namayeshgah-mojshekan-anzali2

چندی پیش و در هفته اول فروردین ماه سال ۹۲ به همت منطقه آزاد انزلی، گروه فرهنگی اینترنتی انزلی کلاب موفق به برگزاری نمایشگاه آثار عکاسی دو عکاس جوان و خوش آتیه شهرمان مانی گلنازی و سعید خورسندی(اهورا) شد.
این نمایشگاه از تاریخ ۲۸ اسفند لغایت ۴ فروردین ماه در ضلع جنوبی مجتمع کاسپین برگزار شد که در آن ۲۶ تابلو عکس از جدیدترین آثار این دو عکاس به نمایش عموم درآمد.
در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه معاون فرهنگی اجتماعی گردشگری منطقه بهمراه مدیران روابط عمومی و امور فرهنگی حضور داشتند و در طول برگزاری نمایشگاه، آثار با استقبال خوبی مواجه شد.
مانی گلنازی که در اردیبهشت ۶۵ در انزلی چشم به جهان گشود بعد از طی تحصیلات دانشگاهی در رشته مهندسی عمران از سال ۱۳۸۷ وارد دنیای عکاسی حرفه ای اجتماعی شد.
مانی چند صباحی را خدمت استاد شمیسا، دانش خود را از نقاشی به عنوان پایه هنرهای تجسمی و مادر هنرها افزایش داده و با اصول علمی هنری آشنا گشت.
مانی درخصوص مسیر آشنایی و علاقه خود به عکاسی چنین می گوید: بعد از دوران دانشجویی، عکاسی با موبایل توجه مرا به خود جلب نمود تا اینکه دوستم دوربین عکاسی حرفه ای خرید و باتجربه عکاسی با آن بعد از مدتی اولین دوربین SLR خود را خریدم.

namayeshgah-mojshekan-anzali1

گلنازی ادامه می دهد: البته تجربه کار با دوربین عکاسی mamyya آنالوگ پدرم را نیز دارم که ایشان در دهه چهل به عنوان دوربین عکاسی خبری خود از آن بهره می گرفت.
وی که از طریق آزمون و خطا و به صورت کاملاً تجربی عکاسی را فراگرفت در خصوص احساس خود هنگام عکاسی تصریح می کند: زمانی که با دوربین عکاسی مشغول عکس گرفتن هستم از همه دنیا و مسائل آن بدور شده و آرامش خاصی به من دست می دهد.
گلنازی می گوید: گرچه از کتاب ترکیب بندی هارولد مونته به شدت بهره بردم اما از دیدن، مداقه و مطالعه عکس، نقد عکس اروپایی و امریکایی بهره زیادی بردم.
وی با بیان اینکه در حدود ۶۰ درصد فن و تکنیک های قابل کاربرد در عکاسی متناظر با دانسته های مهندسی می باشد و می توان از اصول مشترک میان این دو بهره برد درخصوص دلیل انتخاب روش عکاسی سیاه و سفید در عکس های خود اظهار داشت: تم و درون مایه اصلی اکثر عکس ها ناشی از حس و برداشت ما می باشد و من معتقدم که اگر بخواهیم احساسات مردم خود را در قالب رنگ به تصویر بکشیم رنگ احساسات ما خاکستری است.

سعید خورسندی که نام هنری او اهوار می باشد متولد ۱۳۶۸ بندرانزلی است وی که از ۱۴ سالگی در مشهد مشق عکاسی نمود و در آتلیه های مختلف این شهر فنون و تکنیک های مختلف تصویر برداری، ویرایش عکس و عکاسی را فراگرفت در حدود سال ۱۳۸۷ بعد از آزمودن فنون مختلف، مانند مانی به عکاسی اجتماعی علاقمند می شود.
وی دانشجوی ترم دوم عکاسی دانشگاه محمود آباد مازندران است درخصوص دلیل انتخاب عکس های سیاه و سفید می گوید: از جمله مهمترین تعابیر و مفاهیم مترتب بر عکاسی سیاه و سفید می توان از نشان دهنده قدمت، اصالت دار بودن موضوع گرفته تا سادگی و سرراست بودن نشانگان موجود در عکس و تقویت حس نوستالژیک از توانمندیهای عکاسی سیاه و سفید است.

namayeshgah-mojshekan-anzali3

هر دو عکاس درخصوص نحوه عکاسی اجتماعی خود چنین توضیح می دهند: به منظور نزدیک شدن به سوژه و ایجاد قرابت با سوژه ها زندگی می کنیم به این معنی که برای همزاد پنداری به منظور نزدیک شدن به مفاهیم و فضای موجود با سوژه رفاقت کرده و وقت صرف می کنیم، چرا که تنها راه به تصویر کشیدن آمال، آرزوها، دردها و مشکلات سوژه عکاسی همین مسیر است.
مانی و سعید تصریح می کنند: عکاس چیزهایی را می بیند و مورد توجه قرار می دهد که دیگران نمی بینند، به تعبیر به نظر ما مهمترین و اولین کارکرد اصلی عکاس و هنر وی در جامعه این است که توجه مردم را به نکاتی جلب نماید که آنها را به فکر فرو برده و تغییر در حالات مردم ایجاد نماید.
برگزار کنندگان نمایشگاه عکس موج شکن که اولین مجموعه از سری نمایشگاه های عکاسی شهرهای مختلف گیلان را در منطقه آزاد انزلی برگزار کردند در خصوص این نمایشگاه اظهار داشتند: با عنایت به جایگاه قانونی ویژه، ظرفیت ها و توانمندیهای متعددی که در این منطقه به ویژه درعرصه ارتباط با طرف خارجی وجود دارد منطقه آزاد انزلی نقش بسزایی می تواند در توسعه فعالیت های فرهنگی هنری استان ایفا نماید و از آنجا که استان گیلان فاقد گالری اختصاصی به منظور برگزاری نمایشگاه های هنری است از مدیریت عالی منطقه آزاد انزلی انتظار داریم در این زمینه بذل عنایتی به هنر گیلان نماید.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

a.n.z

۲۱ فروردین ۱۳۹۲

برای هردو انها ارزوی موفقیت دارم

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۲۱ فروردین ۱۳۹۲

برای عکاسان خوب شهرمون آرزوی سربلندی و موفقیت داریم.

پاسخ