139412261016221007358744[1]

 

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: در ایران و گیلان مصرف سیگار وقلیان کنترل نشده است و مصرف قلیان در پسران بین ۱۳ تا ۱۸ سال ۲ برابر و در بین دختران تا ۲.۵ برابر زیاد شده است.
حمدتقی آشوبی شامگاه دوشنبه در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی با شبکه باران، اظهار داشت: بعد از تصویب قانون جامع مبارزه با مواد دخانی, ستادی در کشور تشکیل شد که آن ستاد را در گیلان تشکیل دادیم و برنامه ریزی کردیم که از ضررهای ناشی از مصرف دخانیات در نسل جوان جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه در گیلان ممنوعیت مصرف سیگار در افراد زیر ۱۸ سال را برنامه‌ریزی کردیم، افزود: متاسفانه در ایران و گیلان مصرف سیگار و قلیان کنترل نشده است و مصرف قلیان در پسران بین ۱۳ تا ۱۸ سال ۲ برابر و در بین دختران تا ۲٫۵ برابر زیاد شده است.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ممنوعیت مصرف دخانیات در اماکن عمومی را برنامه‌ریزی کردیم، تصریح کرد: افزایش اطلاع رسانی در مورد عوارض سیگار و قلیان را در جامعه و محیط دانش آموزی و دانشجویی انجام می‌دهیم.

آشوبی مصرف سیگار در کشور را بین ۵ تا ۶ هزار میلیارد تومان در سال اعلام کرد و گفت: سالانه حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان هزینه‌های غیرمستقیم سیگار و قلیان انجام می‌شود و دخانیات عوارض جبران ناپذیری را در اعضای بدن ایجاد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در دنیا بیش از ۳٫۵ میلیون مرگ بر اثر مصرف دخانیات رقم می‌خورد، اظهار کرد: سیگار و قلیان بیش از ۸۰ نوع بیماری ایجاد می‌کنند و افراد سیگاری بیش از ۳۰ تا ۴۰ برابر افراد عادی دچار عوارض قلبی می‌شوند.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه زمینه لازم برای ترک سیگار را برنامه ریزی می‌کنیم، بیان کرد: بعد از قانون مصوب شده مجلس در سال ۸۵ مالیات سیگار را سالانه افزایش می‌دهیم که تمایل افراد به کشیدن سیگار کمتر شود.

آشوبی با اشاره به اینکه سال گذشته شورای سلامت و معاونت بهداشت گیلان, ۹۶۵ مورد بازدید را از قلیان سراها انجام دادند، عنوان کرد: این تعداد بازدید منجر به تعطیلی ۱۲ مورد شد و ۵ مورد از مکان‌هایی که فاقد مجوز عرضه سیگار بودند تعطیل شدند.

وی با بیان اینکه ۲۱۶۵ مورد نفر از پیشه وران را در ارتباط با سیگار آموزش دادیم، خاطرنشان کرد: ۹۲۶ نفر از کارکنان دخانیات را نیز تحت آموزش قرار دادیم./ تسنیم

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *