منطقه آزاد تجاری-صنعتی انزلی یکی از مناطق آزاد هفت گانه ایران است که در راستای اهداف اقتصادی این کشور، در اوایل دههٔ ۱۳۷۰ در محدوده شهر بندر انزلی و شهرستان انزلی در شمال ایران و در منطقه جنوب دریای خزر بنیان گذاشته شده‌است.

تعریف منطقه آزاد:

بنابه تعاریف بین المللی منطقه آزاد محدوده حراست شده بندری و غیر بندری است که از شمول برخی از مقررات جاری کشور متبوع خارج بوده و با بهره گیری از مزایایی نظیر معافیتهای مالیاتی ، بخشودگی سود و عوارض گمرکی ، عدم وجود تشریفات زاید ارزی ، اداری و مقررات دست و پاگیر و همچنین سهولت و تسریع در فرآیندهای صادرات و واردات با جذب سرمایه گذاری خارجی و انتقال فناوری به توسعه سرزمین اصلی کمک می نماید. منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی انزلی اهدافی نظیر: « عمران و آبادانی و ارائه خدمات عمومی ـ رشد و توسعه اقتصاد ـ جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی ـ ایجاد اشتغال سالم و مولد ـ تنظیم بازارکار وکالا ، تشویق تولید و صادرات کالا ـ ورود و حضورفعال در بازارهای منطقه ای و جهانی ـ جذب فناوریهای جدید وانتقال علم و دانش فنی به عوامل تولید داخلی همسو با توسعه علمی و فناوری جهان ـ تسریع در فرایندهای تجاری ، اقتصادی و فناوری (کاتالیزور) با ایجاد بستر مناسب جهت انجام آزمایشی طرح ها و تعمیم آن به سرتاسر کشور » که رسالت تعامل فعال با جهان ؛ منطبق با سند چشم انداز بیست ساله کشور را دنبال می نماید .

تاریخچه منطقه آزاد انزلی:

بر اثر تحولات صورت گرفته پس از فروپاشی شوروی و در پی تغییر و تحولات ساختاری روابط بین‌الملل منطقهء قفقاز و کشورهای حاشیهء دریای خزر در معادلات منطقه‌ای و جهانی اهمیت یافتند; امری که با دوران پس از جنگ تحمیلی در ایران و آغاز عصر سازندگی کشور همزمان گردید ; عصری که ایران به‌دنبال ورود به اقتصاد جهانی و اخذ سرمایه و به تبع آن دانش و تکنولوژی جدید بود هدفی که دولت وقت با ایجاد مناطق آزاد کشور در پی تحقق آن بود. در پی سفر ریاست جمهوری وقت به شهرستان انزلی و با توجه به خواست همگانی و براساس مصوبه هیأت دولت در سال ۷۵ منطقه وی‍ژه اقتصادی بندرانزلی در دو بخش جداگانه تعیین گردید و در سال ۸۲ منطقه ویژه اقتصادی انزلی به منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی بدل شده و در سال ۸۳ نیز اساسنامه سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی مورد تصویب هیأت وزیران قرار گرفت و محدوده منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی در سال ۸۴ از طرف هیأت وزیران تعیین و ابلاغ شد که بر اساس آن منطقه آزاد انزلی در سه بخش و محدوده مجزای بندری؛ اداره کل بنادر و کشتیرانی استان ، شهرک صنعتی انزلی و محدوده منطقه ویژه اقتصادی سابق انزلی با مساحت ۳۲۰۰ هکتار خشکی و تا عمق ۲ کیلومتر از دریا در طول ۲۰ کیلومتر از حاشیه دریای خزر را شامل می شود .

روند شروع فعالیت:
پس از استقرار هیات مدیرهء جدید، سازمان منطقهء آزاد انزلی در محدودهء منطقهء سرعت پیگیری و اجرای پروژه‌های عمرانی محدودهء منطقه افزایش یافته و سازمان منطقهء آزاد تجاری صنعتی انزلی نسبت به تنظیم چارت سازمانی و پرسنل مدیریتی و کارشناسی اقدامات گسترده‌ای صورت داده است.
با استقرار رئیس و اعضای هیات مدیره در فاز تجارت سازمان و انتقال بخش اداری در داخل محدوده میزان فعالیت و عملکرد تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی این سازمان تسریع پیداه کرده ، امری که در تسریع روند پیشرفت برنامه‌های و اهداف عالیه سازمان منطقهء آزاد انزلی نقش به سزایی داشته و خواهد داشت.
در طول چند ساله گذشته میزان تعامل و همکاری سازمان منطقهء آزاد تجاری- صنعتی انزلی با سازمان‌ها و ادارات و نهادهای دولتی و غیردولتی استان گیلان و کشور افزایش چشمگیری داشته به حدی که سازمان منطقهء آزاد تجاری- صنعتی انزلی به عنوان عضوی فعال از بدنهء مدیریتی استان گیلان و کشور به ایفای نقش می‌پردازد.
با اجرای قوانین و مقررات مناطق آزاد تجاری- صنعتی کشور در محدودهء منطقهء آزاد انزلی و باگسترش میزان همکاری و تعاملات دیگر ادارات و نهادهای استان با این سازمان می‌توان به توسعهء همه‌جانبهء منطقه امیدوار بود، علاوه بر این پس از اتصال بندر انزلی به راه‌آهن سراسری و آستارا و همچنین بهره‌برداری از بزرگراه قزوین- رشت- انزلی شاهد وقوع انقلابی در صنعت حمل‌و‌نقل (به عنوان یکی از ارکان اصلی توسعه) و ترانزیت کالا و مسافر در منطقه خواهیم بود.با توجه به پتانسیل‌های فوق و پس از اتمام پروژه‌های زیرساختی محدودهء منطقهء آزاد انزلی شاهد دوران طلایی در صنعت، تجارت و گردشگری و … منطقه و کشور خواهیم بود چراکه این منطقه حلقهء اتصال اقتصاد ملی به اقتصاد و تجارت جهانی است.

 CORRIDORnostrac

مزیت‌های جغرافیایی – اقتصادی
برخورداری از موقعیت ممتاز جغرفیایی و قرار گرفتن در مسیر کریدور نوستراک.
همجواری با کشورهای آسیای میانه از طریق خاکی و آبی.
برخورداری از منابع طبیعی و جنگلهای انبوه و اقلیم مستعد و خاک حاصلخیز کشاورزی و تالاب منحصر بفرد انزلی و سواحل زیبای دریایی.
جاری بودن رودخانه های دائمی و پرآب سفیدرود، پل رود، کرگانرود، شفارود و …
وجود منطقه ویژه انزلی (که با تصویب مجلس محترم شورای اسلامی به منطقه آزاد تجاری صنعتی تبدیل شده است.(
قطب تجاری و کشاورزی از دیرباز تاکنون.
آب و هوای معتدل و طبیعت زیبا.
دسترسی دریائی به بنادر آستراخان و لاکان روسیه.
کوتاهی مسیر حمل و نقل از طریق گیلان.
مزیتهای تولیدی و اقتصادی
یکی از قطبهای صنعتی کشور، بویژه در صنایع تبدیلی کشاورزی و دریایی و صنایع دارویی و سلولزی و نساجی (جزو ده استان اول کشور).
برخورداری از مواد اولیه برای توسعه صنایع تبدیلی.
وجود صنایع بزرگ همچون کاغذ و نساجی و فولاد.
وجود شهرکها و نواحی صنعتی در نقاط مختلف استان.
نیروی کار ماهر و تحصیل کرده و آماده کار در بخشهای مختلف اقتصادی و همچنین نیروی کار ارزان.
منابع انرژی مصرفی ارزان نظیر آب، برق، گاز و …

 

Nostrac

برای مشاهده آخرین اخبار منطقه آزاد انزلی اینجا کلیک کنید<<<<<

منطقه آزاد انزلی و محدوده آن

منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی به موجب ماده واحده قانون ایجاد مناطق آزاد تجاری – صنعتی آبادان و خرمشهر ، جلفا و بندر انزلی ( مصوب ۲۳/۶/۱۳۸۲ مجلس ) که اشعار می دارد ” محدوده ای از منطقه شهرستانهای آبادان و خرمشهر و محدوده ای از شهرستانهای جلفا و بندر انزلی که هیات وزیران تعیین می کند به عنوان مناطق آزاد تجاری – صنعتی شناخته می شود . که این مناطق در کلیه امور بر اساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری – صنعتی مصوب ۷/۶/۱۳۷۲ و اصلاحات بعدی آن اداره خواهند شد ” ایجاد گردید .
اساسنامه سازمان در مورخ ۴/۵/۱۳۸۳ به تایید هیات محترم دولت رسیده و نقشه محدوده در تاریخ ۸/۳/۱۳۸۴ ابلاغ گردیده است . بنابراین سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی سازمانی نوپاست که عملاً از اواخر سال ۸۴ فعالیتهای خورا بر اساس این قانون شروع کرده است . منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی اهدافی همچون ، عمران و آبادانی و ارایه خدمات عمومی ، رشد و توسعه اقتصادی ، جذب سرمایه گذاری خارجی و داخلی ، ایجاد اشتغال سالم و مولد ، تنظیم بازار کار و کالا ، تشویق تولید و صادرات کالا ، ورود و حضور فعال در بازارهای منطقه ای و جهانی ، جذب فناوریهای جدید و انتقال علم و دانش فنی به عوامل تولید داخلی همسو با توسعه علمی و فناوری جهان ، تسریع در فرآیندهای تجاری و اقتصادی و فناوری را با ایجاد بستر مناسب جهت انجام آزمایشی طرحها و تعمیم آن به سراسر کشور که رسالت تعامل فعال با جهان ، منطبق با اسناد چشم انداز بیست ساله کشور را دنبال می کند .
این منطقه شامل محدوده ای از شهرستان انزلی به مساحت تقریبی ۳۲۰۰ هکتار خشکی و تا عمق دو کیلومتر از آبهای ساحلی محدوده است . محدوده منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی ( به غیر از محدوده بندری ) از غرب به اراضی نیروی دریایی و محدوده روستای طالب آباد و از سوی شرق به روستای چپرپرد پایین منتهی می شود .
که در سه محدوده جدا از هم به شرح ذیل در نظر گرفته شده است که هر یک پتانسیل خاص خود را دارند . این سه محدوده عبارتند از : – ناحیه گلشن و فاز تجارت به مساحت ۲۰۹۱ هکتار که شامل اراضی مناسب طبیعی ، با تراکم جمعیت پایین و مناطق مسکونی ، کمترین مقدار زمین جهت شالی کاری ، دسترسی به سواحل مناسب و وجود اماکن و تاسیسات تفریحی و توریستی منطقه

anzali free zone (1)

شهرک صنعتی حسن رود و ناحیه اطراف آن به مساحت ۹۴۶ هکتار که شامل شهرک صنعتی ، اراضی منابع ملی و مجاور تالاب می باشد .
– محدوده بندری منطقه آزاد انزلی به مساحت ۱۰۶ هکتار ، که این امر مطلوبیت وجاذبه های منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی را برای ارائه تسهیلات در زمینه تخلیه و بارگیری و سایر امور ، ارتقا داده است .

روستاهای محدوده منطقه آزاد انزلی
محدوده مصوب منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی چهارده روستای لیجارکی ، طالب آباد ، حسن رود ، گلشن ، چپرپرد پایین ، سرخشکی ،گورابجیرصحرا ، فشتکه اول و دوم ، فتاتو ، جفرود پایین ، چاپارخانه ، جفرود بالا و کویشاء را شامل می شود . جمعیت این روستاها طبق سرشماری سال ۱۳۸۵ تعداد ۱۶۲۵۶ نفر بوده است که از این جهت ۴۶/۱ درصد جمعیت روستایی استان را تشکیل می دهد .

آثار با ارزش طبیعی منطقه
پهنه جنگلی فتاتو
این پهنه در همجواری روستاهای فتاتو و کویشاء قرار گرفته است . جنگل فتاتو به لحاظ بافت جنگلی نمونه نادری است و از معدود باقی مانده های توسکائستانهای قشلاقی حاشیه دریای خزر و یک میراث طبیعی تلقی می گردد و در برنامه ریزیهای آتی در زنجیره گردشگری منطقه ، به صورت یک ارزش طبیعی مدنظر قرار گرفته است .
تالاب انزلی
این تالاب ازنظرملی وبین المللی و به لحاظ ارزشهای علمی،فرهنگی ، تاریخی ،چشم اندازها ومناظرطبیعی وازنظرزیبائی شناسی وارزشهای اقتصادی– اجتماعی ،بسیار حایز اهمیت است که ازجمله سایتهای با ارزش منطقه محسوب می گردد . یکی از ویژگیهای تالاب انزلی ، ایجاد فضایی مناسب برای پرندگان آبزی و کنار آبزی است که باعث شده است ، اینگونه پرندگان برای تغذیه ، لانه سازی و زادآوری در این تالاب
آشیانه سازی کنند ، بطوریکه از مجموع ۱۴۰ گونه پرنده مهاجر در ایران ، ۷۷گونه از پرندگان مهاجر به تالاب انزلی مهاجرت می کنند . که این موضوع نیز زیبایی خاصی به این تالاب داده است و باعث گردیده که هر ساله خیل عظیمی از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب نماید .
تالاب انزلی به خاطر زیبایی بی نظیر و همجواری آن با جنگل ورودخانه ، قابلیت زیادی برای فعالیتهای گردشگری دارد ، بدین لحاظ در برنامه ریزی گردشگری منطقه نقش ویژه ای برای آن در نظر گرفته شده است .
دریای خزر و سواحل زیبای آن
بزرگترین دریاچه جهان که در اصطلاح آن را دریا می نامند ، دریاچه خزر می باشد . دریاچه خزر از دریاچه سوپریروپین که دومین دریاچه بزرگ دنیاست ۵ برابر وسیع تر است و توسط ۵ کشور ایران ، آذربایجان ، روسیه ، قزاقستان و ترکمنستان احاطه شده است .
سواحل بکر و ماسه ای این دریا به همراه غلظت کم نمک آب آن محیط مناسبی جهت شنا و دیگر تفریحات ، بوجود آورده است ، این دریا به عنوان اصلی ترین مکان گردشگری و توریستی استان گیلان مطرح باشد که همه ساله میلیونها گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می نماید . این دریا همچنین از نظر ارزشهای اقتصادی و بیولوژیک نیز بسیار با اهمیت است ، که مهمترین آنها عبارتند از :
منابع نفت و گاز دریای خزر
کارشناسان ، دریای خزر را بعد از خلیج فارس و سیبری به عنوان سومین منطقه دارای ذخایر عظیم نفتی و گاز جهان معرفی نموده اند .
در دریای خزر ۱۱۴ گونه ماهی و ۶۳ زیرگونه موجود است که از مهمترین آنها می توان به ماهیهای آزاد ، کپور ، سفید و …. اشاره کرد و همچنین دریاچه خزر یکی از منحصر به فردترین اکوسیستم های آبی جهان است که محیطی مناسب برای زندگی و رشد مرغوبترین ماهیهای خاویاری جهان می باشد .

سایت رسمی منطقه آزاد انزلی

www.anzalifz.ir

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۹ فروردین ۱۳۹۲

باسلام اینجانب پزشک ازروستای گرابجیر صحرا تولید قطعات بتنی دارمان پیش خرید باتحویل در تبریز انجام دادم که متاسفانه مدیر عامل مزبورنه تنها به تعهد خود عمل نکرد وبیعانه منو پس نمیده بلکه فحش وناسزاهم میگه و بامراجعه به مراکز قانونی بدلیل منطقه آزاد بودن روستای گرابجیر صحرا تاحال به نتیجه نرسیده ام لذا استدعا دارم به مشکل بنده درصورت امکان رسیدگی فرمایید تا افرادی مانند ایشان از مقوله منطقه آزادبودن سودجویی باروش کلاهبرداری بعمل نیاورند با تشکر دکتر ایزدخواه تاریخ ۹-۰۶-۱۳۹۳

پاسخ

majid پاسخ در تاريخ شهریور ۹ام, ۱۳۹۳ ۱۳:۲۱:

واقعاً که
عوض حمایت فحش هم میده
این قضیه رو مستند سازی کن و به گوش ترکان برسون
چون نهایت قدرت اجرایی استان استاندار نجفی هست که دایی آقای مسروره و ۱۰۰% نمیتونی احقاق حق کنی.

مهدی

۹ فروردین ۱۳۹۲

برای اطلاع از قیمت خودروهای منطقه آزاد میتوانید به سایت http://www.carad.ir مراجعه نمایید

پاسخ