81378001-6062601

در چهارمین روز دهه جهانی ایمنی حمل و نقل با عنوان سفر سالم با وسایل حمل و نقل عمومی، رژه ناوگان حمل و نقل عمومی بار و مسافر در انزلی برگزار شد.

در حالیکه امروزه حمل و نقل به صنعتی مهم و بزرگ ، به لحاظ اشتغال و ویژگی های راهبردی مترتب بر آن در جابجایی کالا و مسافر، مطرح است و از راهها بعنوان شریان حیاتی هر کشور ، یاد می شود ، لزوم توجه به ارتقای ایمنی در تردد ، بیش از پیش رخ می نماید.

جمعی از مسوولان بندرانزلی روز شنبه در حاشیه این مراسم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، نوسازی و بهسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، افزایش رفاه مسافران و شهروندان را یکی از راهکارهای موثر در ایجاد و افزایش رغبت مردم در استفاده از حمل و نقل عمومی اعلام کردند.

رییس اداره حمل و نقل و پایانه های بندر انزلی در حاشیه برگزاری مانور کامیونها و خودرو های سواری پلاک عمومی در مصاحبه با ایرنا در خصوص علت نامگذاری این دهه گفت: بدلیل کاستن از سوانح جاده ای و لزوم هم سویی و هماهنگی جامعه بین المللی برای این منظور ، سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ بعنوان دهه جهانی ایمنی حمل و نقل نامگذاری شده است .

فرزان اصغری افزود: در همین راستا بازه زمانی ۱۴ آبان تا ۲۵ آبان جهت جلب نظر افکار عمومی لایه های مختلف اجتماع و مسئولان ، با تدوین برنامه های ویژه ای به این مهم می پردازد.

وی با اشاره به اینکه این برنامه برای نخستین بار به این صورت در بندر انزلی برگزار شده است ،در خصوص هدف این برنامه به ایرنا گفت: رژه ناوگان عمومی و اهدای کلاه ایمنی به تعدادی از راکبان موتورسیکلت ها، شاید یک اقدام نمادین محسوب شود ولی در اصل، تلاش برای نهادینه کردن نگرشی بنیادین است تا کاربران جاده ها ، اعم از رانندگان خودرو های سبک و سنگین ، راکبان موتورسیکلت و عابران بدانند سلامت و ایمنی تک تک آنها ، برای ما مهم بوده و همه ما به مثابه یک چرخه، مسئولیت متقابلی در قبال خود و دیگران داریم.

اصغری توضیح داد: راننده ای که کمربند ایمنی می بندد ، امنیت خود و در عین حال مسافرش را تضمین می کند ، توجه به علایم ، تمرکز بر قوانین ، ساختار ایمنی و مهندسی جاده ، روزآمدی ناوگان حمل و نقل و بسیاری پارامترهای دیگر در کنار کاهش خطای انسانی می توانند ، متضمن ایمنی راهها باشند.

*نوسازی و بهسازی ناوگان حمل و نقل عمومی بندر انزلی

فرماندار انزلی نیز در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در پاسخ به چگونگی اثر بخشی چنین برنامه هایی گفت: اداره حمل و نقل و پایانه های بندر انزلی در این برنامه توانست با درگیر کردن گروه ها و ذینفعان مختلف اعم از ارگان هایی چون پلیس راهور و نیروی انتظامی ، پایانه ها و حتی بخش خصوصی ، لزوم توجه به ایمنی و حرکت را برجسته کند.

قاسم روحانی فر افزود: وقتی ما از فرهنگ سازی حرف می زنیم باید آن را در عمل نیز نشان دهیم لذا وقتی راننده ای بعنوان نمونه معرفی می شود، یا برنامه های توجیهی برای ارتقا سطح تردد رانندگی برگزار می شود و یا وقتی دوره های بازآموزی قوانین تدارک دیده می شود جملگی گام های عملی در این راستاست.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ترمیم ناوگان حمل و نقل عمومی انزلی گفت: هماهنگی هایی با منطقه آزاد انزلی انجام گرفته است که بتوانیم با نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی ، ضمن آنکه به لحاظ ابزاری رانندگان ما از خودرو های بهتری با خوردار باشند ، با افزایش رفاه مسافران و شهروندان ، رغبت به استفاده از حمل و نقل عمومی به جای تردد های غیر ضروری با خودرو شخصی، را افزایش دهیم .

فرماندار انزلی در مورد تیرهای برق قدیمی که در بسیاری معابر سهولت تردد را با مشکل روبرو می کنند، گفت: در نشست هایی که با مدیر عامل شبکه توزیع برق استان و نیز شورای اسلامی شهر پیرامون این معضل برگزار شد، قرار شده هریک از این مجموعه ها سهمی از هزینه های جابجایی تیرهای برق مزاحم را متقبل شوند و امیدواریم با تجمیع این آورده ها و تامین اعتبارهای لازم این امر هرچه زودتر محقق شود.

*ارتقا ایمنی با استفاده از تمامی ظرفیتها

فرمانده نیروی انتظامی بندر انزلی نیز در مصاحبه با ایرنا در پاسخ به سیاست های پلیس برای ارتقا ایمنی گفت: مردم هر کشور مهم ترین سرمایه آن هستند و سیاست پلیس استفاده از تمامی ظرفیت های موجود و افزایش تعامل بین دستگاهی برای ارتقا ایمنی کاربران جاده هاست.

سرهنگ پاسدار هرمز عشقی تصریح کرد: سعی مجموعه نیروی انتظامی، راهداری و ترابری، حمل و نقل و پایانه بر این است تا با لحاظ کردن مقررات، شرایط تردد ایمن، بدون حادثه و سانحه فراهم شود.

وی همچنین با اشاره به دقت نظر خاص پلیس راهور و نیروی انتظامی در جانمایی مناسب برای نصب علایم و انطباق آن با ضرورت و ویژگی محل نصب گفت: این علایم و هشدار ها بخشی از تلاشی است که برای هدایت و همراهی با رانندگان در سراسر مسیر انجام می شود لذا از عموم رانندگان می خواهیم پیام هریک از علایم نصب شده را جدی گرفته و به آن توجه کنند و بدانند که پلیس در هر لحظه نگران و مراقب ایمنی و سلامت آنهاست.

پایان بخش مراسم رژه ناوگان حمل و نقل عمومی بندر انزلی ، اهدای کلاه به راکبان موتور سیکلت و نیز تقدیر از روح اله سروری و رسول پور یوسف بعنوان رانندگان نمونه در بخش حمل نقل عمومی مسافر و بار بود.

به گزارش ایرنا در مارس ۲۰۱۰ ،مجمع عمومی سازمان ملل متحد طی قطعنامه ای ، سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۰ را بعنوان دهه’ کنش و اقدام برای ارتقاء ایمنی جاده ای ‘ تعیین کرد تا مجالی برای کاهش تلفات جاده ای بعنوان یکی از عوامل موثر در از دست رفتن جان انسانها ، باشد .

این قطعنامه با همراه کردن ارگانهایی نظیر سازمان بهداشت جهانی ،کمیسیونهای منطقه ای سازمان ملل متحد و زیر بخش مربوط به ایمنی جاده ها، بعنوان یک سند بالادستی تلقی می شود تا کشورهای عضو با لحاظ کردن موارد آن و تلاش برای بهبود تدریجی و مستمر فرهنگ تردد، ایمنی حمل و نقل را افزایش دهند.

در نظر گرفتن پنج رکن مدیریت ایمنی جاده ، تردد در جاده های ایمن تر ، وسایل نقلیه ایمن تر ، کاربران ایمن تر جاده ها و پاسخ دهی پس از تصادف ؛ بعنوان سرفصل های ارتقا ایمنی در سطوح محلی ، ملی ، منطقه ای و جهانی در حقیقت تلاشی برای رسیدن به سطح قابل قبولی از ایمنی تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی ، است.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

مهدی

۱۷ آبان ۱۳۹۳

هرچه سریع تر ماشین های منطقه آزادو تاکسی کنین که رشتیا اینکارو نکردن! بعد میان این انزلیچیا از ما یاد گرفتن…منطقه آزاد خودمونه ها مسئولین انزلی !

پاسخ