همانطور که در کانال تلگرام انزلی کلاب وعده داده بودیم در نظر داریم کتاب ملوان بندرانزلی حقیقت رویاها نوشته سروش ملت پرست را معرفی نماییم که در این پست می توانید مقدمه این کتاب را مطالعه فرمایید.

با درود بیکران به شما ملوانی‌های اصیل و دوستدران ملوان در هر نقطه از جهان و نیز سایر اشخاصی که با ذهنیتی قائم به ذات و تکوینی (در گذر تجارب، حوادث، مطالعات و پی‌جویی‌ها)، قصد بهره‌گیری از این کتاب را دارند. امیدوارم در قالب مجموعه نوشتارها و مقالات گردآوری شده توانسته باشم به دور از تعصبات و جزم‌اندیشی‌های فلج کننده، حق مطلب را پیرامون ملوان ادا کرده و زمینه‌های نقد، واکاوی و پویایی زمینه مورد بحث را فراهم ساخته باشم.
تمرکز این کتاب و مطالب جای گرفته در آن تیم فوتبال ملوان بندر انزلی است. رسماً پیدایش و صدور پروانه فعالیت برای تیم ملوان بندر انزلی به منزله فرزند خلف بندر انزلی باز می‌ گردد به سال ۱۳۴۷ و گزینش نام ملوان به این خاطر بود که از سوی نیروی دریایی ۲ تیم ملوان و آرتمیس در سال ۱۳۴۶ در مسابقات فوتبال باشگاه‌های انزلی حضور یافتند و ملوان قهرمان شد و چون آن زمان تیم شهربانی، پاس و تیم نیروی هوایی، عقاب نام داشت، برای سازمان نیروی دریایی هم نام مترادف با آن یعنی ملوان که تداعی‌گر بندر و دریا و … بود در نظر گرفته شد. لازم به ذکر است که از اسامی چون دریانوردان، بایندر و تاج هم‌ صحبت به میان آمد که خوشبختانه نام ملوان اولویت یافت.
نخستین دیدار ملوان نیروی دریایی در سال ۱۳۴۸ و در چهارچوب مسابقات فوتبال باشگاه‌های انزلی و برابر تیم باشگاه گیو برگزار شد.
ملوان تاکنون به دور از هر گونه اغراق، نقش خطیر و ارزنده‌ای در بندر انزلی و میان مردم فوتبال فهم و جوانان بهره‌مند از استعدادها و پتانسیل‌های ورزشی و به ویژه فوتبالی داشته و همچنان خواهد داشت.
طی این چهار دهه و اندی که از پیدایش ملوان می‌گذرد، نظر به وسعت جغرافیایی کم بندر انزلی و البته کثرت تعامل، آمیزش و احیاناً تقابل و تضارب خرده فرهنگ‌های متعدد حاضر در جامعه انزلی، ملوان این ویژگی حائز اهمیت را یافت که به عنوان نمادی برآمده از روابط روزمره، دیرپا و متغیر اجتماعی:
۱ـ عامل توازن بخش و ملایم کننده اصطکاک‌ها و گاه تنش‌های موجود میان بومی‌ها از طریق فوتبال و جذابیت‌های بسیارش در بندر انزلی باشد.
۲ـ و به عنوان کانون تجمیع و نمود همین خرده فرهنگ‌ها ـ حال به نام و در قالب فوتبال و علایق و روحیات مردمی گوناگون مرتبط با آن معرف هم‌سویی و همبستگی معنادار و تأثیرگذار جامعه انزلی در تقابل با پدیده‌های اجتماعی باشد که به یمن پیدایش ملوان، بسیار زودتر و برجسته‌تر، نام نامی ملوان را با جوهر عشق و شرافت در صفحات کتاب فوتبال این مرز و بوم به رشته تحریر در آوردند و شمال تا جنوب و شرق تا غرب نام و یاد ملوان به نیکی در اذهان مردم تثبیت شد.
نخستین دیدار ملوان بندر انزلی در بندر انزلی و در نخستین دوره مسابقات فوتبال سراسری باشگاه های کشور (جام تخت جمشید) در هفته نخست این رقابت ها روز آدینه مورخ ۹/۴/۱۳۵۲ برابر تیم نورد اهواز برگزار شد که به پیروزی ۴-۱ ملوانان انجامید.
شگفتا که ملوان با کمترین امکانات مادی و صرفاً با اتکا به سرمایه‌های انسانی توانمند برآمده از چشمه‌های لایزال فوتبال در جای جای انزلی، توانست از همان نخستین دوره جام تخت جمشید و به ویژه آن عصر زلال آدینه ۱۸ آبان ۱۳۵۲ که پاس بزرگ را در امجدیه با گل‌های دقایق ۳۳ و ۱۸ علی نیاکانی مقدم (گوش راست مهار ناشدنی) به زانو در آورد و فردایش در هفته نامه کیهان ورزشی تیترهای درشتی در شرح پیروزی ملوان بر پاس رقم خورد:
ملوانان غول فوتبال پایتخت را کشتند! و
نوار کهنه یک انحصار پاره شد.
تراکم نگاه‌های فوتبالی را که متوجه مرکز و تیم‌های عزیز در دانه نظام سلطنتی بود، متکثر ساخته و با طلایه‌داری ملوان جریانی نو، نگرشی منطقی و هوایی تازه به نام فوتبال شهرستآنها پدید آمد.
از همان اوایل نظر به سطح والای کیفیت تکنیکی و تاکتیکی و روحیه تهاجمی فوق‌العاده ملوانان، از ملوان به عنوان یک مکتب فوتبال یاد می‌شد و دوستداران ملوان دور و نزدیک در استادیوم‌ها و در حمایت از ملوان‌شان فریاد سر می‌دادند:
ملوان آی ملوان آژاکس ایران ملوان
… و گذشت و گذشت و گذشت. من که از همان ۸ـ۷ سالگی همدل و همراه بودم با ملوان، فتوحات، افتخارات و خانواده بزرگش، به دنبال هجرت مصیبت‌بار از بندر انزلی به پایتخت در ۱۶ تیر ۱۳۷۳ … نیاز روانی هر چه بیشتری به ملوان و ملودی روح نواز و جان بخشی یافتم که از درونی‌ترین لایه‌های حیات و حضور قوی سپید خزر به گوش جان می‌رسید و گفتن و نوشتن از ملوان و گفتگو با نسل اولی‌ها و پیشکسوتان ملوان را همواره مد نظر داشتم تا افزون بر اهمیت قائل شدن برای ملوان ـ حتی در اعماق غربت ـ با توجه به پیوند درونی و تفکیک‌ناپذیر میان ملوان، بندر انزلی و غازیان، با رشته‌های حسی و معنوی نامرئی، یگانگی خود را با آنها تثبیت کنم.
کوتاه سخن آنکه، آنچه پیش رویتان است دل نوشته‌ها و مقالاتی پیرامون ملوان در فاصله سال‌های ۱۳۹۰-۱۳۷۴ با اشاره به مواردی است چون: موجودیت ملوان، تأثیرات خرد و کلانش بر جغرافیای فوتبال، دوستداران ملوان صاحبان و سرمایه‌های حقیقی ملوان و ملوان سرمایه معنوی بندر انزلی و گیلان، کانون مستقل دوستداران ملوان، خلاء ساختاری و موردی مدیریت در ملوان، چرایی و چگونگی فاصله افتادن میان دوستداران ملوان و چگونگی گذر از این فاصله‌های مقطعی، اهمیت نقش پیشکسوتان دلسوز ملوان و … در پایان به امید گسترده بالی دوباره و پرواز ابدی قوی سپید خزری ملوان بندر انزلی در آسمان عشق و آزادی، پذیرای رهنمودها، پیشنهادها و انتقادات شما نیکان می‌باشم.

سروش ملت پرست/بندر انزلی

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *