untitled

  به گزارش انزلی کلاب و به نقل از مدیریت روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد انزلی، برای نخستین بار در سطح گیلان این منطقه میزبان اولین نمایشگاه تاکسی درمی است.

شیرزاد حسین زاده مجری این نمایشگاه بابیان اینکه بیش از ۴۰۰۰ گونه از انواع مختلف گونه های بومی جانوری استان گیلان مشتمل بر حیوانات،پرندگان و حشرات به نمایش عموم در آمده اظهار داشت: نمایشگاه تاکسی درمی به مساحت ۴۰۰ مترمربع درفضایی سنتی مبتنی برسازه های کلبه شکار بومی استان در محدوده گردشگری فاز تجارت منطقه آزاد انزلی برپا شده است.

وی درخصوص اهداف برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی تاکسی درمی(آکنده سازی حیوانات) گیلان در منطقه آزاد انزلی گفت: آشنایی گردشگران و مردم گیلان باتنوع گونه های جانوری،حیات وحش استان، معرفی حیوانات درحال انقراض،تقویت گردشگری اکوتوریسم ،آشنایی دانش آموزان-دانشجویان و جانورشناسان با تنوع جانوری بومی استان، ایجاد حس مسئولیت و تعلق خاطر بیشتر در میان نسل جوان برای حفاظت از حیات جانواری استان از مهمترین اهداف برگزاری این نمایشگاه می باشد.

شیرزاد حسین پور تاکسی درمی را یک هنر و فن اعلام کرد که از قابلیت تجاری شدن نیز برخوردار است.

وی تصریح کرد: تاکسی درمی (آکنده سازی حیوانات) تجدید حیات حیوانات تلف شده است چراکه بازسازی جسم حیوانات تلف شده درواقع حیوانات موجود را برای نسل های آینده نیز حفظ می کند.

مجری نخستین نمایشگاه تاکسی درمی کشور عدم آشنایی مردم بااین فن را مهمترین چالش آن عنوان نمود و درخصوص همکاری سازمان حفاظت محیط زیست باسازمان منطقه آزاد انزلی افزود: حفاظت و معرفی حیات وحش  و گسترش اکوتوریسم استان،جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی دراین حوزه به منظور تجاری سازی و صادرات محصولات تولیدی را می توان از جمله مهمترین فرصتهای همکاری های زیست محیطی این دو نهاد است.

حسین زاده روند تاکسی درمی  کردن حیوانات و پرندگان را متفاوت اعلام کرد و درخصوص مراحل تاکسی درمی نمودن پرندگان اظهار داشت: تخلیه محتویات بدن پرنده، چربی زدایی، پخش پودر بورکسی در لایه های پوست ،جایگزین نمودن الیاف و مفتول به میزان حجم بدن، دوختن بدن پرنده و درنهایت تزریق ماده فرمالین مراحل تاکسی درمی کردن(آکنده سازی حیوانات) پرندگان را تشکیل می دهد.

وی درخصوص منابع تأمین حیوانات برای تاکسی درمی کردن گفت: حیوانات شکار شده توسط شکارچیان غیرمجاز که از طریق محیط زیست استان بدست می آید بهمراه حیوانات تلف شده در تصادفات جاده ای و باغ وحش، منابع تأمین حیوانات مورد نیاز می باشد.

گفتنی است نمایشگاه تاکسی درمی حیات وحش گیلان تا ابتدای آبان ماه در منطقه آزاد انزلی ادامه خواهد داشت.

تاکسیدرمی مرکب از دو واژه یونانی تاکسیز taxis به معنی آراستن و درما Derma به معنی پوست است و در واقع فن و هنری در زمینه پوست آرایی، پوست آمایی و در کل مجسمه سازی حیوانات مرده یا شکار شده به شمار
می آید. قدمت تاکسیدرمی به پنج هزار سال قبل و به زمان مومیایی کردن حیوانات توسط مصری ها بازمی گردد.

اگرچه اولین کارگاه تاکسیدرمی خصوصی در ایران در سال ۱۳۴۸ کار خود را آغاز کرد، اما می توان گفت شروع این فعالیت به صورت علمی مربوط به سال ۱۳۵۰ است. از پیشگامان تاکسیدرمی در ایران می توان دکتر تاج بخش و دکتر بلوچ را نام برد که در طول فعالیت خود آثار ارزشمند بیشماری را پدید آورده اند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *