ملوان شهر باران

  • 6 سال پیش
  • ۱۶ ديدگاه

shahre-baran

 “شهر باران” نامی که اخیرا عده ای با رفتاری شیطنت آمیز  به رشت نسبت می دهند.اصولا هر افتخاری که انزلی دارد برای عده ای معلوم الحال از مردمان آن دیار جاذبه زیادی دارد و معلوم نیست چه حکمتی دارد که این عده از اهالی  شهرهمسایه به جای تکیه برافتخارات و ریشه های شهر خود و کسب افتخارات جدید در حال به یغما بردن افتخارات انزلیست . دیروز زیباکنار و خمام و نام شهر باران بود و امروز دروازه اروپا تاریخ ورزش و فردا هم شاید شدند بندر رشت و سواحل رشت اختراع شد!!! شاید بارها شنیده باشید که هواداران فوتبال در رشت از نام جعلی”داماش شهر باران” استفاده می کنند و درحال باب کردن این نام در رسانه ها هستند. درحالی که همه ی ایران می دانند که  انزلی “شهر باران” است و به تیمی جز ملوان نیاز ندارد!

شهر باران نامی مفهومی بوده  که در طول تاریخ مکتوب این آب و خاک با دلیل و نه از روی تعصب به پرباران ترین شهر ایران داده شده است. اما عده ای با وقاحت و بی شرمی  تمام  به راحتی آن را به شهر رشت نسبت می دهند! کاری که بسیار تاسف آوراست. فرض کنید تهرانی ها به دلیل بزرگی شهر تهران بگویند ” تهران نصف جهان”! هم دردناک است و هم خنده دار و نشان از اوج کم اطلاعی و بخل مردمی دارد که این جریانات تفرقه افکنانه را حمایت می کنند. “داماش شهر باران” نامی است که با روی کار آمدن شخصی کاسب کار مثل عابدینی بر مسند فوتبال رشت صد برابر بیشتر شنیده می شود و دلیل آن هم معلوم است. تفرقه بیانداز و حکومت کن! شاید ایشان نمی داند که وقتی بازیکن پرسپولیس و پیکان تهران بود این لقب دراستادیوم انزلی دهان به دهان می چرخید و لقبی شایسته و بحق برای شهر انزلی بود.

نه چیزی که برای قشنگی و پز دادن و دوست داشتن صرف استفاده شود.و نه برای ایجاد عناد و دشمنی. در ادامه همین روند قالب کردن رشت به جای انزلی اتفاقی جدید دیده می شود که واقعا خنده دار است . اخیرا یکی از اتفاقات نگران کننده  در انزلی وقوع زلزله های پر تعداد است و خبر آن در رسانه ها  گاها دیده می شود. اما بعضی رسانه ها آن را به عنوان زلزله رشت و انزلی  خطاب می کنند و معلوم نیست این چه نیت و تفکری است که به زلزله های شهر مظلوم انزلی هم حسادت می کند!اصلا بعید نیست که  به زودی بشنویم “رشت شهر زمین لرزه های نقره ای”!

درادامه مدرکی را ارائه می دهیم که  ثابت می کند  نام زیبای “شهر باران” مربوط به انزلیست . مال ماست  و “ملوان شهرباران” نامی قدیمی و شناسنامه و تاریخ ورزش گیلان است و ابدی است و نمی توان با تبلیغات دو روزه با استفاده از عوامل رسانه ای و شبکه محلی صدا و سیما و عده ی قلیلی ازمطبوعاتی های مزد بگیر و بی اطلاع این نام را به یغما برد و به تیمی داد که عمر وجودی اش از توپ جمع کن های ملوان هم کمتر است.

***

به بهانه مسابقه ی حساس ملوان و تاج تهران

شعر و آهنگ این ترانه در ابتدای دهه ۵۰ و به بهانه مسابقه ی حساس ملوان و تاج تهران در انزلی به صورت بداهه و توسط حسن خوشدل ساخته شد. اجرای زنده، صمیمی و بی سابقه ی این ترانه در محل استادیوم و در حین انجام مسابقه و همراهی بی نظیر تماشاگران با گروه موزیک آن چنان بود که علی رغم شکست ملوان از تاج، به اعتراف حاضرین در استادیوم از جمله جعفر نامدار – اولین داور بین المللی فدراسیون فوتبال ایران که قضاوت این دیدار را نیز بر عهده داشت- جزو زیباترین لحظات زندگی ورزشی شان ثبت و برایشان به یادگار ماند.متن این اشعار هواداران قدیمی ملوان را در ادامه مشاهده می کنید و میتوانید  آهنگ مربوط به اشعار ضبط شده درآن بازی را دریافت کنید.

قهرمان شهر باران صوتی ۶ دقیقه  ۳ مگابایت

ملوان شهر باران  کلیپ تصویری نسخه وب. ۶ دقیقه ۷ مگابایت.

ملوان. ملوان ملوان. ملوان… قهرمان شهر باران ملوان.

ملوان ای نشانه ای ز انسان ملوان.

 ملوان ای سرود شهر باران نام تو رو قلبامون نوشتیم. نوشتیم

 ز طوفان دریا گذشتیم. گذشتیم

همه از تبار ماهی گیر دریا

همه مرد جنگل. همه مرد دریا ملوان. ملوان…

تو؛ نشانه ی غرورت قهرمانی ست

مرد طوفانی و خوی تو قهرمانی ست

تو؛ نشانه ی غرورت قهرمانی ست

 مرد طوفانی و خوی تو قهرمانی ست

 تو؛ لباس پیروزیت مثل قو سپید

 مرد دریا و طوفانی و سراپا امید  ملوان. ملوان…

همه ی سپاس شهر باران

 همه سلام زنگالوی دریا به تو بادا

 ملوان ملوان. قهرمانی ملوان. مهربانی…

این تو بودی گل پیروزی رو کاشتی

 در کنار ساحل شور

 این تو بودی مهر خاموشی گذاشتی

 بر لبان تیم مغرور

 ملوان. قهرمانی ملوان. مهربانی…

ملوان. ملوان. ملوان….

 ای برادران باران. در انتظاریم

 شهر ما گل می خواد. گل بزن. بی قراریم

ما همه ملوان رو دوست داریم

 ما همه ملوان رو دوست داریم ملوان. قهرمانی. ملوان مهربانی..

همه ی سپاس شهر مرد باران

همه دعای پاک ماهیگیران به تو بادا

 ملوان ملوان. قهرمانی. ملوان مهربانی…

همه ی سلام زنگالوی دریا

 همه ی  دعای مادران تنها به تو بادا

ملوان ملوان. قهرمانی. ملوان مهربانی…

همه نیلوفر خودرو

همه لاله های خوش بو

نسل زنگالوی دریا

خون رگهای عبدو

ملوان ملوان. قهرمانی. ملوان مهربانی…

ای برادران باران در انتظاریم

شهر ما گل می خواد. گل بزن. بی قراریم

تو حماسه ی بزرگی تو شهر کوچیک

شهر ما گل می خواد. گل بزن. بی قراریم…

ما همه ملوان رو دوست داریم ما همه ملوان رو دوست داریم ما همه ملوان رو دوست داریم…

تقاضا داریم از کسانی که خود را فرزند میرزا می دانند رسم پهلوانی و جوانمردی را از آن بزرگمرد تاریخ ایران  بیاموزند و از تاراج افتخارات  دست بردارند.

 با تشکر از پیج طرفداران ملوان FC MALAVAN و صفحه شخصی حسن خوشدل بابت تهیه منبع معتبر این پست.

برای دانلود ویدئو اینجا کلیک کنید

۷۵۸۶dda8894346b2f8cd5ffc0431c605396789

عکس: آیدین شیر علیان ( ملوان کلاب.نت)

مطلب: Mory.Best

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

سرباز انزلي

۲۴ آذر ۱۳۹۱

مهمانی مقدس !
مهمانی که برای اولین بار به انزلی آمد !
sarbazanzali.mihanblog.com

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۲۴ آذر ۱۳۹۱

بسیار زیبا نوشتی مرتضی عزیز. وقتی شهری که کمتر از ده ساله تبدیل به شهرستان شده ادعای تغییر نام تالاب انزلی رو داره چه چیزی جز تاسف میمونه برای پاسخ ؟!! از آقای خوشدل هم برای خلق این اثر تشکر میکنیم. انشاا… همیشه سالم و سرزنده باشن.

پاسخ

۲۴ آذر ۱۳۹۱

دیگه این رشتیا بد دارن میرن رو اعصابمونا. چرا با هم متحد نشیم یه حالی بهشون بدیم که دیگه اینقد گستاخ نشن؟! همشون که نمیان این سایتو بخونن باید به فکری بکنیم اینجوری نمیشه

پاسخ

mory-best

۲۴ آذر ۱۳۹۱

وقتی که هویت دزدیده بشه جای زخمش هیچوقت خوب نمیشه تا وقتی که هویت به اصلش بازگشت داده بشه . و این وظیفه همه انزلی چی هاست .

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۲۴ آذر ۱۳۹۱

ملواااااااااااااااااااااااااان ، قهرمااااااااااااااااااااااااااااااااااااان شهر بارااااااااااااااااااااااااااااااان
نام تو رو قلبامون نوشتیم. نوشتیم

ز طوفان دریا گذشتیم. گذشتیم

ملوان طی سالیان دراز موجب افتخار گیلان و گیلانی بوده به خصوص کسانی که خارج از استان هستن رشتی و انزلی چی هم نداره. فقط یه سری عقده ای میتونن به جای افتخار به پر افتخار ترین شهرستانی ایران تا سال ۱۳۸۰ به نابودی ملوان و تاریخش فکر کنن. به این کبک ها پیشنهاد میکنیم سرشون رو از برف در بیارن دنیا بزرگ تر از ابعاد دید شماست …

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۲۴ آذر ۱۳۹۱

یه عکس هم از تابلوی ورودی شهر انزلی بود که لقب شهر باران روش بود، کسی اون عکس رو نداره ؟

پاسخ

۲۴ آذر ۱۳۹۱

شما چطوری می خواین حق رو از رسانه های بی شمار رشتی پس بگیرین؟
ما زورمون به اونا نمی رسه. چون هیچ رسانه شاخی نداریم که بخوایم تبلیغ کنیم.
مثل این میمونه که با شمشیر بری به جنگ توپ و تانک.

پاسخ

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ آذر ۲۴ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۳۳:

سجاد جان این شهر همیشه کارهای بزرگی کره که خیلی از استانها از پسش بر نمیان. مشکل از خود ماست، اگه امروز هر کسی اجازه دست درازی به تاریخ شهرمون رو میده، تهران زمانی مکانی بود که به زوار شهر ری دستبرد میزدن اما الان چی، شهر ری یکی از مناطق جنوب شهر تهرانه. ایراااااااااااااااااااان ملوااااااااااااااااااااااااان

a.n.z

۲۴ آذر ۱۳۹۱

اینو باید به مسوولین … نشان داد

پاسخ

گیله مرد

۲۴ آذر ۱۳۹۱

آبای های عزیز . رشت از ریشه رش میاد که معنی رش باران های ریزی هست که در رشت باریده میشه به همین دلیل به رشت (باران های ریز) شهر باران گفته میشه .
با تشکر از سایت زیباتون … به امید موفقیت ملت گیلان

پاسخ

AnzaliClub

AnzaliClub پاسخ در تاريخ دی ۹ام, ۱۳۹۱ ۱۵:۱۷:

دوست عزیز، با تشکر از نظر و ادب شما باید عرض کنیم در این پست فیلمی از حدود نیم قرن پیش گذاشته ایم که ثابت می کند انزلی را شهر باران می نامیدند و در آینده نزدیک یک عکس با توضیحات در این باره خواهیم گذاشت که بیش از این به اثبات این قضیه کمک می کند.
همه ما گیلانی هستیم و همه از یک نژاد، اما بهتر است به یکدیگر احترام بگذاریم و هر کدام به داشته های خودمان بنازیم.
با آرزوی موفقیت برای شما گیله مرد عزیز…

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ دی ۹ام, ۱۳۹۱ ۲۲:۲۲:

گیله مرد عزیز، برای معنی لغوی رشت عبارات دیگری هم ذکر شده که هیچکدوم قطعیت نداره یعنی قاطعانه نمیشه گفت. به عنوان مثال رشتن که ریسیدن نوغان و ابریشم میتونه برگرفته باشه یا به معنی سطح پایین با ارتفاع کم. موفق و سربلند باشید.

مهرداد پاسخ در تاريخ آذر ۱ام, ۱۳۹۲ ۲۱:۵۵:

سلام
نظریه علمی مرحوم دهخدا مستند ترین در مورد نام رشت است. چون شهر در سال ۹۰۰ هجری بنیان گذاری شده رشت در حروف ابجد همان ۹۰۰ است که سال تشکیل شهر است.
مهرداد

guilak

گیلک

۲۴ آذر ۱۳۹۱

با سلام و اهدا صمیمانه ترین تبریکات نوروزی به شما دوستان خوبم .گیله مرد عزیز اولین بار است وجه تسمیه شهر رشت را از رش به فرمایش شما به معنی باران ریز میشنوم از این بابت تشکر میکنم.اما فکرمیکنم فرمایش شاهین دقیقتر و منطقی تر باشد و بیشتر در کتابها نیزذکر شده است .حالا اگر همانطوری باشد که شما میگویید یعنی در زمانهای دور رشت شهر بارانهای ریز بوده است ولی چون حالا در شرائط اب و هوایی کنونی در انزلی بیشترین بارانهای درشت و سیل اسا می بارد و بر اساس گزارشات رسمی هواشناسی پر بارن ترین شهر ایران است بنا براین اولویت با انزلی است که عنوان شهر باران را داشته باشد.(شوخی ) .پیشنهاد میکنم پیش از اینکه در اندیشه این عناوین و القاب باشیم و دنبال نکات اختلاف بر انگیز بگردیم بهتر است شکر گزار این نعمت و رحمت خداوندی بوده واز ان به نحو بهینه استفاده و تلاش کنیم دست برادری و مردانگی به همدیگر بدهیم و درباره هم با انصاف و عدالت رفتار کنیم و به جای درگیری و فرو رفتن در لاک محدود و کوچک محلی و منطقه ای خود با گسترش افق دیدمان در اندیشه اعتلای فرهنگ و رفاه مردم شریف گیلان و عمران ابادانی این خطه مظلوم و محروم باشیم.

پاسخ

rashtt

۲۴ آذر ۱۳۹۱

تا کی میخواین سر هرچیز الکی بین این ۲تا شهر دعوا راه بندازین
مگه چقدر فاصله بین این دوتا شهره! چ فرقی میکنه گیلان کلأ پربارانه، همه جاش میتونه شهر باران نام بگیره،( همون دیار باران)
نمیدونم چ سودی واس صدا سیما هست ک اسم رشت رو ب شهر باران نسبت بده، ب نظرم اینا اصلأ مهم نیست، مهم اتحادو دوستی گیلکاست

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ تیر ۲۰ام, ۱۳۹۳ ۱۸:۵۰:

:yes: :yes: :yes: