82027324-70636987[1]

معاون صید و بنادر ماهی گیری شیلات گیلان از مهاجرت انبوه گله های ماهی سفید به دو رودخانه استان در اثر اجرای پروژه احیاء و حفاظت از تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی خبر داد .
اکبر ایلدرم  اظهار کرد : از ۲۷ اسفند تا پایان اردیبهشت با استقرار نیرو در حاشیه رودخانه و شیل بندی این دو رودخانه شاهد مهاجرت گله های ماهی سفید هستیم .
وی خاطرنشان کرد : با اجرای این پروژه شرایط برای حفاظت ، بسترسازی و مهاجرت آبزیان جهت تخم ریزی و زاد و ولد طبیعی آماده شده است .
معاون صید و بنادر ماهی گیری شیلات گیلان یادآور شد: این کار سال گذشته برای اولین بار در استان گیلان در دو رودخانه خاله سرا در حوزه تالش و خشک رود در حوزه شهرستان رودسر انجام و منجر به تولید ۱۰ میلیون لارو و بچه ماهی شد.
ایلدرم متذکر شد: امسال همان پروژه به صورت کامل تر از سال قبل با مشارکت جامعه محلی و کمکهای علمی پژوهشکده آبزی پروری در حال اجرا است .
وی خاطرنشان کرد : با افزایش طول پروژه از ۳۰۰ متر به یک کیلومتر در رودخانه شاهد مهاجرت انبوه گله های ماهی سفید هستیم .
ایلدرم اظهار کرد: در اثر اجرای این پروژه نشانه هایی از تخم ریزی ماهی در کف رودخانه کاملا مشهود و منظره جالبی را برای گردشگران و اهالی بومی جهت تماشا و تصویر برداری ایجاد کرده است.
معاون صید و بنادر ماهی گیری شیلات گیلان ابراز امیدواری کرد با تامین اعتبار کافی در سالهای اتی تعداد رودخانه های حفاظت شده را افزایش دهیم .
ماهی سفید یکی از مهمترین ماهیان استخوانی دریای خزر است که تنها در این دریا و آن هم در سواحل ایرانی آن وجود دارد.
این ماهی بیش از ۶۰ درصد ترکیب صید ماهیان استخوانی صیادان را در سواحل ایرانی به خود اختصاص داده است.
از جمله دلایل مختلف محدود کننده تولید مثل طبیعی را می توان ایجاد سد های انحرافی و آبند ها ، صید بی رویه که ناشی از افزایش جمعیت و آلودگی های زیست محیطی ، روش غلط صید در سالیان گذشته و از بین رفتن بخش اعظمی از جایگاه های تخم ریزی طبیعی در رودخانه ها و تالاب انزلی نام برد.
پراکنش ماهی سفید در طول سال و نسبت به تغییرات فصول و دمای آب با تغییراتی توام بوده بطوریکه در اوایل فصل زمستان به دلیل برودت بیشتر آب در سواحل استان گیلان نسبت به سواحل استان مازندران، ماهی سفید تا حدودی مهاجرت بیشتری به سمت مناطق شرقی و گرم تر این استان داشته و بطور کلی به سمت عمیق تر دریا مهاجرت کرده و از ساحل دور می شود.
با نزدیک شدن فصل بهار و آمادگی ماهی سفید برای تخم ریزی، از اسفند ماه هر سال حضور ماهی سفید در مناطق ساحلی بیشتر شده و در فروردین ماه به اوج خود می رسد.
اکثر رودخانه های سواحل ایرانی دریای خزر در گذشته مورد استفاده تکثیر طبیعی ماهی سفید بوده ولی در حال حاضر بدلایل مختلف بیشتررودخانه های چلوند، لمیر، شفارود ، شلمانرود، سفیدرود، خشکرود، شیرود و بابلسر از محل های اصلی مهاجرت بهاره و تکثیر مصنوعی ماهی سفید در سواحل ایرانی دریای خزر محسوب می شوند.
ماهی سفید پس از تخم ریزی و بازگشت به دریا در تمام طول مدت باقیمانده بهار و تابستان در سواحل کم عمق دریای خزر که غنی از تولیدات جانوران کف زی است به تغذیه و رشد می پردازد.
در اواخر تابستان به علت گرمای بسیار زیاد آب تا عمق ۳۰ متری ماهیان سفید سواحل کم عمق را ترک کرده و در نقاط عمیق تر بسر می برند و مجدداً به هنگام چرخش دمایی پائیزه، ماهی سفید جهت تغذیه به قسمتهای کم عمق سواحل با عمق کمتر از ۲۰ متر بر می گردد.
ماهی سفید از اواسط بهمن لغایت اوایل اسفند در صورت مساعد بودن شرایط جوی مجدداً جهت تغذیه و ذخیره نمودن چربی و آمادگی ورود به رودخانه ها و تالاب به سمت مناطق ساحلی حرکت می نماید.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *