talab-e-anzali15680-9
مهمترین مشکل تالاب‌های کشور عدم مدیریت صحیح است
عضو هیئت علمی دانشگاه محیط زیست کرج گفت: تالاب‌های کشورمان مشکلات زیادی دارند که عدم مدیریت صحیح یکی از مهمترین مشکلات تالاب‌ها به شمار می‌رود.

“بهزاد سعیدپور” گفت: تالاب در اکوسیستم منطقه نقش بسیار زیادی دارد و بر روی اقلیم منطقه و آب و هوا تاثیر بسزایی می‌گذارد.

وی با اشاره به مهمترین مشکلات تالاب‌ها در سطح کشور گفت: هر تالاب ما مسئله خاص خودش را دارد ولی مهمترین مشکل تالاب‌های ما عدم مدیریت صحیح است.

به گزارش انزلی کلاب به نقل از فارس، عضو هیئت علمی دانشگاه محیط زیست با بیان اینکه در کشوری هستیم که کشورمان در منطقه‌ای قرار دارد که گاهی با مشکل کمبود آب و خشکسالی روبرو می‌شود ادامه داد: ما باید تالاب‌هایمان را با شرایط مختلف کشور مدیریت کنیم زیرا در موقعیتی نیستیم که کشور مان بارش زیاد باران داشته باشد.

وی تصریح کرد: بخشی از مدیریت تالاب‌ها به زوارت نیرو و‌ وزارت کشور و بخش دیگری آن به وزارت جهاد کشاورزی و محیط زیست برمی‌گردد که این‌ها جنبه نظارتی دارند.

این کارشناس محیط زیست اضافه کرد: ما باید برای اعتباراتی که به احیای تالاب‌ها اختصاص داده می‌شود برنامه داشته باشیم نه اینکه یکباره بگوییم ما به شما ۱۰۰ میلیارد تومان می‌دهیم و شما بروید یکساله یک تالاب را احیاء کنید، احیاکردن تالاب‌ها کار یکسال و دو سال نیست.

سعیدپور اضافه کرد: احیای تالاب نیازمند یک برنامه چند ساله است. ۳۰ سال تالاب‌هایمان را مدیریت نکردیم زیرا خشکسالی و ایجاد سد بر روی رودخانه و برداشت‌های بی‌رویه آب این مشکلات را به وجود آورد است.

وی با بیان اینکه ورود فاضلاب و مواد شییمیایی به تالاب‌ها از مهمترین مشکلات تالاب‌ها به شمار می‌آید گفت: در کنار این مشکلات سوءمدیریت باعث شده بخش عمد‌ه‌ای از تالاب‌های ما خشک شود و در معرض نابودی شدید قرار گیرد.

وی با بیان اینکه نمی‌شود اعتباری را به احیای تالاب‌ها اختصاص داد و یکساله آن را انجام دهیم گفت:این نوع برنامه‌ریزی و اعتباردادن‌ها نشان از بی‌برنامگی است. زیرا پول باید تا آخر سال جذب شود و ممکن است این اعتبار صرف هزینه‌هایی شود که نباید بشود.

عضو هیئت علمی دانشگاه محیط زیست تاکید کرد: بیش از ۳۰ سال از تالاب‌ها غافل بوده‌ایم و الان به یکباره می‌خواهیم ظرف یک سال تالاب را احیا کنیم که این امکانپذیر نیست.

وی با بیان اینکه بعضی از تالاب‌هایی که در حال نابودی هستند جزء کنوانسیون‌ رامسر محسوب می‌شوند گفت: به عنوان مثال تالاب پریشان از یک تالاب دائمی به یک تالاب فصلی تبدیل شده است.

این کارشناس حوزه محیط زیست اضافه کرد: خیلی از تالاب‌های دیگر مانند تالاب نمک،‌ حوض سلطان و… شرایط‌شان بسیار کاهش پیدا کرده به نوعی که به حد نابودی رسیده‌اند.

وی در ادامه به شرایط تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: تالاب انزلی با توجه به شرایط زیستی که دارد کیفیت آبش بسیار کاهش پیدا کرده و شاید به خاطر کاهش شدید کیفیت آب این تالاب و همچنین فرسایشی که وجود دارد گل مرداب در این تالاب ایجاد نشده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه محط زیست گفت: حدود ۱۷ رودخانه به تالات انزلی وارد می‌شود که آلودگی‌های شهری و روستایی و منطقه ازجمله شهر رشت را به همراه دارد.

وی گفت: همچنین در مناطق حوزه آبخیزی تالاب انزلی شرایط پوشش گیاهی این تالاب از جمله جنگل‌ها و مراتع بسیار کاهش پیدا کرده است.

این کارشناس حوزه محیط زیست افزود: فرسایش و آلودگی‌هایی که وارد تالاب انزلی شده باعث شده که روی طبیعت و تنوع زیستی منطقه تاثیر بگذارد

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

sarl

۱ مرداد ۱۳۹۲

واقعا شما ای برادر — . افتخار می کنید که مسئول هستید و جزئ از مسئولین به شمار می آئید..کمی در آینه به چهره تان بنگرید..وکمی به این عکس…آیا در نقش که در این صفحه می باشد ویا ویا نقش ها ویا تصاویر های دیگر که در جا های دیگر این شهر به چشم می خرد .آیا شما هم در زیبای هایشان نقشی دارید.ویا نقاش اش کسی دیگر است..صد در صد کسی دیگر می باشد.زیرا ارزش اش را وقت او می داند…زیرا اگر ما در آین زیبایی ها نقشی داشتیم .ارزش اش را داشتیم ونابودش نمی کردیم………………….عاشقی دیگر از عاشقان این شهر ساری غریب زاد…

پاسخ

guilak

گیلک

۱ مرداد ۱۳۹۲

حالا خوب شد فهمیدیم علت و اشکال تالابها از جمله تالاب انزلی چیه. از فرمایشات استاد متوجه شدم که چون سی سال در مدیریت صحیح تالابها سهل انگاری و غفلت شده با یک سال و دو سال مشکلات قابل حل نیستند. بلکه باید نمی دانم شاید سی سال دیگر منتظر باشیم. البته و صد البته ابتدا باید از وجود مدیران کارامد در این عرصه مطمئن شویم بعد….

پاسخ

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ مرداد ۵ام, ۱۳۹۲ ۰۱:۰۳:

احتمالا باید منتظر بمونیم مادر گیتی یک مدیر تالاب بزاید. اگر واقعا دغدغه تالابو داشتین نماینده های گیلان و بسیج میکردین هر روز بحث داغ مجلس بشه تالاب انزلی. متاسفانه مدیران ما دغدغه مند نیستند از همه بدتر هم ریاست محیط زیست عمران استان

guilak

گیلک

۱ مرداد ۱۳۹۲

نمی دانم چرا نمایندگان شهر ما در مجلس اینقدر ساکت و محجوب هستند.جالب اینکه حتما خودشان هم می دانند حق گرفتنی است و با سلام و صلوات به کسی داده نمی شود.از مقایسه امکانات و پروژه های اجرا شده و در حال اجرای شهرهای مختلف خود گواه این ادعاست .مهمتر از همه اینکه اصلا این حضرات در دوره های مختلف مجلس برای اینکه شهر محروم ما را نمایندگی کنند انتخاب شده اند.کلاه خودشان را قاضی کنند آیا این کار را انجام داده اند؟ باور کنید در این چندین سال به جز یک مرتبه که اقای شجاع درباره وضعیت کشت و برداشت چای صحبت میکردند هیچوقت ندیده ام نماینده ای از بندر انزلی صحبت کند .در همینجا از دوستان انزلی کلاب تقاضا دارم هر وقت خبری در ارتباط با سخنرانی نماینده انزلی داشتند لطف کنند اطلاع رسانی کنند تا حقی از این برادران عزیز ضایع نگردد.

پاسخ