رییس سازمان امور اقتصادی و دارایی و نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری گیلان گفت: منطقه آزاد انزلی باید از وضعیت کنونی به مرکزی برای جذب سرمایه گذار و توسعه صادرات تبدیل شود.

به گزارش روز شنبه منطقه آزاد انزلی به ایرنا ˈمنصور ملائی‌پورˈ در نخستین جلسه ستاد سرمایه گذاری شهرستان بندرانزلی افزود: فلسفه ایجاد منطقه آزاد توسعه اقتصادی از طریق ایجاد بستری برای صنعتی شدن و توسعه صادرات بوده در حالی که این منطقه اکنون به صورت دروازه ای برای ورود کالا در آمده است.

وی اضافه کرد: هم اکنون منطقه آزاد انزلی به عنوان تنها منطقه آزاد شمال کشور ظرفیت جذب سرمایه گذاری های خارجی را دارد.

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت های دریای خزر باید برای دست اندرکاران روشن شود، بیان کرد: دریای خزر نه تنها تامین کننده منافع استانی بلکه منافع ملی ما محسوب می شود.

ملائی پور اضافه کرد: بنابر این لزوم انجام مطالعه، معرفی فرصت ها و جلب سرمایه گذار و بهره مندی از ظرفیت های این بخش ضروری است.

وی در ادامه با اشاره به ارزان بودن حمل و نقل دریایی به نسبت سایر شیوه های حمل و نقل، توسعه حمل و نقل دریایی را یکی از فرصت های کنونی عنوان کرد.

وی تصریح کرد: ارتباط دریایی ما تقریبا صفر بوده و فرصت های بسیار بهره مندی از دریای خزر همچون ترانشیپ (انتقال کالا) هنوز مغفول مانده است.

وی یادآور شد: مرکز خدمات سرمایه گذاری گیلان با هدف معرفی فرصت های سرمایه گذاری به سرمایه گذاران راه اندازی شده است.

به گفته وی سرمایه گذاران خارجـی با مراجـعه بـهˈ مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجیˈ و طی جلسات حضوری با کارشناسان این مرکز می توانند با مزایا و تسهیلات قانون تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی و همچنین مراحل مربوط به ˈاخذ مجوز سرمایه گذاری خارجیˈ آشنا شوند.

نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری گیلان افزود: این مرکز همچنین پاسخگوی سؤالات متقاضیان سرمایه گذاری در زمینه های مرتبط با دستگاه های اجرایی مستقر در مرکز است و سرمایه گذاران خارجی می توانند از راهنمایی ها و مساعدت های مرکز خدمات در جهت ایجاد ارتباط بـا دیگرسازمان ها و وزارتخانه های مرتبط با موضوع پروژه بهره مند شوند.

وی افزود: پورتال مرکز خدمات سرمایه گذاری گیلان نیز برای ارائه راهنمایی به سرمایه گذاران آماده شده است .

ملائی پور یادآور شد: گیلان از نظر راه اندازی اتاق مجازی و اعضای متناظر نخستین استان است.

وی با اشاره به این که در کشور ما به دلیل عدم انجام مطالعات صحیح مدت زمان و هزینه اجرای پروژه به طور متوسط سه برابر سایر کشورهای دنیا است بر لزوم مطالعه در خصوص پروژه ها تاکید کرد .

وی از مسوولان بندرانزلی خواست طرح مطالعات امکان سنجی پروژه ها به منظور قرار گرفتن در پورتال اطلاع رسانی مرکز خدمات سرمایه گذاری گیلان تهیه شود .

ملائی پور خاطرنشان کرد: هم اکنون یکصد فرصت سرمایه گذاری در پورتال اطلاع رسانی مرکز خدمات سرمایه گذاری گیلان گذاشته شده است.

وی در ادامه از ستادهای سرمایه گذاری شهرستانهای گیلان خواست پس از انجام مطالعات لازم بسته های سرمایه گذاری را برای ارائه به سرمایه گذاران فراهم کنند .

وی با اشاره به وجود ۲۰ فرصت سرمایه گذاری در منطقه آزاد بین یکصد فرصت سرمایه گذاری گیلان اظهار کرد: منطقه آزاد یکی از دغدغه های ما برای بحث سرمایه گذاری است.

نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری گیلان ملائی پور افزود: منطقه آزاد انزلی باید در عین حال شرایط جذب هرچه بیشتر کشتی به این منطقه را فراهم کند تا مردم ثمرات منطقه آزاد انزلی را به عینه ببینند.

وی اظهار کرد: چهار پروژه سرمایه گذاری خارجی را به منطقه آزاد انزلی معرفی شده که امیدواریم با مشخص شدن چارچوب ها امکان جذب آنها در منطقه مهیا شود .

نایب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری گیلان یکی از چالش های کنونی در منطقه آزاد انزلی را فقدان دروازه (gate) هوایی و دریایی دانست و ابراز امیدواری کرد؛ این امکان هرچه زودتر مهیا شود.

وی با اشاره به این که منابع کشور برای توسعه صادرات باید به صورت صنعتی اداره شود ابراز امیدواری کرد؛ یک مرکز خدمات سرمایه گذاری در منطقه آزاد انزلی راه اندازی شود و انتقال تکنولوژی در آنجا شکل بگیرد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *