نماینده ی مردم بندرانزلی وضعیت محیط زیست تالاب انزلی را وخیم اعلام کرد و گفت: باید هرچه زودتر برنامه ای برای جلوگیری از ادامه ورود زباله و فاضلاب به این تالاب ارایه شود.

 به گزارش روز دوشنبه ایرنا، ˈحسن خسته بندˈ در جلسه ستاد حوادث غیرمترقبه این شهرستان اظهار کرد: هم اکنون فاضلاب شهرهای رشت، صومعه سرا و شهر انزلی در به تالاب و از آنجا به دریا می ریزد که باید برای این حل این مشکل چاره اندیشی کرد.وی با اشاره به این که تصفیه خانه غرب انزلی آماده شده بر لزوم احداث تصفیه خانه شرق و تکمیل شبکه بهداشتی فاضلاب و تصفیه فاضلاب های انزلی و رشت به منظور جلوگیری از ورود آن به تالاب تاکید کرد.

خسته بند ادامه داد: هنگام طغیان رودخانه ها، انواع زباله های شناور به سمت تالاب انزلی و دریا سرازیر شده که علاوه بر مسدود کردن مسیر عبور و مرور قایق ها و آبگرفتگی، حجم عظیمی از زباله های شناور از چوب گرفته تا بطری های پلاستیکی را از تالاب به دریا می ریزد که موجب آلودگی محیط زیست می شود.

وی با بیان این که زباله های شناور از بالادست تالاب و از رودخانه های زرجوب و گوهر رود وارد تالاب انزلی شده و دریا و ساحل را نیز آلوده می سازد خواستار به کارگیری دستگاهی برای جمع اوری زباله های شناور در تالاب انزلی شد.

خسته بند تصریح کرد: در ستاد راهبردی تالاب تصویب شد دستگاه لایروب کار لایروبی شنبه بازار روگا را انجام دهد.

نماینده انزلی با اشاره به اهمیت تالاب انزلی و وضعیت وخیم آن پیشنهاد کرد: در سال ۹۲ علاوه بر سر جمع اعتبارات تالابها باید یک ردیف مشخص برای تالاب انزلی در نظر گرفته شود.

وی یادآور شد: وضعیت زیست محیطی ما بسیار مهم است و باید با برنامه ریزی این مشکل به حداقل برسد.

خسته بند با اشاره به مشکل آبگرفتگی شهر انزلی در سال های اخیر تصریح کرد: با پی گیری فرماندار و شهردار و لوله گذاری های انجام گرفته بالای ۹۰ درصد مشکل حل شده و امیدواریم هرچه زودتر به طور کامل رفع شود.

وی در ادامه افزود: در سمت شرق شهرستان مشکل خشکسالی (کمبود آب کشاورزی) و سمت غرب قرقابی داریم و باید فکری برای حل این مشکل بشود.

وی خاطرنشان کرد: در مناطقی از تالاب انزلی از جمله حاشیه روستاهای سوسر ، طالب آباد، شانگهای پرده نیاز به دیواره سازی داریم چون تالاب مرتب پر می شود و به دیواره های اطراف تالاب فشار می آورد.

نماینده انزلی اظهار کرد: این دیواره سازی نیاز به اعتبارات چندانی ندارد و با استفاده از دستگاه های موجود در استان (بیل های مکانیکی و شناور) و اعتباری اندک می توان دیواره ها را محکم کنیم.

خسته بند با اشاره به این که در روستاهایی مانند؛ سوسر و تربه گوده آب را با دستگاه پمپاژ به داخل تالاب هدایت می کنند، تصریح کرد: در این خصوص امکانات پمپاژ فراهم شد اما توانایی پرداخت مبلغ حدود ۱۸میلیون تومان پول برق میسر نشد.

وی با اشاره به طغیان رودخانه های واقع در مسیر کوه های تالش گفت: باید آبها را به سمت تالاب هدایت کرد تا آبگرفتگی در منطقه ترب گوده و شانگهای پرده با شن ریزی مشکل به حداقل برسد.

نماینده انزلی یادآور شد: پارسال توانستیم آبگرفتگی در منطقه ترب گوده و شانگهای پرده را با شن ریزی به حداقل برسانیم .

وی در ادامه با بیان این که انزلی از دو مسیر گازرسانی شده و مشکل تامین گاز نداریم، خواستار اعطای وام به نانوایی ها برای دوگانه سوز کردن کوره و پیشگیری از بروز مشکل در زمان کمبود سوخت شد.

وی از اداره بازرگانی خواست تک تک نانوایی ها را بررسی کند که آیا قادر به استفاده از سوخت جایگزین هستند یا خیر.

خسته بند از تمامی مسوولان شهرستان خواست برای مقابله با حوادث غیرمترقبه (به لحاظ آذوقه مورد نیاز مردم ، دستگاهها و ابزار و نیروها ، تقسیم وظایف و غیره )آمادگی و برنامه ریزی داشته باشند .

وی خواستار تهیه بروشوری برای اطلاع رسانی به مردم در خصوص اقدامات پیشگیرانه و نحوه آماده سازی خود در زمان بروز حوادث غیرمترقبه شد.

خسته بند با اشاره به پرتردد و پرحادثه بودن مسیرهای انزلی در دو نقطه لیجارکی حسن رود و کپورچال تا رضوانشهر و کشته شدن ۱۰ تا ۱۲ نفر در سال در مسیر بشم تا رضوانشهر خواستار احداث دو پایگاه اورژانس در این مسیر شد.

منبع:ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مژگان

mojshekan

۶ آذر ۱۳۹۱

همش صحبت همینه،”جلوگیری شود!” خب جلوگیری کنین دیگه… :-|

پاسخ

مژگان

mojshekan

۶ آذر ۱۳۹۱

وضعیت محیط زیست تالاب انزلی وخیمه،میدونیم
فاضلاب انزلی و رشت باید تصفیه شه،میدونیم
دستگاه برای جمع کردن زباله های شناورهمیشه حرفش بوده!
مشکل آبگرفتگی انزلی ۹۰ درصد حل شده؟ نمیدونستیم!
توانایی پرداخت حدود ۱۸میلیون تومان پول برق دستگاه پمپاژ میسر نشد؟ حق دارین!
و هم چنان ادامه دارد…

فقط همین جمله کافیه به نظرم: “به عمل کار برآید، به سخنرانی نیست! “

پاسخ

۶ آذر ۱۳۹۱

وضع مرداب واقعا بحرانیه . شاید دوسال دیگه کاملا خشک بشه . شاید هم زود تر . این فاضلاب رشت هم دیگه نمک به زخم مرداب گذاشته . این زرجوب چرا باید به مرداب انزلی بریزه ؟‌رشتیا که میگن ما ساحل داریم . خب مستقیم بره تو دریا دیگه ؟‌شهرهای دیگه چه گناهی دارن ؟‌

پاسخ