موجیم که آسودگی ما عدم ماست

  • 4 سال پیش
  • يك ديدگاه

 

81405306-6107554

مردان دریا پیچیده در شولای مه ایستاده بر عرشه ، همسفر موجها ، مرغهای دریایی و ماهیان آزادند ، آفتاب داغ تابستان چشمهایشان را می سوزاند ، توفانهای سخت کشتی شان را در امواج به تلاطم می اندازد و خواب و آرام را از آنها می رباید اما آنان مقاوم و استوار ایستاده اند .

دلیر مردان نیروی دریایی سوگند خورده اند برای دفاع از کشور و منافع مردمانش تا پای جان ایستادگی کنند و خدمت به میهن را بر هر چیز دیگری برتر بدانند .

 

نیروی دریایی در کشورهایی که از نعمت دریا برخوردارند از اهمیتی راهبردی برخوردار است ، حفظ حاکمیت ، به نمایش گذاردن اقتدار و توان بازدارندگی نیروهای نظامی کشور ، جلوگیری از انزوای سیاسی ، پشتیبانی از ناوگان اقتصادی خودی و مبارزه با دزدان دریایی از وظایفی است که نیروی دریایی کشور عزیزمان به خوبی از عهده آن بر آمده است .

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ، نیروی دریایی نوین ایران سال ۱۳۰۲ هجری شمسی ، به طور رسمی تاسیس شد دانشجویانی در سال ۱۳۰۶ برای تحصیل علوم دریایی به ایتالیا اعزام شدند و چند فروند ناو جهت ساخت به ایتالیا سفارش داده شد .

 

سال ۱۳۱۱ ناوهای اول ببر ، پلنگ ، سیمرغ و کرکس تحت فرماندهی ناخدا بایندر از طریق کانال سوئز ، دریای سرخ ، اقیانوس هند و دریای عمان عازم خلیج فارس شدند و ۱۴ آبان ۱۳۱۱ در بوشهر لنگر انداختند و با خرید یک حوض شناور ۶۰۰۰ تنی جهت تعمیرات زیرآبی و ایجاد آموزشگاه درجه داری و پایگاه های دریایی ، نیروی دریایی یگان های خود را در دریای مازندران توسعه داد .

 

تا قبل از جنگ دوم جهانی ، نیروی دریایی در شمال دارای تعمیرگاه و ناوچه های بابلسر ، سفید رود ، گرگان ، نهنگ ، رامسر ، نوشهر و شهسوار و قایق های کوچک آتش نشانی بود و در جنوب دارای ستاد فرماندهی ، آموزشگاه مهناوی ، کشتی یدک بر ، حوض شناور ، تعمیرگاه ثابت و متحرک ، دو فروند نفت کش ، بنگاه فانوس های دریایی ، مرکز تدارکات بنادر و اداره بندری بندر شاهپور سابق و ناوهای ببر ، پلنگ ، شهباز ، سیمرغ ، کرکس ، شاهرخ ، دو گروهان نیروی آبی خاکی ، ناوچه های شاهین ، چلچله ، کارون ، کهف و ناوچه های راهنما و ناوچه های شماره ۱ الی ۱۰ بود .

 

در سوم شهریور ۱۳۲۰ در یورش متفقین به ایران، نیروی دریایی مقاومت قهرمانانه ای ازخود نشان داد که منجر به غرق شدن ناوهای ببر و پلنگ و تعدادی از ناوچه ها و شهادت دریابان بایندر فرمانده نیروی دریایی و ۶۰۰ نفر از افسران، درجه داران و ناویان گردید .

 

در سال ۱۳۲۵ بعد از جنگ جهانی دوم و ملاقات سران متفقین در تهران و شناسایی ایران به عنوان پل پیروزی، دو فروند ناو به منظور غرامت ببر و پلنگ به ایران داده شد و نیروی دریایی ایران با داشتن ناوهای شاهرخ،شهباز، سیمرغ، کرکس و چند فروند یدک کش به همراه باقی مانده کارکنان مجدداً پا گرفت .

 

با افزایش درآمدهای نفتی ایران و عضو شدن ایران در پیمان سنتو، پاسداری از خلیج فارس و دریای عمان و شمال اقیانوس هند به ایران سپرده شد ، نیروی دریایی به سرعت توسعه یافت و دانشجویان دریایی به اقصی نقاط دنیا اعزام شدند .

 

در دهه های ۴۰ و ۵۰ نیروی دریایی ایران دارای سه فروند ناوشکن سنگین موشک انداز ، هوادریا متشکل از بالگردهای ضد سطحی ، ضد زیر دریایی ، مین روب و هواناوهای پیشرفته ، ناوهای مین روب ، دوازده فروند ناوچه موشک انداز ، ناوگان عظیم آبی خاکی و لجستیکی و پایگاه های عمده در بندرعباس ، بوشهر ، خارک ، چابهار و خرمشهر شده و به تشکیل یگان های تفنگدار و تکاور دریایی اقدام و مراکز آموزشی در سواحل دریای مازندران ایجاد و بزرگترین مرکز کارخانجات و تعمیرات کشتی با حوض های خشک وشناور در بندر عباس ایجاد شد .

 

با پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ ، تحول عظیمی در نیروی دریایی ایجاد و در راستای خود کفایی آموزشی ، اعزام دانشجو به صورت همگانی به خارج از کشور متوقف و دانشگاه علوم دریایی امام خمینی(ره) با چهار دانشکده ناوبری و فرماندهی کشتی ، مهندسی برق و الکترونیک و مخابرات دریایی ، مهندسی مکانیک دریایی و رشته مدیرت و کمیسر دریایی تاسیس شد .

 

مراکز آموزش های تخصصی در انزلی و رشت توسعه یافتند و دانشکده فرماندهی و ستاد نیروی دریای پا گرفت .

 

* نیروی دریایی در دوران جنگ تحمیلی

 

در طول هشت سال دفاع مقدس نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران صیانت از مرزهای آبی کشور را به خوبی به انجام رساند و در حفظ خطوط مواصلاتی در دریا نیز موفق عمل کرد .

 

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نه تنها هیچگاه در مقابل تهاجم نیروهای عراق غافلگیر نشد بلکه در هفتم آذر ماه ۱۳۵۹ با عملیات بزرگ شناور رزمی عراق و انهدام سکوهای نفتی البکر و الامیه و محاصره کامل دریایی بنادر بصره ، فاو و ام القصر و محروم نمودن کامل دشمن از دریا کرد و تا پایان جنگ به نبرد با هواپیما و بالگردهای دشمن در دریا پرداخت .

 

در ۲۹ فروردین ۱۳۶۷، ناوگان نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در نبردی نابرابر با نیروهای دریایی و هوایی آمریکا در خلیج فارس شرکت نمود که هر چند به غرق شدن ناوشکن سهند و ناوچه جوشن انجامید ولی ضرباتی که نیروی دریایی آمریکا متحمل شد در نبردهای منطقه ای کم سابقه بوده است .

 

همراهی و حفاظت از ۱۰ هزار کشتی تجاری از تنگه هرمز تا بندر امام و جزیره خارک و جلوگیری از توقف چرخ اقتصاد کشور و بروز کمبود ارزاق عمومی از جمله دستاوردهای مهم این نیروی راهبری است .

 

بعد از پایان دوره هشت ساله جنگ تحمیلی نیز نیروی دریایی مقتدر کشورمان از خلیج فارس به عنوان دریایی نیمه بسته خارج وارد عرصه وسیع دریاهای آزاد شد .

 

ناوگروه های اعزامی این نیرو تا امروز ۲۷۰۰ فروند کشتی تجاری را با اقتدار همراهی کرده و بیش از ۱۶۰ مورد درگیری با دزدان دریایی داشته و نه تنها کشتی ایرانی را در عملیاتی موسوم به رعد نجات داده حتی یک کشتی چینی را نیز از دست دزدان دریایی آزاد کرد .

 

دلاور مردان نیروی دریایی که ایمان به خداوند ، عشق و وظیفه نسبت به میهن و اعتقاد به آرمانهای والای جمهوری اسلامی ایران چراغ راهشان است سربلند و مقتدر پرچم مقدس کشورمان را در دریاها به اهتزاز در می آورند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

هما

۹ آذر ۱۳۹۳

روز نیروی دریایی بر همه دریادلان مبارک.یاد دریادلانی که خود را به دریا سپردند گرامی :rose: :heart:

پاسخ