من نمردم، هستم!

  • 2 سال پیش
  • بدون ديدگاه

82134084-70837708[1]

در بیست و چهارمین بهار زندگانی اش حادثه در کمین نشسته بود ، آرش ایزدپناه جوان مهربان و خونگرم اهل انزلی در سانحه رانندگی جان خود را از دست داد.
خانواده اش اما نخواستند که دیگران درد و زجر آنان را تجربه کنند و این گونه بود که کلیه ها و کبد آرش به سه انسان دردمند اهدا شد تا بخشی از وجود او در کالبدهایی دیگر به زندگی ادامه دهد.
مادر از روز تصادف و مرگ مغزی فرزندش روزها ضجه زده و بازگشت او به زندگی را از خدا خواسته بود اما سرانجام در برابر مشیت الهی سر تعظیم فرود آورد.
خانواده ایزدپناه بعد از تائید مرگ مغزی آرش توسط پزشکان ، با اهدای اعضای او به بیماران نیازمند موافقت کردند تا آنها از رنج رهایی یابند و خانواده هایشان در عزای از دست دادنشان ننشیند.
مادر سوگوار که علاقه خاصی به این فرزند داشت می گوید : تکیه کلام آرش این بود : ببخش، زندگی ارزشش را نداره !
و این خصلت بخشندگی آرش موجب شد که خانواده با طیب خاطر اهدای عضو فرزندانشان را بپذیرند .
مادر به یاد می آورد که آرش دو هفته مانده به حادثه پیراهنش را در کوچه به جوانی نیازمند بخشیده و به خانه آمده بود . پس چگونه می توانستند اجازه دهند اعضای سالمش به زیر خاک رود در حالی که می شد جان چند انسان را از مرگ نجات داد .
مادر در توصیف آرش می گوید : شیرین زبان و فهمیده و خوش صحبت بود ، همیشه دوبار سلام می کرد ، بی اعتنایی و بی حرمتی را دوست نداشت و مهربان و بخشنده بود ، اگر کسی کمک می خواست حتی اگر خودش هم دستش تنگ بود می بخشید.
مادر می گوید : دوست داشت خانواده تشکیل دهد حتی برای فرزندش اسم هم انتخاب کرده بود ، دلش می خواست پسری داشته باشد و نامش را قهرمان بگذارد.
آرش طبل زن دسته سوگواری هیات عاشقان ابوالفضل و دوستدار حضرت بود، همه چیز را اول برای مردم بعد برای خانواده و دست اخر برای خودش می خواست .
چون ورزشکار و قوی بنیه بود فکر می کردم بر می گردد ، نزدیک دو هفته ضجه زدم نمی خواستم مادران دیگر مثل من ضجه بزنند این بود که اعضایش را بخشیدم ، روز آخر که رفتم برای خداحافظی انگار می گفت من که رفتم بگذار دیگران زنده بمانند.
مادر رنج دیده می افزاید : چون خیلی به هم وابسته بودیم خانواده نگران بودند چطور پیشنهاد اهدای عضو را مطرح کنند اما من چون آرش را بهتر از بقیه می شناختم و می دانستم قطعا از این کار راضی است پیش از همه رضایت دادم .
گفتم بگذار چند آرش زنده بماند و حالا دلخوشم به این که قسمتی از آرش زنده است .
می دانم کبدش را به یک خانم ۳۳ ساله پیوند زده اند که دو سال در بستر بیماری خوابیده بود ،حالا احساس آرامش می کنم و دلم می خواهد آنها را ببینم .
تکیه کلامش این بود : ‘ به عشق اون بالاسری ‘ و من هم به عشق خدای رحمان و رحیم که شاهد بر اعمال ما است به این کار رضایت دادم .
وقتی فکر می کنم به اعضای اهدایی آرش ایزد پناه که اکنون در وجود انسانهای دیگری به زندگی ادامه می دهد باور می کنم که او نمرده بلکه به هستی به عشق و به خدایی که همه از اوییم و به سویش باز می گردیم پیوسته است .
علاوه بر خانواده ایزدپناه ، چهار خانواده دیگر از این شهرستان در دو سال اخیر اعضای عزیز از دست رفته شان را برای کمک به بیماران نیازمند اهداء کرده اند.
زنده یادان محمد امیدی جوان ۱۸ ساله اهل بندرانزلی ، فاطمه (هاله) آقایی پور فطرتی دانشجوی پزشکی واحد بین الملل دانشگاه علوم پزشکی گیلان در انزلی ،امیر قربانی فرزند کریم قربانی هنرمند اهل انزلی و زهرا فرید افشار از اهداء کنندگان عضو در این شهرستان بودند.
به گزارش ایرنا، طبق آمار ، روزانه ۱۰ نفر در کشور به دلیل نرسیدن عضو جانشان را از دست می دهند در حالی که با توجه به تصادفات و بیماری ها سالی دو هزار و ۵۰۰ مورد مرگ مغزی داریم .
هر بخشنده عضو می تواند جان هشت نفر را از مرگ نجات دهد اما سالانه تنها ۶۰۰ مورد اهدای عضو از فرد مرگ مغزی صورت می گیرد ، این در حالی است که با توجه به آمار بالای حوادث نظیر تصادفات ، سقوط ، غرق شدن در آب ،مسمومیت ها ، خونریزی های داخلی مغز می توان از اعضای افراد مرگ مغزی برای نجات جان انسانهای زیادی استفاده کرد .
گیلان از استانهایی است که مردمان نوع دوستش در زمینه اهدای عضو پیشگامند ، سال گذشته اهدای عضو ۱۴ فرد دچار مرگ مغزی به ۳۷ نفر حیات دوباره داده است.
بنا به تاکید پزشکان متخصص فرد ممکن است از کما باز گردد ولی از مرگ مغزی باز نخواهد گشت .
تیم درمان و اهدای عضو جدا هستند و وزارتخانه آزمایشهای لازم و معاینات مختلف اعصاب ۱۲ گانه را بر روی فرد انجام می دهد و تا از مرگ مغزی و عدم امکان بازگشت فرد مطمئن نشوند اهدای عضو صورت نمی گیرد.
اهدای عضو یک تا هشت نفر را از مرگ حتمی و یک تا ۵۳ نفر را نیز با اهدای نسوج از معلولیت نجات می‌دهد.
وضعیت اهدای عضو در ایران نسبت به دنیا در سال ۸۴، رتبه ۴۲ بوده ولی اکنون با فرهنگ سازی به رتبه ۳۱ صعود کرده‌ است.
هرسال ۲۵ ‌درصد بیماران فهرست انتظار دریافت اهدای عضو در کشور فوت می‌کنند، بر اساس بررسی‌های انجام گرفته، ١۶‌درصد مرگ‌ و میرها را بیماران مرگ‌مغزی تشکیل می‌دهند که ۵٠‌ درصد آن می‌تواند به اهدای عضو منجر شود.
شعبه ای از انجمن اهدای عضو استان گیلان از چندی پیش در انزلی شروع به فعالیت کرده و تعدادی از شهروندان تاکنون عضو شده اند .
بر اساس اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی گیلان فصل بهار امسال اعضای بدن ۱۶ نفر در گیلان اهدا شد تا در کالبدهایی دیگر جوانه زده و به زندگی ادامه دهد .
خداوند در سوره مائده می فرماید: هر کس انسانی را حیات بخشد گویی همه مردم را زنده کرده است.
اعضای بدن بیماران مرگ مغزی به جای رفتن به زیر خاک می تواند به ادامه حیات انسان دیگری کمک کند؛ زندگی را از دیگران دریغ نکنیم./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *