مدیرکل حفاظت زیست گیلان گفت: طرح پیشنهادی منطقه‌بندی، بهره‌برداری خردمندانه از تالاب را ترویج می‌کند و بهره‌برداری خردمندانه، صیانت از ماهیت اکولوژیک تالاب انزلی است.

مهندس امیر عبدوس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) – منطقه گیلان، با بیان این مطلب که تالاب انزلی یک مجموعه بزرگ و متشکل از مرداب‌های آب شیرین، نیزارهای گسترده و علفزارهای واقع در زمین‌های پست جنوبی دریایی خزر است که به طور فصلی غرقابی می‌شوند، گفت: این تالاب به دلیل دارا بودن مناطق تخمگذاری و پرورش ماهیان و همچنین مناطق زادآوری، استراحتگاه و زمستانگذارنی بسیاری از پرندگان آبزی از اهمیت بسزایی برخوردار است. اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب …

وی افزود: تمام نواحی تالاب انزلی در کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است و بخش‌هایی از آن در منطقه حفاظت شده سیاه کیشم، پناهگاه حیات وحش سلکه، سرخانکل و چوکام تحت حفاظت قرار دارد.

مهندس عبدوس گفت: به منظور تحقق همزیستی حفاظت از تالاب و فعالیت‌های انسانی، منطقه‌بندی می‌تواند با جداسازی فعالیت‌های بالقوه متعارض، نقش موثری در به حداقل رساندن تعارض با کاربران تالاب ایجاد کند.

مدیرکل حفاظت زیست گیلان با اشاره به اینکه تالاب انزلی برای مدت‌های طولانی توسط جوامع محلی مورد استفاده قرار گرفته است و مردم محلی رابطه نزدیکی با آن دارند، ادامه داد: طرح پیشنهادی منطقه بندی، بهره برداری خردمندانه از تالاب را ترویج می‌کند و بهره برداری خردمندانه، صیانت از ماهیت اکولوژیک تالاب انزلی از طریق پیاده سازی راهبردهای زیست بومی در چارچوب توسعه پایدار است.

وی تصریح کرد: محدوده تالاب یک منطقه چند منظوره است و اهداف مدیریت برای آن به طور عمده حفاظت و بهبود ماهیت اکولوژیک تالاب به منظور حفظ تنوع زیستی و تداوم کارکردهای آن در معیشت مردم است.

به گزارش ایسنا، اداره کل حفاظت زیست گیلان رهبری اصلی اجرای طرح منطقه بندی را با همکاری سایر دستگاه‌های ذیربط و مردم محلی با هدف همزیستی فعالیت‌های انسانی و حفاظت در تالاب انزلی برعهده دارد.

انزلی کلاب : تالاب انزلی نیازمند توجه ویژه است. اگر امروز صدای گریه های مرداب را نشنویم، شاید فردا تنها خاطراتی از این قطعه از بهشت روی زمین باقی بماند و این نعمت خدادادی به استان گیلان از دست برود. در اینجا لازم میدانیم از همه حامیان محیط زیست در سراسر گیلان که تا دیر نشده فکری به حال این نگین آبی استان سبز گیلان کنند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

تالاب انزلی

۱۱ مرداد ۱۳۹۱

این آقای عبدوس خیلی به تالاب بین المللی انزلی اهمیت میده و برنامه های جالبی پیشنهاد میکنه، امیدوارم به اهداف قشنگش برسه.
آقای عبدوس دوست داریم.

پاسخ