25518

ورود موج جدید سرما به استان گیلان، موج عظیم ورود پرندگان مهاجر به این استان را به ارمغان آورد.

امیر عبدوس صبح امروز در جلسه محیط زیست گیلان گفت: تالاب بین‌المللی انزلی ، پارک ملی بوجاق و پناهگاه حیات وحش سلکه را شور مضاعف مهاجرت هزاران پرنده مهاجر فرا گرفته است.

وی اضافه کرد: سرسبز، سرحنایی و انواع خودکاها با ورود خود به عرض‌های جنوبی کره زمین عمدتا در مسیر مهاجرت، سرزمین‌های پست جلگه‌ای و آبگیرهای آب شیرین استان گیلان را به واسطه غنای غذایی و در هم آمیختگی امن زیستگاه‌ها ازشمال غربی تا منتهی‌الیه شرق آن، دچار تحولی عظیم می‌کند.

وی با بیان اینکه به گزارش پاسگاه‌های سر محیط بانی از زیستگاه‌های تالابی استان، هم اکنون هزاران قطعه مرغابی در مناطق کم عمق تالابی، مشغول تغذیه هستند و به نظر می‌رسد که با ادامه این موج و ورود سایر گونه‌های پرندگان آبزی و کنارآبزی در ماه‌های آینده، ترکیب گونه‌ای پرندگان مهاجر به اوج خود برسد.

عبدوس با اشاره به اینکه تکمیل شدن ترکیب گونه‌ای پرندگان مهاجر عمدتا درآذر ماه به وقوع پیوسته و با ورود انواع غازها و قوها تصاویر بدیعی از اعجاب طبیعت در تالاب‌های گیلان نقش می‌بندد، خاطرنشان کرد: سوابق مهاجرت پرندگان زمستانگذران حاکی از آن است که کامل‌ترین ترکیب گونه‌ای آنها در میان زیستگاه‌های استان متعلق به کاسه‌های آبی پارک ملی خشکی دریایی بوجاق کیاشهر با ۲۳۰ گونه و پرتراکم‌ترین مهاجرت‌ها به پناهگاه حیات وحش سلکه تعلق دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان ضمن دعوت همگان به حفظ این سرمایه عظیم طبیعی که هر ساله وارد استان گیلان می‌شود، از دوستداران طبیعت جهت اطلاع رسانی تخلفات شکار و صید این پرندگان ارزشمند تقاضای یاری می‌کند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *