82035143-70650906[1]

 

معاون دفتر زیستگاه و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست، برون سپاری مدیریت تالاب انزلی را از برنامه های این سازمان عنوان کرد.
مسعود باقرزاده کریمی عصر پنجشنبه در حاشیه سفر به گیلان اظهار کرد: با مشخص کردن برخی اقدامات لازم در امر حفاظت و استفاده بهینه از تالاب با مشارکت سایر افراد غیردولتی و به ویژه جوامع بومی بهره بردار، می توان نحوه استفاده از تالاب را مدیریت کرد.
وی با بیان اینکه بهره برداری از تالاب می تواند در کنار حفاظت از آن نیز وجود داشته باشد، افزود: با استفاده مطلوب از ظرفیت هایی مثل آب بندان داران و تورگردانان و صیادان به عنوان گروه های هدف و کمک گرفتن از آنان، علاوه بر توزیع مناسب منافع، با فراهم ساختن شرایط پایدار در بهره برداری از تالاب، حیات وحش این تالاب نیز حفظ خواهد شد.
باقرزاده آموزش گروه های مختلف هدف را به عنوان سرمایه گذاری و افزایش میزان اندوخته ها و ظرفیت ها عنوان و تصریح کرد: اولویت بندی در آموزش از ضروریات بوده و علاوه بر آموزش سیستمی از طریق آموزش و پرورش، آموزش عمومی از جانب رسانه ها نیز مدنظر است .
وی با اشاره به لزوم آموزش بین معلمان و گردشگران تاکید کرد: آموزش برای این افراد می بایست بصورت غیرمستقیم و غیر رسمی منتقل شده تا به گردشگران علاوه بر استفاده از جاذبه های گردشگری بصورت ناخودآگاه و غیرمستقیم، آموزش هایی درخصوص نوع رفتار با طبیعت داده شود.
باقرزاده با اشاره به وجود منافع و ذینفعان بسیار در تالاب انزلی و لزوم ساماندهی بهره برداری از این تالاب بین المللی خاطرنشان کرد: با توجه به ارزش جهانی تالاب بین المللی انزلی، علاوه بر بهره برداری مناسب جوامع محلی از منافع این تالاب ، می بایست در جهت عدم تضعیف منافع و ارزش های جهانی این تالاب تلاش شود.
وی تصریح کرد: با ساماندهی بهره برداری از تالاب و همچنین پایداری ارزش های جهانی آن، می توان ادعا کرد که با استفاده از هنر مدیریتی، بهره وری خوبی از تالاب صورت گرفته است.
تالاب انزلی با حدود ۱۸ هزار هکتار مساحت و ۳۸۰ هزار هکتار حوزه آبخیز، ۲۴ متر پائین تر از سطح آب های آزاد در جنوب غربی سواحل دریای خزر در استان گیلان واقع شده است.
این تالاب شامل بخش های شرقی ، غربی ، مرکزی ، سلکه ، سرخانکل و سیاه کشیم است که از شرق به روستای پیر بازار ، از غرب به کپورچال و آبکنار ، از جنوب به صومعه سرا و قسمتی از شهرستان رشت محدود می‏شود.
تالاب انزلی محل تخم ریزی گونه های مهمی از آبزیان خزر و محل زمستان گذرانی پرندگان مهاجر و ذخیره گاه طبیعی بسیاری از گیاهان ارزشمند از جمله لاله تالابی و نیلوفر آبی است.
ورود انواع فاضلاب ها، رسوبات ورودی از رودخانه ها ، فقدان آبخیزداری مناسب ، برداشت بی رویه جنگل در بالادست و تصرفات اراضی تالابی ، برداشت بی رویه آب و ورود گیاهان مهاجم غیربومی همچون آزولا و سنبل آبی حیات تالاب انزلی را به خطر انداخته است.
احیاء حوزه آبخیز تالاب با احداث تله های رسوبگیر ، ایجاد تالاب مصنوعی برای پایش طبیعی رسوبات و فلزات سنگین ، برداشت رسوبات ، نی زدایی و احیاء آبراهه های دارای شرایط اضطراری از جمله برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست برای مدیریت تالاب انزلی عنوان شده است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۲۶ فروردین ۱۳۹۵

برادر بزرگوار ما از یک سو با بیان جمله : ( با ساماندهی بهره برداری از تالاب و همچنین پایذاری ارزشهای جهانی آن می توان ادعا کرد که با استفاده از هنر مدیریتی بهره وری خوبی از تالاب صورت گرفته است.) تاکید و تصریح بر هنر مدیریتی مجموعه خود دارند و از سویی دیگر برون سپاری مدیریت تالاب انزلی را از برنامه های سازمان متبوع خود عنوان می کنند. جسارتا می خواهم عرض کنم که اولا از کیفیت مدیریت و عزم جزم سازمان شما و مسئولان زیربط دیگر نفرمایید که ما جملگی واقفیم و به عینه دیده ایم و هنوز هم قابل مشاهده و قضاوت است.ثانیا اگر تا این حد مدیریت سازمان شما خوب است پس چرا میخواهید برون سپاری انجام بدهید؟ نا گفته پیداست این هم بخشی از هنر مدیریت شما است: به موقع از شر مشکل و بحران خلاص شدن !!! اگر نتوانید بموقع برون سپاری کنید و کسان دیگری را وارد گود کنید بدون تردید باید روزی از بابت این مدیریتهای داهیانه در پیشگاه ملت و خداوند قهار پاسخگو باشید.

پاسخ