11-09_21-05-11 photo_2016-11-09_21-04-58

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *