81368060-6045221

معاون فنی و گمرکی ستاد نظارت بر گمرکات گیلان گفت : باید برای راهیابی به بازارهای کشورهای آسیای میانه و حاشیه دریای خزر و محکم کردن جایگاه تولیدات خود در این بازارها تلاش کنیم .

یوسف ابراهیمی روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اشاره به بیش از ۲۳۷ میلیون دلار صادرات غیر نفتی از این گمرکات طی هفت ماه امسال اظهار کرد : صادرات به عنوان حلقه اتصال به بازارهای خارجی می تواند ما را به کشورهای همسایه و توسعه یافته پیوند دهد .

وی صادرات را سکویی برای دستیابی به ارزش افزوده بالاتر ، فناوری نوین تر ، افزایش ظرفیت در اقتصاد ،خروج از رکود اقتصادی ، ایجاد اشتغال ، افزایش درآمد و جلب سرمایه گذار عنوان کرد .

ابراهیمی متذکر شد : اگر بخواهیم همچون کشورهای توسعه یافته عمل کنیم باید خودمان را به بازارهای خارجی وصل کنیم و صادرات داشته باشیم و این جز با حمایت از تولید امکان پذیر نیست .

وی تصریح کرد : سرمایه گذاری خارجی و داخلی نیاز به اعتماد سازی فعالان اقتصادی و آرامش روانی جامعه دارد که در دولت تدبیر و امید عملیاتی شده و فضای ایجاد شده موجب مثبت شدن شاخصهای اقتصادی و افزایش صادرات از کشور به میزان ۲۰ درصد شده است .

معاون گمرکات گیلان گفت : عمده صادرات استان به کشور عراق بود که بحرانهای ایجاد شده در این کشور بر روی این روند تاثیر منفی گذاشته است .

وی تصریح کرد : گمرک مشکلی ندارد و با تمام توان با ارائه خدماتی نظیر اظهار از راه دور ، ارزیابی در محل ، حمل کالاهای صادراتی به صورت روباز و انجام تشریفات گمرکی به صورت سهل و روان چه در گمرک و چه در انبارهای اختصاصی از صادرات حمایت می کند .

ابراهیمی افزود : اغلب صادرات ما از استان مواد خوراکی اعم از محصولات نباتی ، باغی ، صیفی ، جالیزی ، مواد معدنی و کانی ، محصولات صنعتی کشاورزی و کالاهای صنعتی عمدتا به بندر آستاراخان روسیه و باکو در آذربایجان است .

وی اظهار کرد : برای افزایش صادرات از کشور سیاستگزاران نخست باید مشکلات تولید نظیر کمبود نقدینگی ، مشکلات حمل و نقل و افزایش هزینه ها در انرژی و سایر بخشها و مسائل مالیاتی و غیره را حل کنند .

وی یادآور شد : آنچه به گمرک باز می گردد تشریفات و خدمات روانسازی گمرکی ، ارائه خدمات با کیفیت و با سرعت به تجار و بهبود شاخصه های فضای کسب و کار است .

معاون گمرکات گیلان خاطرنشان کرد : در صورت تقاضا به ویژه در بخش کالاهای استراتژیک نظیر گندم و ترانزیت سوخت خدمات گمرکی را به صورت شبانه روزی ارائه می دهیم .

ابراهیمی یادآور شد : گمرکات گیلان در زمینه زمان سنجی جزء سه گمرک برتر کشور است .

گمرک انزلی در حال حاضر جایگاه مهم و حساس خود را بعنوان یکی از مراکز مهم ورود کالا به کشور و نقطه اتصال کریدور شمال و جنوب حفظ نموده است .

اتصال و پیوند دریایی جمهوری های حاشیه دریای خزر ( جمهوری فدراتیو روسیه ـ جمهوری قزاقستان ـ جمهوری ترکمنستان و جمهوری آذربایجان ) ، وجود بازار ۴۰۰ میلیون نفری منطقه ، تبادل کالا و توسعه تجارت بین کشورهای حوزه دریای خزر ، گمرک انزلی را در مرتبه شایسته و حساسی قرار داده است .

واردات بیش از ۵٫۲ میلیون تن در سال ، انجام رویه های مختلف گمرکی ، قرار گرفتن در مسیر کریدور شماره ۹ شمال ـ جنوب مؤید اهمیت والای این گمرک است .

در حال حاضر رویه های واردات قطعی ، صادرات قطعی ، ترانزیت داخلی ، ترانزیت خارجی ، ورود موقت ، خروج موقت اتومبیل ، هدیه و سوغات ، مرجوعی و مسافری در این گمرکات انجام می شود .

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *