بین مردم قهرمان بندرانزلی با مردم اصیل و فرهیخته رشت اختلافی وجود نداشته و ندارد. اما هر از چندگاهی بعضی اشخاص – که از بد حادثه در جایگاه قانونگذاری نیز نشسته اند و بدین سبب باید خود بیش از سایرین با پیامدهای حقوقی بیانات نسنجیده آشنا باشند – نه از سر ناآگاهی بلکه کاملاً آگاهانه و در جهت سرپوش گذاشتن بر ناکامی ها و ناتوانی های حرفه ای خود؛ دست به اقداماتی می زنند تا با سوار شدن بر موج احساسات عوام، شاید چند صباحی بیشتر بر صندلی های بی وفا تکیه زنند.
قضیه پیچیده ای نبود:نماینده مردم محترم رشت درمجلس در یک ضیافت افطاری پرسشی از مدیرعامل«سازمان منطقه آزاد انزلی» داشته و در همان جلسه نیز پاسخ خود رادریافت کرده بودند. اما کشاندن منازعه به رسانه ها با ادبیات تهدیدآمیز و دامن زدن به احساسات ناسیونالیستی، جزحرکتی پوپولیستی که میتواند باعث بروز شکافهای عمیق میان دو شهر همسایه شود؛ نام دیگری نخواهد داشت.
آقای نماینده! این که شما تظاهر به حمایت از تیم ریشه دار مرکز استان را دستمایه اظهارات نسنجیده خود کرده اید، جای بسی تأسف است. هم از این جهت که با این سخنان توانمندی های مالی و اقتصادی مرکز استان مان را در سطح کشور تا این حد ضعیف و خفیف جلوه داده اید که برای حمایت از تیم تازه به لیگ برتر راه یافته خود چاره ای به جز دست بردن در جیب همسایه ندارد و هم از این جهت که به عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی از بودجه مصوب شهرداری کلانشهر رشت بی اطلاعید و یا تجاهل می فرمایید! بهتر نیست محض بالا رفتن اطلاعات شخصی خودتان هم که شده یک بار رقم بودجه مصوب « فقط » برای شهرداری رشت را با بودجه کل استان گیلان مقایسه فرموده و اگر شرمندگی اجازه داد به اطلاع مردم فهیم گیلان نیز برسانید؟
آقای نماینده به ما حق بدهید که تظاهر به دلسوزی شما برای حمایت « منطقه آزاد انزلی » از تیم سپیدرود رشت را سرپوشی برای اهدافی بزرگتر بدانیم چرا که این تیم هم اکنون با کمک چند میلیاردی معاون محترم رییس جمهور و حمایت های استانداری و شورای شهر و شهرداری رشت و اسپانسری بانک کوثر و تنی چند از سرمایه داران بزرگ رشتی با آسودگی خیال در حال عقد قرارداد با بازیکنان نامدار جهت حضور قدرتمند در فصل جاری می باشد. اما شما که برای تایید ادعای باطل خود از قرار داشتن دو سوم از زمین های محدوده « منطقه آزاد انزلی » در شهرستان رشت سخن گفته اید ( جدا از اینکه این استدلال شما ناخودآگاه ما را به یاد سیاستهای خرید زمین و شهرکسازی یکی از دولتها می اندازد ) چگونه به عنوان یک نماینده مجلس معنای کلمه « الحاق » را در « تصویبنامه الحاق محدوده ای از شهرستان های رشت و آستانه و انزلی به منطقه تجاری صنعتی انزلی به شماره ۱۷۱۳۹/ت۵۰۴۰۸ک مورخ ۲۰/۰۲/۹۳ » نمی دانید؟ و این که اراضی مورد اشاره شما که فقط سه سال از تاریخ ” الحاق شان ” به « منطقه آزاد انزلی » می گذرد، تنها تحت پوشش و زیر نظر سازمان « منطقه آزاد انزلی » قرار دارند که تمامی زیر ساختها و منابع درآمدی اش در شهرستان بندرانزلی قرار گرفته است؟!
و چگونه خود را به ندانستن می زنید که مجوز صادر شده از سوی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور به ریاست دکتر ترکان برای اسپانسری تیم های ورزشی از محل بودجه فرهنگی سازمان مناطق آزاد ؛ در پاسخ به درخواست رییس هیات مدیره و مدیرعامل « منطقه آزاد انزلی » برای حمایت این سازمان از تیم ملوان بر حسب درخواستهای فراوان هواداران باشگاه ملوان و با توجه به سابقه اداره این تیم پرطرفدار از سوی سازمان« منطقه آزاد انزلی »؛ صورت گرفته است ونه همه تیمهای ورزشی استان؟!!
باز هم به ما حق بدهید که به نیت تان شک کنیم!
آقای نماینده! ما مردم انزلی دلی به وسعت دریا داریم و شخص شما که سالها قبل دراین شهر مهمان سفره ما بوده اید به خوبی می دانید که ما مردمان بخیلی نیستیم.که اگر بودیم سالها و قرن ها آنچه راکه از طریق شهرمان – که به دروازه اروپا شهرت داشت – بدست آوردیم با سایر برادران و خواهران هم استانی مان قسمت نمی کردیم.
حتما شما شعارهای مردم انزلی را در سال ۱۳۷۵و به هنگام سفر رییس جمهور وقت به خاطر دارید که به دلیل تنگناهای اقتصادی در شهر انزلی و به ویژه شرایط خاص پس از جنگ تحمیلی خواستار ایجاد منطقه آزاد اقتصادی در انزلی بودند و بدون تردید به خوبی آگاهید که در این دو دهه از همه امکانات و درآمد « بندر » و « گمرک » انزلی و سایر منابع شهرستان برای ساخت و توسعه این منطقه استفاده شده است.
مردم انزلی نیز در این سالها هزینه های بسیاری بابت رشد و بالندگی « منطقه آزاد انزلی » پرداخته اند: از کسادی صنعت گردشگری گرفته تا آسیب دیدن بسیاری از فعالیتهای اقتصادی خرد و کلان مردمان زحمتکش این شهر و گرانی اراضی و خدمات.
با این وجود همواره کمترین سهم را در مدیریت و بازار کار این منطقه آزاد داشته اند. به همین دلیل بارها از مسوولین – و بویژه

با تحویل یک طومار به ریاست محترم جمهور در سفر استانی فروردین ۹۴ – خواستار پیوستن سرزمین مادری به محدوده « منطقه آزاد انزلی » و زیر پوشش رفتن مجدد تیم فوتبال شهر انزلی یعنی ملوان توسط سازمان « منطقه آزاد انزلی » به عنوان کمترین حق خود در قبال پرداخت هزینه های رشد و توسعه « منطقه آزاد انزلی » شده اند. امری که تا امروز نیز محقق نشده و کماکان سیاست توسعه « منطقه آزاد انزلی » به سمت شرق و جنوب توسط بعضی رجال استان در حال پیگیری است!
با همه این تفاسیر و در حال حاضر که خوشبختانه « منطقه آزاد انزلی » با تلاشهای صورت گرفته در سالهای اخیر به مرحله تحکیم جایگاه خود به عنوان یکی از قطبهای تجاری – اقتصادی و گردشگری منطقه و کشور رسیده و درخشش خوبی در سطح بین المللی داشته است ، این افتخار را متعلق به همه استان دانسته و منافع مادی و معنوی بدست آمده از « منطقه آزاد انزلی » را ” پس از شهرستان انزلی ” متعلق به همه استان می دانیم زیرا سوابق اجتماعی و اقتصادی و همچنین مستندات قانونیِ منجر به تأسیس منطقه آزاد، در شهرستان انزلی – و در درجه اول برای شهرستان انزلی – آنچنان روشن و آشکار است که به هیچ عنوان نیازمند تفسیر و توجیه نیست.
در پایان با یادآوری رای ۷۷ درصدی مردم انزلی به دکتر روحانی در انتخابات امسال و تاکید بر اینکه باشگاه پرافتخار ملوان از هواداران بیشماری نه تنها در انزلی “آشیانه قوی سپید” بلکه در شمال کشور برخوردار است ، و ضمن حفظ اصول رقابت سالم از اینکه دیگر تیم ریشه دار استان مان امسال و پس از سالیان بسیار دراز توانسته است حضور در سطح اول فوتبال کشور را تجربه کند خوشحالیم و معتقدیم این تیم قطعاً نیازمند توجه ویژه ای از جانب مسؤولان خردمند استان می باشد اما به شما یادآوری می کنیم در درجه اول به جای چشم دوختن به دست و جیب همسایه به بهره گرفتن از منابع و سرمایه های متعدد خود متکی باشید و در درجه دوم به یاد داشته باشید که:
همانطور که با تکرار مکرر ادعای مالکیت کشور امارات، باز هم جزایر سه گانه ایرانی هستند و ایرانی خواهند ماند، همانطور که با وجود تکرار مکرر عبارت « خلیج » توسط کشورهای همسایه جنوبی، باز هم خلیج فارس همیشه خلیج فارس ( نه یه کلمه کم و نه یک کلمه زیاد ) باقی خواهد ماند؛ به همان ترتیب نیز تکرار مکرر عبارت « منطقه آزاد » از جانب شما و بعضی افراد ناآگاه – و عمدتاً آگاه – تغییری را در نام « منطقه آزاد انزلی » ( نه یک کلمه کم و نه یک کلمه زیاد ) ایجاد نخواهد کرد و در صورت تکرار این بیانات نسنجیده این بار جواب خود را نه از نماینده مردم بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی ؛ بلکه از خود مردم قهرمان بندرانزلی ( به تعبیر مقام معظم رهبری ) دریافت خواهید کرد.

والسلام علی من اتبع الهدی
جمعی از رسانه های بندرانزلی و هواداران باشگاه ملوان بندرانزلی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

sari

۴ تیر ۱۳۹۶

ای کاش بعضی ها آنقدر جسارت وشهامت داشتندمثل بعضی از مسئولان دلسوز وکاری .چیزی به این استان اضافه نمایند . نه چیزی از همین استان بگیرند .به همین استان ببخشند . ویا از حاصل دست رنج دیگران به نفع خود سود ببرند.. ودیگر اینکه چگونه می توان به خود اجازه داد به کسانی که حق و ناحق رامی دانند وامرونهی نمود.حق وناحق نمایند . که انچه به ملوان داده می شود به سپید رود هم باید داشته شود.
آن هم باشگاه وشهری که تا به اینجا بارها از حق خود کاسته ووبه دیگران به دیگران داده. ایا این همه ریشه فوتبال را در این خطه دوانده کم است .ایا توانسته این همه عشق فوتبال را در این خطه زیاد نماید کم است .ایا این همه اسطوره از گوشه وکنار این استان واین کشور پرورش دهد راهی باشگاه های دیگر وهمچنین راهی تیم ملی کشور عزیزمان نماید نماید باز هم کم است.. آیا بههمهمعنا عشق به فوتبال وعشق به تیم ملی را آموختیم باز کم است. ووو
آیا دیروز این باشگاه با مشکلات دسته وپا میزد وبخاطر نداشتن پول جذب یک دو بازیکن ویا جذب یکی دو مربی به دسته دو رفت یاداننبود به باشگاه های دیگر کمک نمائید.
چگونه وجدانتان آرام گرفت تنها دلخوشی ساکنین یک استان ویک کشور را اینگونه نابود شدنی تماشا نمائید. باشگاهی که هم خود وهم نام اش با تلاش چندین ساله اش بدون اینکه چندین بار رنگ عوض نماید وویا مثل دیگر باشگاه ها که با همیه منم منم های شان نام ورنگ عوض نمودنند .نیم قرن نام خود رابا افتخار حفظ نمود. بدون توجه ویاد آوری به تماشا دستوپا زدن اش گشتید تا شاید این قو سپید روزی نابود گردد.
ولی افسوس این نام واین باشگاه واین قوی سپید. هنوز عاشقان فراوانی در سرتاسر ایران وجهان دارد وهنوز او را به آژاکس گیلان می شناسند.
کافی است برای یکبار سفر زمینی به نقاطی نمائید که ورزش فوتبال را شنیده باشند . نام ملوان را نشناخته باشند.
ایا این باشگاه کم اسطوره به خود دیده ایا می دانند این باشگاه تا به امروز چندین اسطوره اش کمر تیم ملی کشور مان را راست وسراپا وسربلند نگهداشته.
اگرملوان باشگاهی بود یکساله وسال بعد ان را نمی دانستید که چکونه وچه سرنوشتی دارد به جنابعالی حق می دادیم .ونیازی نبود دیگران به ماه یاد اوری نمایند . از حق مانبه دیگران بدهیم.
ولی افسوس همه می دانند نام ملوان ونام منطقه ازاد انزلی هردو برازنده همدیگر وحق همدیگر می باشد.
زیرا هر دومی توانند با اندکی یا علی گفتن عاشقان واقعی اش .افتخارات فراوانی برای این استان .فراهم نمایند. هم عاشقان استانی وهم عاشقان ایرانی وجهانی.
ای کاش مسئولین شهر ما آنقدر صاف وصادق وبی ریا نباشند .اگر اینگونه نبود .امروز کسی به خود چنین جراتی نمی داد .از سفره ساکنین این شهر به نفع دیگران.دست وپا بزنند .
مهمانطور که ما به سفره دیگران چشم داشتی نداریم .خواهش می کنیمدیگران هم به سفره دیگران چشم داشتی نداشته باشند . اگر اینچنین باشد .همه شهرهای گیلان بهشت خواهد شد وهمچنین ارزش مر کز استان ما هم رشت والاتر وسر زبان تر خواهد شد .
زیرا همه ما گیلانی ومر کز استان مان هم رشت می باشد.
عشق به ملوان وبه انزلی .بخاطر این است به اسطوره وبه مسئولین . کاری وپر تلاش وبه داشته های خود افتخار می نمائیم.
انشائ اله که همهمسئولین ما تلاش نمایند حلقه اتحاد در در منطقه آزاد انزلی بیشتر نمایند .تا با همدلی وهمفکر به جایگاه واقعی شان دست یابند .
زیرا حق مسئولین ماها بالاتر از این حرفهاست . انشائ اله که بتوانیم این عزیزان را در درجات بالایکشوری ببینیم. .زیرا همانطور که توانسته ایم در ورزش سربلند شویم .در دیگر پست ها هم می توانیم سربلند گردیم.
مسئولین منطقه آزاد انزلی .به یاعلی همه عزیزان وتحصیلکرده وکاربلدنیاز مبرم دارد تا بتوانند هر چه سریعتر به جایگاه واقعی اش دست یابد. ۲

پاسخ