82088052-70750474[1]

حسن صفری صبح چهارشنبه در جلسه انجمن و کمیته نهضت مطالعه مفید انزلی با اشاره به اهمیت کتابخوانی در ملل و اقوام مختلف اظهار کرد: حرکت در مسیر ترویج کتابخوانی، فرهنگی ماندگار برجای می گذارد.
وی با تاکید بر لزوم آسیب شناسی کاهش سرانه کتابخوانی افزود: براساس آمار درسال ۱۳۸۸ سرانه کتابخوانی در ایران برای هرنفر بین دو تا ۱۸ دقیقه بود درحالی که کشوری مثل ژاپن سرانه کتابخوانی هرنفر ۹۰ دقیقه است.
وی با اشاره به این که سرانه مناسب کتابخانه برای هر پنج هزار نفر یک کتابخانه است افزود :با توجه به جمعیت انزلی حدود ۳۰ کتابخانه عمومی برای این شهر مورد نیاز است درحالی که چنین چیزی عملا وجود ندارد.
صفری با تاکید بر لزوم نهادینه سازی فرهنگ کتابخوانی از مدارس خاطرنشان کرد: ایجاد کتابخانه درمدارس و قرار دادن زنگ کتابخوانی و همچنین خروج کتابخوانی از حالت تشریفاتی در راستای جذب دانش آموزان به این امر تاثیرگذار است.
معاون فرماندار با تاکید بر نقش مهم مطالعه در ارتقای فرهنگ و توسعه جامعه تاکید کرد: برای رسیدن به این هدف باید از ظرفیت همه دستگاه های اجرایی استفاده شود.
رئیس اداره کتابخانه عمومی بندرانزلی نیز در این جلسه با انتقاد از عدم حضور مسئولان شهرستان و نمایندگان آنان در این جلسه گفت :حضور دراین گونه جلسات بیانگر اهمیت کتابخوانی است.
مسعود اخوان با اشاره به کمبود فضای موجود کتابخوانی در شهرستان انزلی با توجه به جمعیت آن افزود:گیلان مقام نوزدهم فضای مطالعه را دارد درحالیکه در سرانه کتابخوانی، جایگاه ششم را به خود اختصاص داده است.
وی متذکر شد:با توجه به هجمه فضای مجازی، باید با تبدیل تهدید به فرصت، ظرفیت های بالقوه را به فعل در آورد
اخوان همچنین اظهار امیدواری کرد:به کتابخانه های روستاها توجه بیشتری شده و درطول سال حداقل سه نشست کتابخوان برگزار شود.
شهرستان انزلی با حدود ۱۴۰ هزار جمعیت هفت کتابخانه شهری و روستایی و سه کتابخانه مشارکتی با هشت هزار و ۴۰۰ عضو دارد./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *