80657986-3965875

رییس مرکز ملی تحقیقات فرآوری آبزیان از آغاز اجرای پروژه تحقیقاتی ˈبررسی میزان تجمع آلاینده های فلزات سنگین، سموم کشاورزی و هیدروکربن های نفتی در بافت خوراکی ماهیان صید شده در تالاب انزلیˈ از سوی این مرکز خبر داد.

به گزارش انزلی کلاب، دکتر ˈعلی اصغر خانی پورˈ روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این پروژه تحقیقاتی با هدف کنترل کیفیت و تضمین سلامت مصرف ماهی و فرآورده های آن در گیلان با حمایت استانداری گیلان و همکاری پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی، اداره کل شیلات گیلان و اداره کل محیط زیست گیلان اجرا می شود.

وی یادآور شد: در این پژوهش میزان تجمع و درجه سمیت این مواد آلاینده در بافت های خوراکی ۱۰ گونه اصلی ماهیان تالاب انزلی شامل ماهی سفید، اردک ماهی، کپور تالابی، کاراس، سیاه کولی ، شاه کولی، لای ماهی، سوف حاجی طرخان و غیره بررسی و سلامت تغذیه از آنها کنترل می شود.

به گفته وی، چهار ایستگاه مورد بررسی سیاه کشیم، شیجان، تالاب مرکزی و آبکنار در فصول بهار، تابستان، پاییز و زمستان است .

دکتر خانی پور خاطرنشان کرد: پس از اجرای این پروژه چنانچه برخی گونه ها و یا مناطق صید از نظر میزان تجمع مواد آلاینده سمی فوق در منطقه خطر و یا از حد مجاز بیشتر باشند، به منظور حفظ سلامت تغذیه مردم اطلاع رسانی لازم برای تصمیم گیری در محدودیت و یا ممنوعیت صید از سوی مدیران اجرایی صورت خواهد گرفت.

طرح پرورش چهار گونه ماهی در قفس و حصار در تالاب انزلی به طور رسمی از هفته گذشته از سوی شیلات گیلان اجرایی شد.

تالاب انزلی با وسعتی بیش از ۱۸ هزار کیلومتر مربع محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه پرندگان بومی و مهاجر و رویشگاه گیاهان کم نظیری است و همچنین حکم تصفیه خانه آب رودخانه های ورودی به خزر و سیل گیر برای شهرهای مجاور تالاب و همچنین تعدیل کننده آب و هوای منطقه است.

۲۷ رودخانه مهم استان گیلان شامل رودخانه های اصلی و زیر شاخه های آن، به تالاب انزلی می ریزند. از مهمترین آنها می توان به ماسوله رودخانه، قلعه رودخان پسیخان، پیربازار، رودخانه بهمبر و شبیخان رود اشاره کرد.

این تالاب با بیش از یکصد گونه پرنده و ده ها گونه ماهی و صدها گونه موجودات گیاهی اکوسیستم کم نظیری دارد. تالاب انزلی از سال ۱۳۵۴ جزو تالاب های بین المللی تحت حفاظت شد و مهمترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر است.

مرکز ملی تحقیقات فرآوری آبزیان ، وابسته به موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در بندرانزلی واقع است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲

امیدوارم ماهیهای تالاب مشکلی نداشته باشند تا حد اقل برادران صیاد ما بتوانند در این شرائط خرج خانواده خود را در بیاورند.

پاسخ