farajabadi (11 of 20)

معاون دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با وجود وسعت زیاد تالاب انزلی و حجم زیاد رسوبات می‌توان گفت میزان موفقیت پروژه احیای تالاب انزلی بیش از ۳۰ درصد نبوده است.

مسعود باقرزاده کریمی در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، افزود: برای نجات تالاب انزلی دو پروژه در دست اجرا است که در پروژه اول که با همکاری «جایکا»‌ ژاپن صورت گرفته بیشتر در جهت آموزش افکار عمومی و ساماندهی اکوتوریسم بوده است و در آن خیلی با اقدامات احیایی سر و کار نداریم. اما در پروژه دوم که جهاد کشاورزی مسوول آن بوده و استانداری ناظر آن است چندان اقدامات موثری صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: در این پروژه مطالعه دقیقی صورت نگرفته و برای تعیین محل‌های دپوی رسوبات شناسایی درستی انجام نشده است که اعتراضات مردم محلی را نیز در پی داشته است.

معاون دفتر زیستگاه‌ها و مناطق سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص برخی گمانه‌زنی‌ها در مورد آینده تالاب انزلی اظهار کرد: اینکه‌ عده‌ای برای خشکی تالاب انزلی و نابودی کامل آن زمان تعیین می‌کنند به هیچ وجه صحیح نبوده و اینگونه نیست که تالاب‌هایی را که طی هزاران سال به وجود آمده‌اند طی ۱۰، ۲۰ سال از دست بدهیم.

باقرزاده کریمی تاکید کرد: تعیین زمان برای نابودی تالاب انزلی، اقدامی غیرکارشناسی است که تنها برای کلاه گذاشتن بر سر مردم صورت می‌گیرد.

 

ساماندهی رسوب‌گذاری مهم ترین اقدام برای نجات تالاب انزلی

وی گفت: در حال حاضر مهم ترین اقدام برای نجات تالاب انزلی، ساماندهی رسوب‌گذاری است چرا که تراکم جمعیت، افزایش کشاورزی در منطقه، اجرای طرح‌های توسعه‌ای و تخریب جنگل‌های بالا دست میزان رسوب‌گذاری در منطقه را به شدت افزایش یافته است.

باقرزاده کریمی تصریح کرد:‌ به همین دلیل است که سازمان حفاظت محیط زیست همیشه اصرار بر حفاظتی شدن تمام جنگل‌های کشور دارد اما سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور هیچگاه زیر بار نرفته و اثراتی را که بر اثر نابودی جنگل‌ها به وجود آمده، نادیده گرفته است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *