DSC_0263

مدیر رسانه ای باشگاه ملوان نشست مطبوعاتی را با سرمربی جدید تیم ملوان بندرانزلی در محل باشگاه ترتیب داد که می توانید مشروح گفتگو را در ادامه ی مطلب مشاهده نمایید .

ملوان کلاب: آقای مویسیلوویچ چطور شد که به ایران آمدید و هدایت ملوان را بر عهده گرفتید؟

همه چیز خیلی یک دفعه اتفاق افتاد. من یک پیشنهاد خوب از یک تیم لیگ برتری کشور صربستان داشتم و حتی به مدت یک ماه بود که به عنوان مدیر فنی آن باشگاه فعالیت می کردم اما یک شبه همه چیز عوض شد. عصر یک روز پیشنهادی از طرف باشگاه ملوان به من داده شد. من در عرض دو روز خودم را به ایران رساندم و با آقای الماسی مذاکره کردم و به توافق رسیدم.
ایران کشور بزرگی با ۸۰ میلیون جمعیت است و توانایی های زیادی در زمینه ی فوتبال دارد. برای من جالب بود که با فوتبال ایران آشنا شوم و یکی از ۱۶ مربیان تیمهای لیگ برتری این کشور باشم.
در اولین مذاکراتم با آقای محجوب متوجه شدم که این باشگاه اهداف و برنامه های زیادی برای خروج از شرایط فعلی دارد، از ایشان سپاسگزارم که من را برای اجرای برنامه هایشان انتخاب کردند و از طرف دیگر امیدوارم بتوانم از عهده ی این شرایط سخت به خوبی برآیم.

ملوان کلاب: بعد از پیشنهاد همکاری باشگاه ملوان به شما هنگامی که از شرایط خطرناک این تیم و رتبه اش در جدول آگاه شدید، پذیرفتن این چالش سخت نبود؟

ما در زندگی همواره در حال جنگ و منازعه هستیم و من همیشه آماده ی جنگیدن هستم. نیمکت سرمربیگری یک نیمکت داغ است. در حین بازی هم اگر دقت کرده باشید من مدام در حال حرکت هستم و نمی توانم روی نیمکت بنشینم چون خیلی داغ است ! (می خندد)
من قبل از اینکه به ملوان بیایم سرمربی تیم “راد” بلگراد بودم، آن تیم هم شرایطی مشابه ملوان داشت اما من در آنجا موفق بودم. حتی قبل تر از آن هم در کشورهایی مثل مونته نگرو، اسلوونی و کانادا شرایط مشابهی را تجربه کرده ام. من معمولا روی نیمکت تیمهایی نشسته ام که در منطقه ی خطر قرار داشتند و در آنجا ضمن حفظ تیم در آن لیگ سهمیه ی قاره ای را نیز کسب کرده ام. من هیچ وقت در تیمهایی که شرایط مطلوبی دارند کار نکرده ام و شاید اگر الان همه چیز اینجا رو به راه بود نیازی به حضور من نبود.

ملوان کلاب: بعد از گذشت حدودا دو هفته از حضورتان در ایران و انجام دو بازی رسمی با ملوان، شرایط تیم را چطور ارزیابی می کنید؟

من دوست دارم نقاط ضعف و قوت تیم را در داخل تیم با گفتگوی چهره به چهره با بازیکنان و عوامل تیم در جلسات گروهی و یا انفرادی بررسی کنم و اصلا نمیخواهم در مورد نقاط ضعفمان به صورت علنی صحبت کنم. اما مشهودترین نقطه ضعف ما که از چشم هیچکس پنهان نیست مشکل گلزنی ماست و ما در جلسات تمرین روی این مسئله تمرکز زیادی می کنیم. البته منتظر بازگشت آقای رافخایی بهترین گلزن ملوان هم هستیم و امیدوارم با حضور ایشان بتوانیم موفق تر عمل کنیم.

ملوان کلاب: روز گذشته لیست مازاد ملوان اعلام شد که جدایی ۵ نفر از تیم قطعی اعلام شده است. این لیست تحت نظر شما منتشر شد؟ بعد از جدایی این بازیکنان احساس کمبود بازیکن در ۳ بازیِ پیش رو قبل از پایان نیم فصل نمی کنید؟

این لیست هم مثل نقاط ضعف تیم است که من دلم نمی خواهد به صورت علنی در مورد آن صحبت کنم. این تصمیم من و باشگاه است و من می دانم برای بازیکنان جدا شده تصمیم سختی است اما من باید به بازیهای پیش رو فکر کنم. لیست مازاد منتشر شد و به پایان رسید و در حال حاظر به بازی با فولاد فکر میکنم.

ملوان کلاب: در مدت کوتاهی که در کنار تیم حضور داشته اید، بیشتر روی خودباوری بازیکنان و جنبه های روانی تیم کار کرده اید یا نقاط تاکتیکی و فنی ؟

این دو مسئله جدایی ناپذیرند. تمام فلسفه ی فوتبال این است که وقتی توپ داری چگونه گل بزنی و وقتی توپ نداری چگونه گل نخوری. ما به کمک ویدئو و آنالیز با تک تک بازیکنان در این موارد صحبت کرده ایم و تمرینات بسیاری هم داشته ایم و تمام این تلاش ها برای این است که خودباوری و اعتماد به نفس تیم و بازیکنان را افزایش دهیم.

ملوان کلاب: در جریان بازیها در کنار زمین معمولا خیلی عصبانی و جدی هستید و حرکات خاصتان در هفته ی اخیر مورد استقبال هواداران و رسانه ها نیز قرار گرفت.

ما در جلسات تمرین و آنالیز تمامی مسائل را مو به مو با بازیکنان مطرح میکنیم و تا زمانی که آنها کاملا متوجه منظور ما نشده اند رهایشان نمی کنیم سپس بازی آغاز می شود و بعضی بازیکنان طوری عمل میکنند که انگار اولین بار است فوتبال بازی می کنند و از هیچ چیز خبر ندارند! بازی هم در حال جریان است و نمی شود آن را متوقف کرد بنابراین مجبورم اینگونه باشم. من کت و شلوار می پوشم و خیلی دوست دارم روی نیمکت بنشینم و حتی با آرامش چای بنوشم ! اما به شرطی که بازیکنان همانطور که انتظار داریم بازی کنند که متاسفانه اینطور نیست. این مسئله در همه جای دنیا نیز وجود دارد.
این تیم چه از نظر بدنی و چه از نظر تاکتیکی با استانداردهای من فاصله ی زیادی دارد.بازیکنان همه ی توانشان را به کار نمیگیرند. من دوست دارم هنگامی که سوت پایان بازی زده می شود بازیکنانم آنقدر دویده باشند که توان بیرون آمدن از زمین را نداشته باشند. آن موقع هواداران روی سکوها، رسانه ها، مردم کوچه و خیابان و همگی فارغ از نتیجه ای که به دست آمده از تیم راضی هستند. من هم دوست ندارم در جریان بازی آنقدر داد بزنم که بعد از بازی عضلات شکمم درد بگیرد اما من نسبت به هواداران پر شور و فوتبال فهم ملوان و مسئولین این باشگاه مسئولیت دارم و همه ی اینها صرفا جهت موفقیت تیم است.
من معمولا در هر تیمی که شروع به کار کردم برای برقراری ارتباط با تماشاگران تلاش زیادی می کردم اما انزلی اولین جایی بود که در اولین بازی این همه عشق و علاقه را بین خودم و هواداران احساس کردم. همین مسئله وظیفه ی من را سنگین تر میکند و وقتی به جایگاه ملوان در جدول نگاه میکنم چطور می توانم بی تفاوت و با آرامش کنار زمین بایستم؟

ملوان کلاب: نظرتان در مورد وضعیت چمن استادیوم تختی انزلی چیست و چه انتطاراتی برای بهبود آن دارید؟

من در اولین روزهای حضورم در انزلی و پس از اولین بازدید از استادیوم این مسئله را به مسئولان باشگاه گوشزد کردم که در این زمین نمی شود کار تاکتیکی انجام داد آنها هم قول دادند همه ی توانشان را برای بهتر شدن وضعیت فعلی به کار بگیرند. در حال حاظر زمین در وضعیت بدی قرار دارد و این نه به نفع ما و نه به نفع حریفانمان نیست. با قول هایی که مسئولان به من دادند انتظار دارم وضعیت زمین خیلی بهتر شود.

ملوان کلاب: نظرتان در مورد آمادگی بدنی و میزان دوندگی بازیکنان ملوان چیست؟

فعلا در هر سطحی که هستند باید تا پایان نیم فصل اول در همین سطح باقی بمانند و سپس ما دوره های آمادگی که مدنظرمان است را برگزار می کنیم. چیزی که در مورد شرایط بدنی بازیکنان ملوان می توانم بیان کنم این است که همه ی آنها اعم از کاپیتان تیم و غیره با تمام وجودشان برای تیم بازی میکنند.

ملوان کلاب: شما در کارنامه ی کاریتان اکثرا در تیم های کشور خودتان یا کشورهای هم زبانتان شاغل بوده اید، نگران این مسئله نیستید که شاید نتوانید با واسطه و ارتباط غیر مستقیم تفکراتتان را به بازیکنان منتقل کنید؟

خوشبختانه تاکنون اینطور نبوده و مشکلی در این زمینه نداشته ام. ما از صبح تا شب مدام در حال صحبت کردن با بازیکنان و عوامل تیم هستیم. فرصت پیگیری این مسئله را ندارم اما تا به امروز هم موردی در این زمینه مشاهده نکردم.

ملوان کلاب: از دستیارانتان تا چه اندازه کمک می گیرید؟

برنامه ی تمرینات به گونه ای طراحی شده است که من و همه ی همکارانم مشغول هستیم و کسی بیکار نیست. این همکاری روز به روز بیشتر هم می شود. در حال حاضر با کنار گذاشتن پنج بازیکن از تیم، وظابف آنها چندبرابر نیز شده است.

ملوان کلاب: با توجه به شرایط اورژانسی ملوان در جدول به نظر می رسد باید بیشتر دنبال فوتبال نتیجه گرایانه باشیم تا بازیِ زیبا. نظر شما در این مورد چیست؟

هر عضو ی از تیم باید ضمن ارائه ی صد درصد توانش، خواسته های سرمربی تیم را برآورده کند و حتی بیشتر از سطح آن نیز تلاش کند. اگر این فرآیند به درستی صورت بگیرد نتیجه هم خود به خود به دنبال خواهد بود.

ملوان کلاب: سیستم بازیِ ملوان به چه صورت است ؟

ملوان در ساری با سیستم تهاجمی ۳-۳-۴ بازی می کرد و بعد از اخراج فلاحتی به ۲-۴-۳ تغییر پیدا کرد. در بازی با نفت تهران هم با همین سیستم بازی می کردیم و بعد از اخراج حسن جعفری مدت کوتاهی ۱-۲-۳-۴ بازی کردیم و سپس با جابجایی مازیار زارع به خط حمله ۱-۴-۱-۴ بازی کردیم. سیستم پایه ی ملوان ۳-۳-۴ است.

ملوان کلاب: در بازی با نفت تهران اخراج حسن جعفری در منطقه ای اتفاق افتاد که شاید اصلا نیازی به خطا کردن و گرفتن کارت زرد دوم نبود. بازیکنان توجیه شده اند که در چنین شرایطی باید از تحت فشار قرار گرفتن تیم جلوگیری کنند؟

در بازی با نفت تهران قبل از اخراج بازیکنمان خیلی بهتر از حریف بودیم و شاید اگر ۱۱ نفره ادامه می دادیم می توانستیم برنده ی این بازی باشیم اما بازیکنمان با اقدام به دریبل زنی در زمین خودی شرایط را به نفع حریف رقم زد. ما قبل و بعد از هر بازی و حتی بین دو نیمه در این مورد با بازیکنان صحبت میکنیم و سعی می کنیم این مشکلات را درون خانواده ی خودمان حل کنیم.

ملوان کلاب: ملوان در تاریخ خود قهرمانی های ارزشمند و افتخارات زیادی کسب کرده است. به نظر شما چه پروسه ای برای تکرار آن موفقیت ها باید طی شود؟

بازیکنان باید همانگونه که در تمرینات عمل میکنند در بازیها ظاهر شوند و قلبشان را در زمین بگذارند. همه ی بازیکنانی که نیاز داریم جذب کنیم و بازیکنان جدید خودشان را با شرایط تیم وفق دهند و بدین گونه کیفیت تیم افزایش می یابد. در فصل بهار می بینید که بقای ما در لیگ حتمی شده و از آن به بعد اگر من در کنار تیم بودم برای فصل جدید آماده شویم و از اولین هفته هر بازی با هدف ۲ گل بیشتر از حریف به زمین برویم و برای کسب سهمیه ی آسیا تلاش کنیم.
بازیکنان باید عاشق فوتبال باشند و تفکر بردن داشته باشند و نه از ترس فریاد های سرمربی و فشار هواداران و یا دغدغه ی کسب درآمد بلکه با تمام قلبشان فوتبال بازی کنند و از بازی کردن لذت ببرند.

ملوان کلاب: ملوان از گذشته تا به حال همواره بازیکن ساز بوده و به تیمهای پایه ی خود متکی بوده است. توجه شما به تیمهای پایه چقدر است؟

من در حال حاضر بازیکن جوان و مستعدی که بشود رویش سرمایه گزاری کرد در اطرافم نمی بینم. اگر با چنین مواردی برخورد کنم مطمئنا استقبال می کنم. مبحث تیمهای پایه هم نیازمند علم و دانش زیادی است و باید با حساسیت های زیادی در این زمینه برخورد کرد. به هر حال من چندین بازیکن از تیم امید به تیم بزرگسالان اضافه خواهم کرد.

ملوان کلاب: جو شهر انزلی و برخورد مردم را چطور دیدید؟

من هنوز فرصت نکرده ام تمام شهر را ببینم اما با اتومبیل از خیابان ها عبور کرده ام و چندین بار هم به سوپرمارکت و فروشگاه رفته ام. انزلی شهر زیبایی است خصوصا شبها که چراغها روشن می شوند.

ملوان کلاب: نظرتان در مورد غذاهای ایرانی چیست؟

در همان جلسات اول مذاکره مان با آقای الماسی، ایشان به من گفتند اگر بخواهی مثل ایرانی ها غذا بخوری ۴۰ کیلو وزن اضافه می کنی ! اینجا برنج زیاد می خوردند. در این چند روز غذاهای ایرانی خوردم و دوست داشتم.

ملوان کلاب: هفته ی آینده مقابل فولاد خوزستان بازی داریم که سرمربی آن شناخت زیادی از شرایط ملوان دارد. نظرتان در مورد این بازی چیست؟

ما در این بازی مهمان تیم قهرمان ایران هستیم. در مدعی بودن آنها شکی نیست اما در طرف مقابل ما هم چیزی برای از دست دادن نداریم و همه در حال آماده شدن برای این بازی هستیم. ما توریست نیستیم و برای تفریح به اهواز نمی رویم و تمام تلاشمان را برای گرفتن حداکثر امتیاز به کار می گیریم.

ملوان کلاب: و سخن پایانی با هواداران؟

هواداران با آغوش باز مرا پذیرفتند و من تمام عشق و علاقه ی هواداران را در همان روز اول حس کردم و حتی خودم را در بین آنها می دیدم. من از همین جا به هواداران ملوان اعلام می کنم همان اندازه که شما به من لطف داشتید من هم به شما علاقه مندم و برای خوشحالی شما تلاش میکنم.

منبع: ملوان کلاب

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

ليلا

۶ آبان ۱۳۹۳

سرمربی قوهای سپید شهرمان منتظر موفقیت روزافزون شما هستیم.

پاسخ