shahrdar

پس از آنکه در دوازدهم شهریور ماه ، دوره چهارم شورای اسلامی شهر بندرانزلی شروع به کار نمود و پس از سپری کردن مراحل اولیه تعیین رئیس و نائب رئیس و … بزرگترین چالش پیشرو ، انتخاب شهردار می باشد.

شهردار هر شهر، بالاترین مدیر آن شهر است. اهمیت این پست مستلزم آن است که متصدی آن شخصی واجد شرایط باشد، اما این شرایط چیست و چه کسی آن را تعیین می کند ؟

متاسفانه تجربیات سه دوره شورای شهر قبل در انتخاب شهردار ، با استفاده از ملاکها و معیارهایی غیر کارشناسی و بر اساس و مبنای سیاسی و جناح بندی سبب شده نوعی عدم اعتماد در راستای یک انتخاب درست در بین شهروندان به وجود آید.

شهر بندرانزلی با دارا بودن قدیمی ترین شهرداری در سطح کشور که در تاریخ خود ۵۹ شهردار به خود دیده ، اکنون با چه معیارها و شاخص های باید در انتظار شهردار شصتم بنشیند ؟ چه کسانی و بر اساس چه معیارهایی کاندید شهرداری بندرانزلی هستند ؟ آیا اعضای محترم شورای شهر که بعضا تحصیلات غیر مرتبط با امور عمرانی و شهرسازی دارند می توانند تصمیمی کارشناسی در جهت انتخاب شهردار مناسب بگیرند ؟ آیا بازهم شهردار انزلی باید از جناح اکثریت در شورا باشد ؟

راهکارهای بسیار متفاوتی در جهت یک انتخاب درست وجود دارد ، به طور مثال اعضای محترم شورای شهر می توانند به دور از تفکرات و وابستگی های سیاسی ، کارگروهی از جوانان متخصص و باتجربه تحت عنوان کارگروه یا اتاق فکر تشکیل داده تا بتوانند در انتخاب خود اشتباهات را به حداقل برسانند.

می توان برای انتخاب یک شهردار مناسب به این گزینه ها توجه نمود :

ـ شهردار باید از ساکنان همان شهر باشد تا بتواند شناخت کافی از مسائل و مشکلات شهری داشته باشد.

ـ شهردار باید شناخت کافی یا تجربه و سابقه کاری از شهرداری منطقه داشته باشد.

ـ شهردار باید تحصیلات عالیه مرتبط با امور شهری داشته باشد .

ـ شهردار باید جسارت لازم در جهت تصمیم گیری های کلان شهری را داشته باشد. شهردار خوب می تواند ضمن دارا بودن تخصص و تجربه در زمینه شهری ، با تشکیل کارگروه های تخصصی برای اجرای طرح ها و پروژه های شهری ، اقدام به آبادانی و ساخت و ساز های مناسب نماید. امری که متاسفانه در چند سال گذشته صورت نگرفته و شاهد ساخت و ساز های غیر اصولی از سوی شهرداری بوده ایم. از جمله پروژه دروازه ماهی که نارضایتی بسیاری در جامعه پدید آورده است.

– شهردار باید بداند امروز دیگر وظیفه اش تنها به جمع آوری زباله و آسفالت کردن و جدول کشی خلاصه نمیشود و امروزه بخش اعظمی از وظایف فرهنگی، هنری و ورزشی شهرها بر عهده بخش فرهنگی، هنری شهرداری هاست.

امید است شهردار شصتم انزلی ، به دور از تفکرات سیاسی و جناح بندی های درون شورایی انتخاب گردد تا بتواند با استفاده از تجربیات و تخصص و استفاده از امکانات موجود ، سبب شکوفایی شهر ، رضایت عمومی ، ایجاد امکانات رفاهی بیشتر ، پروژه های کاربردی و …. شود.

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

a.n.z

۱۷ شهریور ۱۳۹۲

کا ملا حرف شما درسه متاسفانه در طول این چند سال شاهد پیشرفت بنیادین شهر نبودیم و فقط کارهای فرعی انجام شده

پاسخ

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۲ ۱۹:۵۶:

من مطمئنم بیشتر اعضای شورای شهر و شهردار فعلی انزلی اصلا تعریف توسعه شهری رو نمیدونن و هرگز با شوراهای روستاهای اطراف انزلی تعامل نداشتن. به همین دلیل در همان مشکلات عدیده موجود در شهر انزلی گرفتار و دائما دور خودشان میچرخند و کارهایشان هم به چشم نمی اید چون زیر بنایی مشکلی حل نمیشود و این از عدم شناخت ناشی میشود و بس .

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ شهریور ۱۷ام, ۱۳۹۲ ۱۹:۵۹:

این شهر نیاز داره تا چند سند چشم انداز توسعه توسط شهرداری براش طراحی بشه و یاد بگیره از ظرفیت های شهرستان برای توسعه شهر بهره ببره. همین الان شهرستان رشت در فکر تاسیس شهری در زیباکنار سابق انزلیه چرا ؟ چون شورای محترم شهر انزلی تصمیم گرفته با یه دروازه محدوده شهر انزلی رو مشخص کنه تا مبادا نزدیک منطقه ازاد بشه، این یعنی سوء مدیریت و سوء کردار. در حالی که با راه اندازی شهری در قسمت شرقی شهرستان انزلی با رایزنی و تعامل با فرمانداری ظرف چند سال میتوان شهر انزلی را به منطقه آزاد به سادگی و سهولت متصل کرد. اما نه با این طرز خدمت مسئولین محترم …

مهسا

۱۷ شهریور ۱۳۹۲

توی انزلی معیار انتخاب شهردار : ۱- غیربومی بودن ـ ۲- تسلیم بودن در برابر …. ۳- یکی از گزینه هایی که تازگی کشف کردم ، مثل اعضاء محترم شورای شهر سکوت در برابر ….. ۴- حرف زدن و عمل نکردن ۵- کارنامه پر پیمونه ای توی شهرهای دیگر داشتن ولی توی انزلی هیچ ۵- …………. :-D

پاسخ

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ شهریور ۱۸ام, ۱۳۹۲ ۲۱:۲۷:

اگه قراره غیر بومی بیارن بهتره بهترین نفر رو برای انزلی بیارن. فارغ التحصیل شریفم نبود شرافت داشته باشه ما قبول داریم.

یه بچه انزلی

۱۷ شهریور ۱۳۹۲

به نظر من شهرداری که انتخاب میشه بایدفوق دکتری گندزدایی رو داشته باشه تا بتونه گندهای قبلی رو پاک کنه:-)

پاسخ