فرشید سلمانپور: من ذره ای از استعدادهای این شهر هستم.

 

 

باز هم یکی دیگر از قهرمانان شهرمان افتخار آفرینی کرد، مردی که دیگر مقام قهرمانی او را راضی نمی کند و به سراغ ثبت رکورد های جهانی رفته است و تاکنون موفق به ثبت سه رکورد در کتاب رکوردهای گینس شده است، در ادامه مصاحبه انزلی کلاب با پهلوان فرشید سلمانپور را مطالعه خواهید نمود.

انزلی کلاب: خودتان را بیشتر معرفی کنید.

فرشید سلمان پور هستم متولد سال ۱۳۴۳ از روستای سنگاچین شهرستان بندر انزلی.

انزلی کلاب: ورزش را از کجا شروع کردید و چه موفقیتهایی به دست آوردید؟

ورزش را از روستای سنگاچین و با شنا، فوتبال و ورزشهای رزمی و آبی شروع کردم و از آنجایی که برادرم مربی تیم ملی قایقرانی بود از ۱۷ سالگی ورزش حرفه ای را آغاز کردم، البته رشته اصلی من شنای ۲۵ کیلومتر است که متاسفانه ایران در این رشته تیمی ندارد و آرزو دارم روزی حتی اگر ۶۰ ساله شوم، کشورمان تیمی در این رشته داشته باشد تا در مسابقات بین المللی شرکت کنم.

از موفقیتهای بنده که همه آنها لطف خدا بوده اند، شش دوره قهرمان نجات غریق، دو دوره قهرمان نجات غریق خاور میانه، ۲ قهرمانی استان به عنوان مربی نجات غریق تیم سنگاچین و در همان سال مربی نجات غریق تیم ملی در مسابقات خاورمیانه بودم.

همچنین اولین مربی تیم ملی بادبانی ایران بودم و به عنوان مربی با تیم روئینگ نیز کار کرده ام، در سال ۸۳ باشگاه سنگاچین را تاسیس کرده و موفقیتهایی را در این باشگاه کسب کرده ایم.

انزلی کلاب: از رکوردهای جهانی خود بگوئید

به لطف خدا موفق شدم یک قایق یک تنی را به مساحت ۵کیلومتر با شنا در مدت زمان دو ساعت و بیست دقیقه جا به جا کرده و رکورد جهان در این مورد را ثبت کنم، البته قرار بود این مسافت ۱۰ کیلومتر باشد که بعد از ثبت رکورد دوستان از من خواستند ادامه ندهم و انشاالله در موقعیت مناسب این رکورد را نیز افزایش خواهم داد.

دومین رکورد من طی کردن مسافت چابکسر تا آستارا توسط قایق بادبانی است، لازم به ذکر است که ایستادن روی تخته قایق بادبانی و حفظ تعادل  نیاز به ۷یا۸ ماه آموزش دارد، با این شرایط بنده شش روز و  روزی هفت ساعت روی این تخته در حرکت بودم، و موفق شدم رکورد جهان را ثبت کنم. این رشته مربوط به آمریکایی ها و اروپایی ها می باشد و من از یک فکر ایرانی و انزلیچی استفاده کردم و کاری را انجام دادم که کسی در جهان انجام نداده بود. البته مسئله ای  باعث دلخوری من شده است و آن بازتاب خیلی خوب این رکورد در رسانه های بیگانه و عدم پرداختن آن در رسانه های داخلی بود، شبکه های تلوزیونی زیادی در خارج از کشور تصاویر این رکورد را پخش کردند و به آن پرداختند.

رکورد سوم را با دستگاه “آرگومتر” ثبت کردم، این دستگاه شبیه ساز قایقرانی (روئینگ) می باشد که اگر از ملی پوشان این رشته سوال کنید این دستگاه را به نام دستگاه مرگ می شناسند، و بنده موفق شدم در مدت زمان پنج ساعت و بیست و پنج دقیقه و بیست و دو ثانیه ۹۵۰۰ حرکت را ثبت کنم و چهار دوربین این رکورد را ضبط کردند تا برای ثبت  در کتاب گینس از تصاویر استفاده کنیم.

انزلی کلاب: آیا باز هم به فکر ثبت رکورد خواهید بود؟

بله، برنامه بعدی من ثبت یک رکورد به همراه آقای شادلو در خلیج فارس است، این تصمیم علاوه بر ثبت رکورد یک حرکت نمادین نیز بوده و با شعار “خلیج همیشه فارس” انجام خواهد شد.

انزلی کلاب: ما یک سوال تکراری در  مصاحبه ها داریم و آن مربوط به عملکرد مسئولین نسبت به موفقیت قهرمانان شهرمان است، نظرتان را در این باره بگوئید؟

برای ثبت رکورد آرگومتر حتی یک آمبولانس در محل حضور نداشت که شاید فرشید سلمانپور ۴۸ ساله دچار مشکل قلبی شود و نیاز به کمک داشته باشد، در آن روز تنها آقای پور گل و جعفر زاد و همچنین آقای جواد سمیعی لطف زیادی کردند تشریف آوردند، آقای درودگر مدیر عامل تیم ملوان نیز محبت کردند و تشریف آوردند، و متاسفانه مسئولین شهر هیچ حمایتی نکردند، به عنوان مثال من به عنوان یک روستایی باید هم رکورد جهانی بزنم و هم دنبال کارهای ثبت گینس باشم، من به همه آقایان مسئول دعوتنامه دادم ولی کسی حضور نداشت. همانطور که در شهر می بینید تقدیر خاصی هم صورت نگرفت، در حالی که  از نقاط مختلف جهان با من تماس گرفتند و از من تشکر کردند.

انزلی کلاب: صحبت پایانی با مردم…

بندر انزلی یک شهر توریستی است و پتانسیلهای فراوانی در این شهر وجود دارد، من فقط ذره ای از استعدادهای این شهر هستم، بنده چند پیشنهاد از خارج از کشور داشته ام اما به عشق مردم کشورم و شهرم در ایران به فعالیت خود ادامه داده ام، از شما هم تشکر می کنم که این اخبار را پوشش داده اید.

با تشکر از آقای مجتبی یوسفی نژاد که ما را در تهیه این مصاحبه یاری نمودند.

 

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

۲ آبان ۱۳۹۱

این واقعا انزلیچیه؟ پس چرا تا الان نمی شناختیمش؟ این که کلکسیون افتخاره

پاسخ

۲ آبان ۱۳۹۱

دمت گرم آقای سلمانپور

پاسخ

۲ آبان ۱۳۹۱

این شخص یک آدم استثنائی هست
یه مقدار به این رکوردها دقت کنین، حتی فکر کردن بهش سخته چه برسه انجامش بدی
از چابکسر تا آستارا پشت فرمون ماشین نمی شه طاقت آورد
خدایی ما انزلیچیها باید به داشتن چنین آدمایی افتخار کنیم

پاسخ

رامین

۲ آبان ۱۳۹۱

مسئولین خجالت بکشین

پاسخ

مهران

۲ آبان ۱۳۹۱

باعث افتخاره
ثبت رکورد ورزشی توی کتاب گینس کار خیلی بزرگیه.

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۲ آبان ۱۳۹۱

چه حمایتی تا حالا ازش شده. مسئولین ورزش استان باید برن بمیرن.

پاسخ

Anzali Free Zone

Shahin

۲ آبان ۱۳۹۱

باعث افتخار انزلی هستی مرد .

پاسخ

مژگان

mojshekan

۲ آبان ۱۳۹۱

سهم این مرد فقط یه بنر جلوی سالن انصاریه، و متاسفانه همشهریایی که نمیشناسنش حتی!

پاسخ

a.n.z

۲ آبان ۱۳۹۱

آبای انزلیچی همینه همینه

پاسخ

۲ آبان ۱۳۹۱

ماشا ا …… به دایی خودم واقعا” برای ما و ایران افتخار هستی دایی.

فرزان نایب غریب شاگرد استاد فرشید سلمانپور

پاسخ

AnzaliClub

AnzaliClub پاسخ در تاريخ آبان ۹ام, ۱۳۹۱ ۰۹:۱۲:

دوست عزیز برای شما هم آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم شما هم بتونید مثل دایی خودتون برای شهرمون افتخار آفرین باشید.

arash

۲ آبان ۱۳۹۱

برخورد مسولین واقعن جای تاسف داره . دامت گرم ابای .

پاسخ

مجتبی

۲ آبان ۱۳۹۱

ضمن خسته نباشید به این قهرمان انزلی چی به اطلاع می رسانم که اسم صحیح ایشانفرشاد سلمانپور است نه فرشید.
ضمنا به کسانی که ایشان رانمی شناسند یاد آور می شوم که خانواده ایشان هم از خانواده فرهنگی هستند

پاسخ

Hedi

۲ آبان ۱۳۹۱

واقعاً باعث افتخاره .اما با همچین مسولانى که ماداریم کار کساى مثل اقاى سلمانپور دوبرابر سخت میشه

پاسخ