mohamad hasan zolfaghari nezhad

بندرانزلی مهد پرورش ورزشکاران بزرگی در رشته های مختلف بوده است و قهرمانان و ورزشکاران زیادی را به کشور تقدیم کرده است، محمد حسن ذوالفقاری نژاد ملقب به (عمو ذوالفقاری) ملقب به پدر بسکتبال ایران نیز یکی از آنهاست که خرداد ماه سال ۹۲ برای همیشه دیده از جهان فرو بست و مقاله مورد نظر در روزهایی تهیه و تنظیم گردیده است که عموی بسکتبال ایران در بستر بیماری حضور داشته است، ما نیز درگذشت این قهرمان ملی و مربی اخلاق را به خانواده گرامی شان تسلیت عرض مینماییم.

تصمیم گرفتیم اینبار برای انجام مصاحبه یا تهیه گزارش به دیدن یکی دیگر از بزرگان بسکتبال ایران و شاید بزرگترین آنها برویم. محمد حسن ذوالفقاری نژاد که شاید دیگر کمتر جوانی او را بشناسد ولی کمتر مربی و اهل بسکتبال قدیمی را می توان یافت که در برهه ای با او کار نکرده باشد. محمد حسن ذوالفقاری نژاد در میان اهالی بسکتبال به عمو ذوالفقاری معروف است.
او بسکتبال را از بندر انزلی شروع ودر باشگاه شاهین تهران ادامه داد، مربی او در تهران مهندس علی مقدسیان رئیس اسبق فدراسیون بسکتبال جمهوری اسلامی ایران بود.محمد حسن ذوالفقاری نژاد بازیکنی قابل و توانا بود که با وجود بازیکنان تهرانی که در آن موقع تقریبا ًشاکله اصلی تیم ملی را شکل می دادند به عنوان بازیکن تیم ملی انتخاب شد و مورد نظر مربی تیم ملی قرار گرفت.

14440742_6043950fccfb

او به خاطر داشتن شغل معلمی خیلی زود به جرگه مربیگری پیوست و در دوران مربیگری خود فرد موفقی بود و عناوین زیادی در مسابقات باشگاهی تهران در رده های جوانان و بزرگسالان بدست آورد .
وی اولین مربی تیم ملی جمهوری اسلامی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا در هندوستان بعد از انقلاب بود و پس از آن چند دوره به عنوان سرپرست تیم تهران در قهرمانی کشور حضور داشت که تمامی آنها با قهرمانی تهران همراه بوده است.

e992_SKMBT_C4501305091331ایستاده از چپ
محمد حسن نیا (کمک مربی)-مجید پاشا مقدم –محمد حسن ذوالفقاری –مجید لاجوردی –طبائیان (سرپرست)-علی زهی –سعیدی –محمود نیکدل –عطا عید محمدی –حسن نوربخش (داور)
نشسته از چپ
مهندس مقدسیان (رئیس فدراسیون وقت)-عباس مرشدی –بهمن فرزانه –مصطفی هاشمی –سعید ارمغانی –حسن میرزا آقا بیک 

از آنجائیکه ایشان همیشه به عنوان یک مربی ومعلم نسبت به رفتار شاگردان خود حساس بود لذا توانست درتعلیم و تربیت آنها فردی موفق بوده و بازیکنان و مربیان بزرگی را به جامعه بسکتبال معرفی نماید از جمله آنها :
عباس حیدری که یکی از بازیکنان خوب تیم ملی ایران بوده است.
رضا نوری که بخشی از بسکتبال خود را مدیون این فرد دانسته است.
عباس مرشدی که از بازیکنان بنام تیم ملی ،کاپیتان تیم ملی و همچنین مربی تیمهای ملی بزرگسالان ،امید،وجوانان ایران بوده است.

14440742_6043952aedcaایستاده از چپ
محمد حسن ذواالفقاری نژاد –عباس مرشدی –محمد شریف نیا –محمود حاج حسینی –علی شکوری – فرزان فکرتی –انور آلوشا _سید محمد طباطبایی
نشسته از چپ
تقی خسروی –حسن ضیائیان _مجتبی قیومی – علی پناهی –محمد رضا علی 

علی شکوری که سالها برای بسکتبال ایران زحمت کشیده و بازیکن تیم ملی ارتش و مربی تیم ملی ارتش نیز بوده است.
مصطفی هاشمی که سالها بازیکن تیم ملی ،کاپیتان تیم ملی مربی تیم ملی و یکی از مربیان بنام ایران نیز می باشد.
مجید کرمعلی ناظر که همیشه یکی از بهترین بازیکنان تهران بوده و در تیمهای منتخب تهران در قهرمانی کشور حضور داشته است.
دکتر محمد رضاعلی که از مدعوین تیم ملی بوده و در بخش اجرایی نیز موفق بوده است.
علی پناهی ،حسن حق شناس ،علی علیزاده ،اکبر علیزاده ،قاسم خراسانان که بازیکن تیم ملی جوانان ایران بوده است .
مصطفی قره گوزلو از بازیکنان تیم ملی جوانان ،مجید پاشا مقدم که به رحمت الهی رفته اند از بازیکنان ایشان بوده اند که در تیم ملی جوانان و بزرگسالان ایران عضویت داشتند.
احمد نوروزی از مربیان زحمتکش است که در رده های مختلف ملی نیز حضور داشته است.

k8391_SKMBT_C4501305091337ایستاده از چپ
محمد حسن ذوالفقاری –فرزان فکرتی –حسن حق شناس – قاسم خراسانان-مصطفی قره گزلو-علی پناهی –محمد شریف نیا
نشسته از چپ
تقس خسروی –محمد رضا علی –عباس مرشدی –جهانگیر پاینده مهر-مجید پاشا مقدم –علی شکوری 

در صورتیکه ایشان مدت ۲۰ سال است که از ورزش کناره گیری کرده است با این حال شاگردان ایشان هنوز در حوزه مربیگری در سطح بالای کشور فعال هستند.
از دیگر شاگردان وی می توان به نام هایی چون محمد شریف نیا،همایون بکتاش، جهانگیر پاینده مهر، حسن نگهداری، علی صالحی، مجید پاشا مقدم ،حسین لطیفی ،حسین نیک نفس ، حسین لطفی، حبیب بادامی ، عباس حیدری خسرو رضایی ، رضا نوری ، بیژن فرهانیه ،فخرالدین حمزه علیپور، محمد علی حمزه علیپور اشاره کرد که همه آنها در زمان خود افتخارات زیادی را کسب کردند.
لازم به ذکر است که ایشان یکی از بهترین داوران بسکتبال ایران بوده و در زمان خود شاید تنها داور ایرانی بوده که از طرف کنفدراسیون داوری آسیا جهت قضاوت بازیهای آسیایی دعوت شده بودند ایشان در زمره داوری یکی از بهترین داوران تاریخ بسکتبال ایران بوده اند.

p1733_SKMBT_C4501305091337

ایشان مدت ۳۰ سال مربی و ناجی در زمینه شنا نیز بوده است و در این بخش خدمات شایانی انجام داده است.
وی قبل از اینکه به بسکتبال روی آورد یکی از قهرمانان دومیدانی انزلی نیز بوده اند و در دوهای ۱۰۰ ،۲۰۰ و۴۰۰ متر مقامهایی داشته است.
اومدرک بین المللی بسکتبال از کشور ایتالیا گرفته است و دارای مدرک مربیگری شنا، مدرک ناجیگری درجه یک و دارای مدرک بین المللی داوری بسکتبال است.
ایشان همیشه اخلاق را سر لوحه همه کارها قرار داده و از این رو بازیکنان تربیت شده توسط ایشان از نظر اخلاق نیزدر بسکتبال ایران بسیار خوشنام هستند.
او برای بسکتبال بسیار زحمت کشید و هیچ وقت به آنچه که حق او بود نرسید .در مدت خدمتش به بسکتبال در منطقه ای که فقط علاقه مند به کشتی و فوتبال بودندبسکتبال را بنیان گداشت. درناحیه ۵ آموزش و پرورش که بعدا ً به منطقه ۱۴ تبدیل شد بازیکنان بسیاری را استعداد یابی کرد و آموزش داد.

او در ناحیه ۱۷ و ۵ همیشه محبوب بازیکنان بسکتبال بود و همیشه یکی از ارکان مهم بسکتبال تهران به شمار می رفت و بازیکنان زیادی را تحویل جامعه بسکتبال داد .او در زمین آسفالت دبیرستان دارالفنون تهران تمرین می داد و بنام باشگاه ورزنده در مسابقات باشگاههای تهران شرکت می کرد و اکثر اوقات مخارج تیم را با هزینه شخصی می پرداخت.
محمد حسن ذوالفقاری را می توان یکی از بنیانگذاران بسکتبال در شهر آمل دانست به نوعی که او مدتها از تهران به آمل عزیمت کرد و تیم آمل را که بازیکنانی مانند سجادی و شاهانی داشت را تمرین می داد و درحدود سالهای ۵۴ ،۵۵ مسابقاتی تحت عنوان جام حسن ذوالفقاری در آن شهر برگزار گردید که تیم ورزنده تهران نیز در آن مسابقات شرکت نمود.
ایشان بازیکنانی مثل انور و سرور آلوشا را تربیت کردند که انور آلوشا کاپیتان تیم ملی جوانان سال ۱۳۵۳ بود.همچنین عباس مرشدی که در سال ۱۳۵۳ جزو ۱۰ نفر بازیکنان آسیا در فیلیپین انتخاب شد.
به هر حال محمد حسن ذوالفقاری در مدت خدمتش به بسکتبال توانست خدمات شایانی را انجام دهد که هیچگاه هیچکس متوجه آن نشد چرا که او به هیچ وجه انتظاری از کسی نداشت و همیشه می گفت من برای رضای خدا کار کردم .
نزدیکان عمو ذوالفقاری اذعان داشتند که سالهاست که متولیان بسکتبال کشور سراغی از وی نگرفته اند. راستی حالا که عموی پیر و خسته بسکتبال در بستر بیماری افتاده نباید سراغی از او بگیریم؟ آیا متولیان بسکتبال کشور بر خود نمی بینند که حتی یک تماس تلفنی با خانواده ایشان داشته باشند؟ آیا خدماتی که وی برای بسکتبال این مرز و بوم انجام داده که از حاصل آن در لیگ های مختلف بسکتبال کشور استفاده می شود قابل این نیستند که یک تماس تلفنی با او برقرار شود؟

گویا مثلهای قدیمی چندان هم بی حکمت نیستند:
از دل برود همان که از دیده برفت

با تشکر از عباس مرشدی برای در اختیار قرار دادن آرشیو عکس

تصاویری از مراسم بزرگداشت مرحوم محمدحسن ذوالفقاری نژاد :

0015927

0015929

0015930

0015933

منبع:ورزش نیوز

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مژگان

mojshekan

۱۶ آبان ۱۳۹۲

روحشون شاد باشه…
چه لقب جالبی هم داشتن، افتخار میکنیم به قهرمانهای بزرگ و فقید شهرمون انزلی :-)

پاسخ

۱۶ آبان ۱۳۹۲

واقعا در مورد گذشته ورزش شهرستان بندرانزلی می توان چند جلد کتاب جامع نوشت ، به اندازه ای افتخار آفرینی در این شهر زیاد است انسان نمی داند از کجا شروع کند …………….

پاسخ

Shahin

شاهین پاسخ در تاريخ آبان ۱۷ام, ۱۳۹۲ ۱۲:۰۸:

بله شهر انزلی به اندازه چند استان ورزشکار تحویل کشور داده.