80893745-5130502

 قوی زیبا ، خسته ، سرمازده و گرسنه هزاران کیلومتر را پرواز کرده تا خود را به تالاب انزلی بهشت پرندگان مهاجر برساند؛ تالابی که از قرن ها قبل میزبان مهربان و سخاوتمند پرندگان سفر کرده از نقاط مختلف کره زمین است.

 به گزارش عصر چهارشنبه خبرنگار ایرنا ، این حضور چنان بوده که حاشیه نشینان خزر و تالاب انزلی دلبستگی خاصی به پرندگان به ویژه قوی زیبا و با وقار پیدا کرده و سپید را بعنوان رنگ لباس تیم محبوب خود ملوان برگزیده و تیمشان را قوی سپید خزری لقب داده اند.

در گذشته حتی شکارچیان نیز برای برخی گونه های کمیاب مانند قو ارزش ویژه ای قائل بوده و از شکار آن خودداری می کردند چراکه می دانستند کشتن یک قو مساوی است با تنهایی جفتش برای تمام عمر و لطمه به بقای این گونه نادر و زیبا .

اما در سال های اخیر برخی شکارچیان غیرمجاز از روی ناآگاهی و طمع حتی به این پرنده کم نظیر زیبا نیز رحم نکرده و اقدام به شکار آن می کنند.

80893745-5130504

رییس اداره حفاظت محیط زیست در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت : هر ساله بیش از ۸۰ گونه پرنده در تالاب انزلی و حاشیه آن زمستان گذرانی می کنند که تعداد آنها به ۱۵۰ هزار عدد نیز می رسد .

ˈ اکبر میغی ˈ اظهار کرد :خوتکای پرسفید نخستین مهاجران ورودی به تالاب هستند و پس از آن چنگر، مرغابی سانان ، پلیکان و قو می آیند .

وی پهنه های غربی تالاب ، پناهگاه حیات وحش سرخانکل در مرکز تالاب ، شرق تالاب در نزدیکی پناهگاه چوکام و سلکه در جنوب تالاب را عمده محل های مورد علاقه پرندگان در این منطقه عنوان کرد .

رییس اداره حفاظت محیط زیست انزلی انجام کارهای فرهنگی ، مشارکت ذی نفعان و آب بندان دارها و ساکنان اطراف تالاب را موثرترین اقدام برای جلوگیری از شکار غیرمجاز پرندگان مهاجر دانست .

میغی از حاشیه نشینان تالاب انزلی خواست تا برای حفاظت از گونه های نادر پرندگان نظیر قو و جلوگیری از شکار غیرمجاز و از بین رفتن پرندگان کمیاب همیار محیط زیست باشند .

وی تصریح کرد: برنامه ریزی لازم جهت استفاده از همکاری دهیاری ها، مرزبانی و نیروی انتظامی برای حفاظت از پرندگان و جلوگیری از شکار غیرمجاز آنها در قالب نظارت و یا گشت های مشترک صورت گرفته است .

وی ادامه داد: پیش از صدور پروانه شکار در دو برنامه برای روستاهای غرب و شرق شهرستان انزلی اطلاع رسانی صورت می گیرد .

رییس اداره محیط زیست بندرانزلی از مردم شهرستان خواست همانگونه که به ملوان علاقه دارند؛ از این پرندگان مهمان به ویژه قوی زیبا بعنوان نماد تیم محبوبشان حفاظت کنند .

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

۱۵ آبان ۱۳۹۲

باید با متخلفین برخورد اساسی بشه واقعا

پاسخ

۱۵ آبان ۱۳۹۲

سلام،
ریاست محترم اداره محیط زیست بندرانزلی ، استعارۀ جالبی بکار برده اند:
همانگونه که به ملوان علاقه دارند؛ از این پرندگان مهمان به ویژه قوی زیبا بعنوان نماد تیم محبوبشان حفاظت کنند.
سایت آبکنار ما

پاسخ

sinaclub

sinaclub

۱۵ آبان ۱۳۹۲

اول باید آموزش داد به این مردم چون اکثر شکارچیان آموزش درست ندارند.دوم باید طرح های فرهنگی اجرا کنند در مسائل محیط زیست.مثلاً باید در محیط زیستم همیار محیط زیست داشته باشیم.چون نفوذ و حرف کودکان و خردسالان دراین زمینه ها تاثیر خوبی داره در ضمن خود این بچه ها هم از همین سن کم یاد می گیرند که با محیط زیست چه رفتاری داشته باشند.این تصویری که بالا میبینیم!!!!!!!!!آیا دستان انسانه؟؟؟؟؟؟؟؟بدترین موجودات همچین کاری نمی کنند به خدا.حتی بسیاری از حیوونا واسه سیر کردن خودشون هم خیلی از نکات رو رعایت می کنند ، مثلاً به حیوونی که در حال به دنیا آوردن بچش هست حمله نمی کنند.آیا ما انسانها از اونا هم بدتریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟کار خاص و سختی نباید بکنیم فقط یکم انسان باشیم ، انسان، همین

پاسخ

sinaclub

sinaclub

۱۵ آبان ۱۳۹۲

این پرنده زیبا یکی از نمادهای زیبای انزلیه. قوی سپید خزری ملوان بندرانزلی

پاسخ

مجيد لاهوري پاسخ در تاريخ آبان ۱۶ام, ۱۳۹۲ ۱۵:۳۸:

اره واقعا انسان دلش نمیاد جزء محبت و رسیدگی ، فکر دیگری در مورد این پرندگان زیبا بکنه ، باید خیلی جدی توسط جناب مهندس میغی عزیز و پر تلاش پیگیری بشه ، و امیدوارم همه مسئولین مربوطه و همچنین رسانه ها و مردم کمک حال رئیس سازمان محیط زیست باشند