سهراب وکیل منفرد ( اعجوبه تاریخ بوکس ایران)

سهراب وکیل منفرد ( اعجوبه تاریخ بوکس ایران)

پس از مدتها راهی بندر انزلی شده بودم، هر چند آمار هواشناسی روزهای بارانی را برای مدت زمانی که قصد استقرار در انزلی داشتیم پیش بینی میکرد، اما خوشبختانه آب و هوا حسابی ما را یاری کرد تا روزهای خوشی را در انزلی سپری کنیم.

قبل از بازگشت به تهران به همراه تنی چند از بچه های انزلی کلاب رهسپار دهکده زیبای ساحلی بندر انزلی شدیم، تا با قهرمان نامی بوکس ایران و افتخار شهرمان ملاقاتی داشته باشیم. از میان خانه های زیبا و فانتزی دهکده ساحلی و پس از پیچ و تاب فراوان موفق شدیم منزل سهراب وکیل منفرد قهرمان بوکس تیم ملی ایران را بیابیم.

همانند همه بزرگان و پهلوانان ورزش، افتادگی و صمیمت سهراب ما را تحت تاثیر قرار داد. با ورود به منزل ایشان، گویی وارد موزه ملی تاریخ ورزش ایران و گیلان شده باشیم، از قاب عکسهای روی دیوار تا آلبوم های عکسی که در اختیارمان قرار گرفت.

گویی کلی حرف نگفته در دل داشت و ما به سراغ غبار روبی خاطرات خاک گرفته اش رفته بودیم، بارها در بین صحبتها خاطره ای جدید در دل خاطره ای دیگر میشکفت، مصاحبتی که بیش از ۳ ساعت به درازا انجامید و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که با یکی دو جلسه نیز قادر نخواهیم بود افتخارات این خانواده قهرمان و ورزشکار را به ثبت برسانیم، اولین خانواده در ایران و یا شاید در جهان که در سه نسل ملی پوش به ورزش کشور عزیزمان معرفی کرده اند.

سهراب وکیل منفرد از قهرمانان و پیشکسوتان بزرگ تاریخ بوکس ایران، آسیا و اولین و جوانترین مدال آور بوکس ایران در رده جهانی است که در سن ۱۴ سالگی به عضویت تیم ملی بزرگسالان بوکس ایران درآمد.

مصاحبت ما هرگز سر و شکل یک مصاحبه خشک و رسمی به خود نگرفت و آنچه در ادامه مشاهده میکنید برگرفته از مصاحبتی است که بیش از سه ساعت زمان برده است و در چند قسمت به شما ارائه خواهد شد:

زمانی که ما حسابی با آلبوم های عکس و تکه پاره های روزنامه درگیر و سرگرم بودیم اولین بحثمان به سمت باشگاه گیو انزلی کشیده شد.

سهراب وکیل منفرد: باشگاه گیو انزلی توسط پدرم روی خانه و زمین شخصی اش بنا شد که بیش از هفتاد سال کماکان به حیات خودش ادامه میدهد و پدرم تا زمانی که زنده بود هر آنچه که داشت وقف ورزش و مردم کرد.

موقعی که سن کمی داشتم همواره حس بدی نسبت به رفتار پدرم داشتم این حس حتی تا اوایل دوران جوانی و حتی ۲۰ سالگی همراه من بود. خاطرم هست یکروز صبح متوجه جر و بحث پدر و مادرم شدم که پدر به مادر میگفت بچه ها یک روز پنیر نخورن چیزی نمیشه، این پول توپ بچه هاست، باید تمرین بکنن.

خلاصه اون زمان سن کمی داشتم و برداشت بدی از رفتار پدرم داشتم ولی الان تازه میفهمم که چه پدری داشتم … ( صحبتش نیمه کاره میماند، اشک در چشمانش حلقه زد و مدت زمان کوتاهی سکوت) و دوباره ادامه میدهد.

بله در هیچ کجای دنیا باشگاهی وجود نداره که هفتاد سال مجانی در اختیار مردم قرار داده شده باشد حتی باشگاههای دولتی.

انزلی کلاب: متاسفانه وقتی نگاهی به وضعیت فعلی جامعه می اندازیم بخصوص در زمینه اعتیاد، تازه متوجه این موضوع میشیم که چه پهلوان ارزشمندی را از دست داده ایم.

سهراب وکیل منفرد: گاهی توی خیابان های شهر قدم میزنم، افراد مختلفی بهم سلام میکنن و میگن آقا سهراب خدا پدرت رو بیامرزه، یکی دیگه میرسه میگه خدا پدرتو رحمت کنه من رو از اعتیاد نجات داد.

چندی پیش با آقای پورگل و آقای منصوری جلسه داشتم در خصوص آوردن تیم ملی بوکس آلمان به انزلی، که آقای خسته بند ( نماینده شهرستان انزلی در مجلس شورای اسلامی) هم برای اولین بار بود که من رو میدید حالا نمیدونم من رو میشناخت یا نه. آقای پورگل میخواست من رو معرفی کنه که آقای خسته بند شروع کرد:

آقا نکن این کار رو، اگه پدر ایشون نبود خیلی از هم نسلهای ما معتاد بودن، یا به راه خلاف کشیده میشدن. پدر ایشان به زور همه ما رو میبرد ورزش، ما حتی اگه گرسنه بودیم نان از خانه ایشان بر میداشتیم حالا اگر با آقای خسته بند مصاحبه کنید حتما بهتون میگه.

انزلی کلاب: ما معتقدیم، چه در گذشته و چه حتی امروز که کماکان شهر انزلی دارای بیشترین تعداد ورزشکار سازمان یافته در کشور هست نمیتوان نقش عزیز وکیل منفرد را منکر شد. 

همین ملوان، چطوری ملوان شد، آقایان صالح نیا، غفور جهانی و خیلی از بزرگان ملوان همه عضو باشگاه گیو بودن. آن زمان باشگاهی توی ایران نبود، باشگاه گیو انزلی جزء دومین یا سومین باشگاههای ورزشی موجود در کشور بود. که شهرستانها هیچکدام صاحب باشگاه نبودند و آن یکی دو باشگاه هم توی تهران بودند.  مثلا باشگاه قدیمی استقلال تهران که تغییر یافته از باشگاه دوچرخه سواران بود پس از تاسیس در تهران اولین مسابقه شون رو در رشته دوچرخه سواری با باشگاه گیو انزلی برگزار کردن که چهار سال بعد به استقلال فعلی یا تاج تغییر نام داد.

قبل از ملوان باشگاه گیو تیم اول فوتبال انزلی بود، وقتی لیگ فوتبال توی ایران میخواست شروع بشه، پدرم دید، بچه ها همه ناراحت هستن، همه ایران دارن تیم میدن و باشگاه گیو هم که بودجه نداشت و هزینه هاش توسط پدرم پرداخت میشد. پدرم با توجه به جایگاه و نقش تاثیر گذاری که در ورزش ایران داشت تلاش زیادی کرد تا نیروی دریایی از فوتبال انزلی حمایت کنه. میتوانید از آقای صالح نیا در این خصوص سوال کنید.

در واقع پدر وقتی دید که از پس هزینه های تیم فوتبال برنمیاد از هیچ کمکی برای بچه های فوتبال فروگذاری نکرد و رایزنی زیادی انجام داد تا این اتفاق صورت بگیره.

قهرمانی با 16 فرزند

قهرمانی با ۱۶ فرزند

انزلی کلاب: از سال ۱۳۱۹ در چه رشته هایی باشگاه گیو به فعالیت میپرداخت:

ما فقط فوتبال نداشتیم، ما راگبی با انگلیس و روسیه بازی کردیم، بسکتبال، والیبال، بوکس و در خیلی رشته ها اولین بازیهای رسمی بین المللی رو توی انزلی برگزار کردیم. شما میتوانید این موضوع رو از آقای خسرو کوچکیان پیگیری کنید که توی مراسم مرحوم اغماض هم اشاره داشت که در قالب باشگاه گیو با تیم هال لیم بازی کردیم توی انزلی، که آنها خودشون وسایل و امکانات نیز می آوردن.

سهراب وکیل منفرد: چهار سال پیش که توی آلمان حضور داشتم، از طرف شبکه تلویزیونی صدای آمریکا از من درخواست شد برای مصاحبه، به این خاطر که یک  خانواده ایرانی در سه نسل  قهرمان ملی در رشته های مختلف ورزشی داشتیم. پدرم ( عزیز وکیل منفرد: اولین قهرمان دو ماراتن ایران بود) خودم (اولین مدال آور در رده جهانی بوکس برای ایران هستم)  و دخترم رودابه وکیل منفرد ( عضو تیم ملی تنیس بانوان ایران و اولین بانوی گیلانی عضو تیم ملی) که من قبول نکردم.

به جز پدرم، من و دخترم که  سه نسل در عضویت تیم ملی ایران بوده ایم. نصرت وکیل منفرد برادرم با تیم ملی بوکس ایران در المپیک مونیخ  حاضر بود و دو نفر از برادران دیگرم بسکتبالیست تیم ملی بودن. که البته اکثر خانواده ما ورزشکار بودن بعنوان مثال خواهر بنده نیز کاپیتان تیم بسکتبال بانوان گیلان بود.

چندی پیش شاهد خبری بودم که در آن به آینده ای اشاره شد که خانواده آقای شمشکی در اسکی روی چمن، صاحب سه نسل در رده ملی خواهند شد اشاره داشت. در حالی که همین الان نیز خانواده وکیل منفرد در ایران صاحب سه نسل در رده ملی برای کشورش بوده است.

در آلمان مسابقه ای برگزار شد که خانواده هایی که از دو نسل به بالا ملی پوش داشتن خودشون رو معرفی کنن که حدود ۳۰۰ و اندی دو نسل پیدا کردن اما سه نسل نداشتن، که فکر میکنم این موضوع در سطح بین المللی نیز بتواند افتخار ملی محسوب شود.

من در شیراز بهترین بوکسور تاریخ ایران برگزیده شدم.امیر یاوری، پترس، ناطق نوری و سرهنگ میرفخرایی بعد از جلسه ای که برای انتخاب بهترین بوکسور تاریخ ایران برگزار شده بود و تعدادی دیگر از بزرگان و پیشکسوتان بوکس ایران نیز به شیراز دعوت شده بودند،  به من تبریک گفتند که بعنوان بهترین بوکسور تاریخ ایران برگزیده شدی که حتی یک روزنامه ورزشی ایران هم پوشش خبری نداد.

انزلی کلاب:  سپس تصویری به ما نشان داده شد از سرکار خانم رودابه وکیل منفرد، دختر آقای سهراب وکیل منفرد، در مراسمی که برای بزرگداشت قهرمانان ورزش گیلان ترتیب داده شده بود حضور داشته است. وقتی وی برای گرفتن جایزه به بالای سن دعوت میشود، گوینده شروع به گفتن افتخارات خانواده وکیل منفرد میکند و سپس به معرفی  خانم رودابه وکیل منفرد میپردازد و ایشان را عضوی از بزرگترین خانواده های ورزشی در ایران معرفی میکند. همانطور که افتخارات بیشمار این خانواده ورزشکار و ورزش دوست مطرح می شود. این موضوع  با تشویق حضار در سالن نیز همراه میشود تا رودابه وکیل منفرد قبل از گرفتن جایزه به پاس احترام به سمت حضار حرکت کند. سرکار خانم رودابه وکیل منفرد نیز همانند پدر از ۱۴ سالگی به عضویت تیم ملی تنیس ایران درآمد و اولین بانوی گیلانی ملی پوش ایران محسوب میشود.

انزلی کلاب: جناب وکیل منفرد کمی از ایرج سلامی کهن برایمان بگویید.

سهراب وکیل منفرد: ایرج سلامی کهن ( نه برای من بلکه غم همه بکسورها رو میخوردن و حق پدری برگردن من دارن. یعنی حتی اگه بیرون از محیط ورزش هم اشتباهی میکردیم، مردم میرفتن به ایشان شکایت میکردن).

تمرینات ما در سالن سرپوشیده قدیمی برگزار میشد، شیشه نداشت، سرد بود، اما توی اون سرما ورزش میکردیم که حتی رینگ هم نداشتیم. تنها یک رینگ توی باشگاه گیو بود که در آن زمان همه بکسورهای انزلی هم همانطور که میدانید عضو باشگاه گیو انزلی بودند. به نوعی قطب بوکس ایران باشگاه گیو انزلی بود.

انزلی کلاب: از مسابقاتتان و اولین موفقیت هایتان برایمان بیشتر بگویید؟

سهراب وکیل منفرد: خاطرم هست یکی از روزنامه های ورزشی در خصوص یکی از بازیهای من با یکی از بازیکنان قوی و بلند قد تهران، از باشگاه جعفری چنین نوشته بود: در حالی که همه منتظر بودیم تا اون شخص که اسمش خاطرم نیست با توجه به قد و هیکل و بدن آماده برنده بازی بشه،  اما این سیاه کوتوله از راند دوم چه کارها که نکرد و پیروز مسابقات شد.

در آن زمان قصد داشتن تیم ملی بوکس رو انتخاب کنن از یه تیم ۱۱ نفره، ۶ نفر انزلی چی بودن حتی از انزلی درخواست میشد که بعنوان مثال ۵ نفر رو به اعلام کنید و برای مابقی را از کل کشور با مسابقات انتخاب میکردن.

وقتی قرار شد برای اولین بار به تیم ملی برم، برادر بزرگتر من مانع رفتن من شد، گفت میری تهران میزنن میکشنت تو بچه ای ( منم ۱۴ سال سن داشتم )، ساعتها گریه میکردم.

انزلی کلاب: نحوه تشکیل باشگاه گیو را کمی بیشتر توضیح میدهید چون شنیده ایم پدرتان، جایزه قهرمانی اش را صرف خرید زمین و تاسیس باشگاه گیو انزلی کرد و آن را وقف مردم کرد.

سهراب وکیل منفرد: در آن زمان از ۴ یا ۵ قهرمان کشور تقدیر شد و هدیه ای ۵٫۰۰۰ تومانی اهدا شد که آقایان نامجو و جعفر سلماسی و برخی دیگر نیز جزء آنها بودند. که پدر من این هدیه رو صرف تاسیس باشگاه گیو انزلی کرد.

که البته الان خود من در حال رایزنی هستم تا وامی تهیه کنم تا اونجا رو بازسازی کنم، تا بشه از آن بهره برداری کرد، هنوز باشگاه گیو فعاله که متاسفانه با شرایط فعلی خیلی سخته باشگاهداری و باید فکری به حال درآمدزایی برای پوشش هزینه های باشگاه کرد. در حال حاضر نیز این باشگاه در اختیار عده ای از جوانان شهر هست.

سهراب وکیل منفرد ( اولین مدال آور بوکس ایران در رده جهانی )

سهراب وکیل منفرد ( اولین مدال آور بوکس ایران در رده جهانی )

انزلی کلاب: یادی هم از فعلی مقدم کنیم.

جبار فعلی مقدم بچه خیلی خوبیه، از بازیکنان قدیمی و مقام جهانی هم داره، متاسفانه اینها به حق خودشون نرسیدن. امثال اینها کم نبودن، این موضوع رو هم تعریف کنم که زمان فوت سجودی خدا بیامرز ( از پیشکسوتان بوکس رشت که به قتل رسید). پس از مسابقات قهرمانی کشور در رشت که من و برادرم با هم برخورد کردیم ( آنزمان من در قالب تیم اصفهان شرکت کرده بودم) پس از قهرمانی با هم عکس گرفتیم که با هم خیلی صمیمی هم بودیم که قرار بود من دو روز بعد برای گرفتن عکسها برم رشت. که ساعت ۴ صبح خواهرم من رو از خواب بیدار کرد و گفت پاشو سجودی رو کشتن که وقتی پای تلفن رسیدم گوشی قطع شده بود. گویا خواهر سجودی تماس گرفته بود. وقتی دیدم تلفن قطع شده، منم گفتم نه سید یوسف رو نکشتن ( سجودی رو توی رشت دوستش دارن و اهل این درگیریها و این حرفها نیست )، خلاصه رفتم بخوابم که خانم شهین اطرابی که توی دادگستری شاغل بودن از خانواده زمانی با من تماس گرفت که دیگه باور کردم این اتفاق افتاده.

خلاصه تا حرکت کنم برسم رشت ساعت ۸ صبح بود که دیدم تابوت رو دارن میارن، خدا رحمتش کنه خیلی پسر خوبی بود. راستی یک چیزی که خیلی عجیب بود در این مراسم این بود که بوکسور مازندرانی که فینال رو با سجودی بازی کرده بود و باخته بود  رو هم روی تابوت نشونده بودن که دلیلش رو نمیدونم ( کمی لبخند ) و بعد دوباره سرش را تکان میدهد. بگذریم خدا بیامرزش بچه ماهی بود.

انزلی کلاب: یادی هم از حسین اغماض کنیم.

خدا حسین اغماض رو هم بیامرزه، دستش خالی بود، بوکس رو اغماض به من یاد داد، واقعا توی رینگ میرقصید. اغماض و برادرم اینقدر من رو زدن تا بوکس یاد گرفتم، در آینده، من نصرت برادرم رو توی رشت زدم و اغماض رو هم توی اهواز زدم، که همانجا حسین به شوخی به نصرت گفت خدا بگم چیکارت کنه که اینرو آوردیم هم تو رو بزنه هم من رو.

متاسفانه فکر کنید این خدا بیامرز کاپیتان تیم ملی بود، پول عمل نداشت. من به همراه داوود بلانش رفتیم دفتر آقای شهرام همتی ( رئیس اسبق بوکس گیلان) که من خیلی به ایشان خرده گرفتم، که ایشان هم خیلی به بنده احترام میذارن. که البته بنده خدا هم گفت من در جریان نبودم که خلاصه ایشان تماس گرفتن و با آقای بردبار و دکتر میرفیضی در رشت برای ایشان خیلی زحمت کشیده شد. اما متاسفانه برای عمل دیر شده بود. خدا رحمتش کنه ….

این مصاحبه ادامه دارد …. ( پایان قسمت اول مصاحبه با سهراب وکیل منفرد )

انزلی کلاب در نظر دارد ۲۲ بهمن ماه همزمان با سالروز پیروزی انقلاب اسلامی مصادف با تولد پهلوان عزیز وکیل منفرد مراسمی را جهت جشن یک سالگی انزلی کلاب به همراه  جمعی از جامعه هنری و ورزشی شهر انزلی برگزار کند. در طی این مراسم قصد داریم در حد توان خود تقدیری کوچک از خانواده ای با سه نسل قهرمان ملی داشته باشیم.  

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مژگان

mojshekan

۲۱ بهمن ۱۳۹۱

جالب بود، چقدر هم ۳ داشت :-D
کلا به عدد ۳ علاقمندم

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۲۱ بهمن ۱۳۹۱

خدا این قهرمانای شهرمون رو حفظ کنه. واقعا انسان بزرگ و شریفی هستن. واقعا جای تاسف داره اونطور که شایسته است از این عزیزان تقدیر نشده.

پاسخ

مژگان

mojshekan

۲۱ بهمن ۱۳۹۱

برای آقای وکیل منفرد و خانواده شون آرزوی موفقیت و سلامتی دارم، خداوند روح پدر بزرگوارشون عزیز وکیل منفرد رو قرین رحمت کنه
افتخار میکنیم به قهرمانان شهرمون، ممنون برای این مصاحبه ی خوب

پاسخ

۲۱ بهمن ۱۳۹۱

فردا مراسم رسمی هستش ؟
مکان خاصی هستش؟

پاسخ

Shahin

Shahin پاسخ در تاريخ بهمن ۲۱ام, ۱۳۹۱ ۱۹:۵۶:

بله رسمی هست. امسال توانایی ش رو نداشتیم تا با حضور مخاطبان برگزار کنیم مراسم رو اما جمعی از هنرمندان و ورزشکاران حضور خواهند داشت. گزارش تصویری و ویدئویی مراسم حتما در سایت قرار داده خواهد شد.

Ray

۲۱ بهمن ۱۳۹۱

douran nou javani man yadem amad yousef sojoudi b kodam dalil fout kard yadam nist vali roozname ha khoraki dashtand ta modat ha, va ishan ke eftekhar nojavani haye ma dar Tehran boodand .

پاسخ