13920413000206_PhotoA

معاون برنامه‌ریزی استاندار گیلان گفت: نجات تالاب انزلی از وضعیت بحرانی و فاجعه‌آمیز نیازمند عزم ملی و استفاده از روش‌های علمی است.

به گزارش انزلی کلاب به نقل از فارس، محمدحسین اصغریان صبح امروز در دومین روز از برگزاری گردهمایی مقدمات پیش‌نویس فاز دوم سند مدیریت تالاب انزلی با همکاری جایکا اظهار کرد: امیدواریم برگزاری این جلسات نتایج خوب و مثبتی داشته باشد و الگویی برای کشور و دنیا شود.

وی مشکلات زیست محیطی را اساسی‌ترین معضلات جامعه بشری دانست و افزود: در هیچ نقطه‌ای از دنیا نیست که مشکلات زیست‌محیطی وجود نداشته باشد.

معاون برنامه‌ریزی استاندار گیلان پیشرفت صنعتی بشر در تمام حوزه‌ها را موجب بیشترین خسارات به محیط زیست عنوان کرد و گفت: این امر در کشور‌های جهان سوم بیشتر مشهود است.

وی با بیان اینکه رشد آلاینده‌ها در جامعه و طبیعت روند بسیار سریعی دارد، تصریح کرد: اقدام‌های ما نیز برای برطرف کردن این آلاینده‌ها باید با سرعت مضاعف‌تری صورت گیرد.

اصغریان ادامه داد: در کشورهایی مانند ایران، آنچه که می‌تواند رخ دهد این است که بتوانیم محیط زیست خود را به عنوان یک پایلوت حفظ کنیم.

این مسئول به همکاری آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا) اشاره کرد و افزود: فکر دولت و ملت ژاپن بسیار ارزشمند است زیرا آن‌ها دنیا را یکپارچه می‌بینند و از منابع درآمدی خود در کشورهای دیگر مانند ایران سرمایه‌گذاری می‌کنند که قابل ارزش است.

وی به وضعیت رودخانه‌های رشت اشاره کرد و آن‌ها را آلوده‌ترین رودخانه‌های دنیا خواند و یادآور شد: زمانی شنا کردن را در این رودخانه‌ها می‌آموختیم اما امروز آلودگی آن‌ها زبانزد خاص و عام شده است.

اصغریان با اشاره به کاهش عمق تالاب انزلی خاطرنشان کرد: در مدت ۲۵ سال به قدری رسوب تالاب انزلی را فرا گرفته که چهره آن تغییر یافته و بسیاری از نقاط تالاب توسط نیزارها پوشانده شده است.

وی با بیان اینکه وضعیت فاجعه‌آمیزی برای تالاب انزلی رخ داده است، متذکر شد: باید برای نجات تالاب با سرعت بیشتری حرکت کنیم.

معاون برنامه‌ریزی استاندار گیلان داشتن عزم ملی و همه‌جانبه را در نجات تالاب انزلی تأثیرگذار دانست و خاطرنشان کرد: تمام دستگاه‌های مربوطه در گیلان باید عزم جدی خود را برای نجات تالاب نشان دهند تا یکبار برای همیشه این مسئله برطرف شود.

وی استفاده از روش‌های ملی را در نجات تالاب مؤثر خواند و یادآور شد: باید از فرصت همکاری تیم ژاپنی برای نجات تالاب استفاده کنیم.

اصغریان از تمام دستگاه‌های اجرایی گیلان خواست با تیم ژاپنی جایکا همکاری کنند، تا سند مذکور به نتیجه برسد.

معاون برنامه‌ریزی استاندار گیلان همچنین از معرفی استاندار جدید گیلان در روز پنجشنبه همین هفته خبر داد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *