4321

به گزارش سامانه خبری تحلیلی انزلی کلاب، عصر امروز (سه شنبه) نشست مطبوعاتی شهردار بندرانزلی و اصحاب رسانه  با محوریت جشنواره گل دهی لاله های تالابی در شهرداری بندرانزلی برگزار شد.
لیلا مسروری عضو کارگروه جشنواره لاله تالابی در ابتدا با بیان اینکه این جشنواره از تاریخ ۱۸ تا ۲۲ مرداد ماه با نمایشگاه صنایع دستی، برگزاری مسابقات ورزشی و فرهنگی و برنامه جشن شبانه برپا خواهد شد خاطر نشان کرد: در این جشنواره به بهانه لاله های تالابی دور هم جمع خواهیم شد تا ضمن ایجاد پویایی و نشاط در جامعه به این مسئله بپردازیم که ما یک گیاه منحصر به فرد در منطقه داریم که به سوای کشورهای خاور دور، لاله تالابی تنها در تالاب انزلی وجود دارد این گیاه تنها در فضای زیستگاهی مخصوص به خود می تواند رشد و نمو داشته باشد بنابراین تالاب انزلی باید در بهترین شرایط خود باقی بماند.

مسروری اظهار داشت: دبیرخانه جشنواره بارها تاکید کرده است که بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی و توصیه اکید رهبر معظم انقلاب بر رسیدگی به مسئله محیط زیست فعالیت های خود را بنا نهاده است بنابراین باید با استفاده از تمام ظرفیت های هنری، فرهنگی، اجتماعی، ورزشی و علمی حرکت کنیم به سمتی که پیام مردم این شهر مبنی بر درخواست احیا تالاب انزلی را به گوش مردم سراسر کشور برسانیم.
وی افزود: از کشوری چون ایران که در کنوانسیون رامسر پیشگام حفاظت از تالابها میشود انتظار می رود تا تمام مردم با مشارکت خود در حفظ سرمایه های عظیمی چون تالاب سهیم باشند.
این حامی محیط زیست در ادامه گفت: بسیار خوشحالیم که شهرداری بندرانزلی با استفاده از ظرفیت های خود توانسته بسیاری از هنرمندان را همراه خود کند تا هر یک از عزیزان سهمی در رساندن صدای تالاب به گوش مسئولین داشته باشند.

شهردار بندرانزلی در این جلسه اظهار داشت: امروزه یکی از مهم ترین تهدیدات جامعه مربوط به مسائل فرهنگی است و شهرداری ها موظفند در راستای امور فرهنگی سالانه بخشی از بودجه خود را به برگزاری چنین جشنواره هایی اختصاص دهند بنابراین ما معتقدیم جشنواره لاله های تالابی یک جشنواره فرهنگی با رویکرد محیط زیستی و گردشگری است.

رضا پورشعبان با بیان اینکه چنین هزینه هایی نه تنها هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است افزود: از سال گذشته تا کنون بیش از ۲۰ میلیارد سرمایه صرف کارهای عمرانی و زیربنایی شده است و در مقایسه با این رقم، بودجه ای که صرف امور فرهنگی شده است بسیار ناچیز می باشد و ما ملزم هستیم در کنار تمام اقدامات عمرانی بستری فرهنگی و اجتماعی به وجود بیاوریم.

وی گفت: امسال بیش از ۲۰۰ نفر از جوانان بندرانزلی بدون هیچ چشم داشتی با دبیرخانه جشنواره همکاری می کنند و همچنین صنعت هتلداری و گردشگری و اتحادیه قایقرانی حمایت تمام قد از برگزار کنندگان جشنواره داشتند که نشان میدهد جشنواره در حال یافتن جایگاه اصلی خود می باشد.

پورشعبان با تاکید بر اینکه جشنواره لاله های تالابی به دنبال این است که مردم شهر را با هم همراه و هم صدا نماید خاطر نشان کرد: سال گذشته حدود ۲۰ غرفه گردشگری و صنایع دستی داشتیم و امسال با مشارکت مردم این عدد را به ۸۰ غرفه رساندیم که در بخشی از این غرفه های اموری با مضامین اجتماعی و انسان دوستانه برپا خواهد شد.

شهردار بندرانزلی در خصوص هزینه های جشنواره لاله های تالابی گفت: دبیرخانه جشنواره پیش بینی  حدود سه میلیارد ریال هزینه کرده بود که بیش از ۷۰ درصد این هزینه ها توسط حامیان مالی و دوستداران انزلی تامین و بخشی دیگر از کار با همت و تلاش جوانان و مدیریت صحیح صرفه جویی شد تا هزینه های شهرداری به حداقل برسد.

رضا پورشعبان در پاسخ به این پرسش که برای فرا منطقه ای شدن جشنواره چه برنامه ای دارید، تصریح کرد: رسیدن یک جشنواره به سطح کشوری نیازمند طی یک روال طبیعی است و ما  بسیار امیدواریم این جشنواره به یک جشنواره ای تابستانه همچون جشنواره های جزیره کیش شود.

وی در مورد اینکه گفته می شود به جای صرف هزینه های این چنینی رسیدگی به وضعیت تالاب انزلی و جلوگیری از نابودی این تالاب مناسب تر نبود اظهارداشت: شهرداری مستقیما وظیفه ای برای رسیدگی به وضعیت تالاب ندارد و این موضوع یک بحث ملی و بین المللی است با اینهمه شهرداری همیشه در حد توان خود کمک می کند و امسال پس از  گذشت هفت  سال از حضور جایکا در گیلان موفق شدیم دفتری را به این سازمان در بندرانزلی اختصاص دهیم.

پورشعبان افزود: بخش دیگری از فعالیتهای شهرداری بندرانزلی برگزاری جلسات زیست محیطی با محوریت جلوگیری از آلودگی تالاب انزلی می باشد که موفق شدیم در برخی از نقاط شهر با استفاده از متد های روز دنیا از ورود فاضلاب به تالاب انزلی جلوگیری نماییم و بررسی ها برای سایر نقاط و مجتمع هایی که مشکلاتی از این دست دارند نیز ادامه خواهد داشت.

در ادامه شهردار و رئیس شورای شهر انزلی پاسخگوی سوالات خبرنگاران پیرامون مسائل و مشکلات بندرانزلی بودند.

در حاشیه این جلسه خبرنگاران از ساختمان اداری در حال احداث شهرداری بندرانزلی در محل کشتارگاه سابق و مراسم افتتاح نمایشگاه لاله های تالابی دیدن کردند.

گزارش: مریم خسروپسند

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

دکتر هوشیار فرد

۱۳ مرداد ۱۳۹۵

آیا همشهریان عزیز و متولیان امر در شهرستان از علت اصلی حضور جایکا و تلاش برای احیای تالاب مطلع اند؟ تالاب های بسیاری در کشور و دنیا وجود دارند که در لیست موتنرو قرار دارند ولی چرا تاتلاب انزلی انتخاب شد؟

سخنی با شهردار و شورای محترم انزلی :
برای داشتن انزلی زیبا، شاداب و سرزنده با فضای عمومی متنوع نیاز به تدوین دقیق طرح جامع شهر است و در این ارتباط بایستی به سه چشم انداز در حوزه خدمات شهری عبارتند از محیط زیست، ایمنی و مدیریت بحران توجه کافی و وافی مبذول گردد. برای نیل به این چشم اندازها اقداماتی اساسی در زمینه تامین سرانه خدمات شهری، ارتقاء سطح کیفی و کمی ارائه خدمات، ساماندهی مشاغل و صنوف، صیانت از منابع و سرمایه‌های طبیعی شهر، توسعه یکپارچه و متوازن فضای سبز شهری و پیراشهری و برنامه ریزی توسعه شهر بر اساس ارزیابی توان اکولوژیک شهر، ایجاد تسهیلات مناسب در پارک‌های جنگلی، توسعه و تقویت سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی، هوشمندسازی نهادهای مدیریت شهری جهت مدیریت مؤثر، افزایش ضریب ایمنی در ساخت و سازها، آموزش و ساماندهی نیروهای مردمی و نهادهای مرتبط با شرایط بحران لازم و ضروری می باشد.
امیدواریم با بهره مندی بیشتر از ظرفیت های علمی و صاحبان اندیشه شهر و بهگزینی مدیران شهرداری به امور مربوط به احداث و تقویت اماکن فرهنگی، هویت بخشی به محلات شهر واستفاده از ظرفیت های قرهنگی و تاریخی شهر اهتمام بیشتری مبذول شود. همچنین انتظهار می رود که بمنظور جلوگیری از اشتباهات گذشته و اشتباهات احتمالی، توزیع جغرافیایی و مکان گزینی المان های شهری با مشارکت کمیته ای تحت عنوان ” کمیته مراکز فرهنگی و یادمان دفاع مقدس شهرستان” و کارشناسان شهرداری و شورای شهر انجام گیرد. انشاء ا…

پاسخ