IMG_5644

به گزارش اختصاصی انزلی کلاب، به مناسبت هفته سالمندان و به پاسداشت آنها، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری بندرانزلی همراه با جمعی از مسئولان از محل نگهداری سالمندان سرای محبت و سرای میعاد و همچنین محل نگهداری معلولان بالای ۱۴ سال این شهر بازدید کرد.

در این بازدید که رئیس اداره بهزیستی شهرستان بندرانزلی نیز حضور داشت با ارائه توضیحاتی در خصوص وضعیت سرای سالمند انزلی اظهار داشت: در شهرستان انزلی ۵ مرکز توان بخشی، ۲ سرای سالمندان و ۳ مرکز حرفه آموزی معلولین دایر است و دو مرکز نگهداری از سالمندان ما مجهز به روانپزشک، پزشک عمومی، گفتاردرمان و فیزیوتراپ است.

فرحناز غفاری فرد افزود: اکثر نهاد های بهزیستی انزلی از جمله این سرای سالمندان کاملا خصوصی اداره می شوند و مسئولین این مراکز با مشکلات مالی روبرو هستند که نیازمند توجه مسئولین شهری و استانی می باشد.

وی اضافه کرد: بعضی از سالمندان در حرفه صنایع دستی فعال بوده و سازمان بهزیستی در نمایشگاه هایی آثار این عزیزان را به عرضه گذاشته است.

وی با بیان اینکه در غرب گیلان هیچ خانه سالمندانی نیست، تاکید کرد: ما در شهرستان های رضوانشهر، آستارا و تالش سرای سالمندان نداریم و مجبوریم تمام افراد مذکور را تنها در این دو مرکز پذیرش کنیم.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری بندرانزلی در این دیدار بر لزوم بسترسازی مناسب برای خیرین تاکید داشت و افزود: باید فضایی مناسب برای خیرین ایجاد شود تا بتوانند به راحتی برای اجرایی شدن این کار خداپسندانه اقدام کنند.

محمدحسین شاهکویی همچنین تاکید کرد: اداره بهزیستی شهرستان بندرانزلی باید در برقراری ارتباط بین خیرین نقش به سزایی ایفا کند که در نهایت بتوان با تشکیل یک هیات امناء و یا گروه خیرین از کمک های آنان بیشتر استفاده کرد.

مدیر سرای محبت در گفت و گو با انزلی کلاب از وقفی بودن زمین از سوی یک خانم مسیحی صحبت کرد و گفت: سال ۸۰ این سرای محبت تاسیس شده است.

ندا بشیری در خصوص تعداد نفرات این سرای سالمندان گفت: ۶۵ نفر به طور شبانه روزی در این مکان نگه داری می‌شوند که ۱۳ نفر از آنان کاملا بی سرپرست بوده و فرزندانشان آنان را به اینجا تحویل داده و رفته اند.

وی در پایان تاکید کرد: هر کاری هم انجام دهیم جای فرزندان این پدران و مادران را نمی‌توانیم پر کنیم.

IMG_5632

IMG_5641

IMG_5658

IMG_5672

IMG_5673

IMG_5674

IMG_5683

IMG_5692

IMG_5696

در بازدید دوم، مدیر سرای سالمندان میعاد به انزلی کلاب گفت: با وجود اینکه ظرفیت این مرکز نگهداری ۵۰ نفر است حدود ۳۴ نفر در این مکان نگهداری می‌شوند.

زینالی همچنین بیان کرد: از ۳۴ نفر، ۲۴ نفر یارانه گرفته و ۶ نفر نیز رایگان پذیرش شده اند و ۴ نفر نیز کاملا آزاد هستند.

وی در پایان اذعان داشت: این مرکز در سال ۸۱ کاملا خصوصی و زیر نظر بهزیستی تاسیس شده است.

IMG_5707

IMG_5713

IMG_5717

سومین بازدید از مرکز آموزش توانبخشی حرفه ای روزانه‌ی معلولین ذهنی پسر بالای ۱۴ سال بود.

IMG_5728

IMG_5736

IMG_5737

IMG_5740

مدیر این مرکز توابخشی در مصاحبه با انزلی کلاب با اشاره به این موضوع که این مرکز فقط روزانه است و بعد از ساعت ۳ معلولین به خانواده ها تحویل داده می‌شوند افزود: ۵۰ معلول را تحت پوشش داریم که کوچک ترین آنها ۱۴ و بزرگترین آنها نیز ۴۰ سال دارد.

سوسن خزانی در پایان با بیان اینکه به کم توانان در این مرکز، حرفه های هنری مختلفی آموزش داده می‌شود خاطر نشان کرد: بعد از آموزش هنرهایی چون گلیم بافی، حصیربافی و عروسک سازی برای تمامی پذیرفته شدگان نمایشگاه برگزار می‌شود.

خبرنگار : علیرضا بابایی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

نرگس

۹ مهر ۱۳۹۳

یک پدر ومادر چند فرزند رو بزرگ می کنند…چند فرزند لیاقت نگه داری از عزیزانشونو ندارند….متاسفم …

پاسخ