DSC_0226

مشاور ریاست سازمان حفاظت محیط زیست گفت:در بازدیدی که در تیرماه سال جاری از تالاب انزلی به عمل آمد متاسفانه به دلیل رسوب هایی که توسط رودخانه ها به سمت تالاب هدایت شده بودند عمق قسمت های حیاتی تالاب به شدت کاهش پیدا کرده است.

دکتر نمکی ضمن بیان این مطلب افزود:در بازدیدی که در تیرماه سال جاری از تالاب انزلی به عمل آمد متاسفانه به دلیل رسوب هایی که توسط رودخانه ها به سمت تالاب هدایت شده بودند عمق قسمت های حیاتی تالاب به شدت کاهش پیدا کرده و جاهایی که عمق بالای یک و نیم متر داشته به عمق کمتر از نیم متر رسیده و اکوسیستم تالاب به هم خورده و تالاب توسط پسماندهای آورده شده، بیمار و به سمت مرداب پیش می رفت.

وی ادامه داد: مواد سمی ناشی از سموم دفع آفات و کودهای شیمیایی و گسترش آزولا در سطح تالاب و دهها علت دیگر که در طول این سال ها به تالاب تحمیل شده بود باعث مرگ تدریجی تالاب شده است.

مشاور ریاست سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه جلسه با اشاره به دو رودخانه گوهررود و زرجوب که از داخل شهر رشت عبور می کند و در گذشته مظهر پاکیزگی و حیات گونه های آبزی مختلف بوده به دلیل ورود فاضلاب های شهری  و صنعتی و آلاینده های مختلف که حداقل از ۷۰ نقطه به این دو رودخانه وارد می شوند  مواد سمی زیادی را به سمت تالاب و نهایتا دریای خزر می برند.

دکتر نمکی افزود:این پدیده علاوه برهم زدن بهداشت محیط شهر رشت و تهدید سلامت مردم در این شهر چهره بسیار نامطلوب و غیر قابل قبولی را به  بافت شهر رشت داده  شهری که می تواند به عنوان یکی از جاذبه های توریستی کشور برای جذب توریست  داخلی و خارجی باشد را حتی برای سکونت شهروندان رشت نیز غیر ممکن کرده است.

وی ادامه داد: از اینرو رسیدگی به این دو رودخانه از اساسی ترین اقدامات پیشگیرانه برای مرگ تالاب است و از طرفی می تواند به سلامتی شهروندان نیز کمک شود.

مشاور ریاست سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از اینرو با کمک و همکاری مدیرکل محیط زیست استان، شورا و شهرداری و دستگاه های ذیربط برای ارزیابی راهکارهای اصلاحی با تشکیل کمیته کارشناسان اداره کل محیط زیست، شهرداری اداره کل صنایع، آب و فاضلاب استان و شورای محترم شهر و شهرستان با هماهنگی معاونت محترم برنامه ریزی و راهبردی ریاست جمهوری بتوانیم نیازهای اقتصادی این معضل مرتفع گردد./ باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

انزلیچی

انزلیچی

۲۴ مهر ۱۳۹۳

تیترتو تو قسمت (بندر انزلی در رسانه ها) این جوری نمایش داده می شه:( مرگ تدریجی تالاب انزلی در پی آلودگی های رشت رودخانه‎ ) یه لحظه فکر کردم گیلکی تیتر گذاشتید.

پاسخ

۲۴ مهر ۱۳۹۳

مدیران ما از جنس ادمهای هستند که منافع نزدیک رابر منافع دوردست ترجیح میدهند برداشت شن وماسه صید ماهیان به بلوغ نرسیده طرحهای به ظاهر توسعه اماویرانگر محیط زیستی ازان دسته اند .اسکله T وتوسعه غیر علمی موج شکنها از مهمترین عوامل انهدام وتخریب تالاب است

پاسخ

majid

majid

۲۴ مهر ۱۳۹۳

دیروز برای کنکاش رفتم جزیره طالقانی .خدایی دیگه چیزی به نام تالاب دورم ندیدم .فقط یه فاضلاب عریض به عمق حدود ۷۰ سانت بود.
تالابی که تا ۱۰ سال پیش کپور توش جوش میکرد الان غیر از غورباقه و پشه هیچ جونوری نمیتونه توش رشد کنه.
آخه کجای دنیا دولت فاضلاب رو بدون پالایش راهی رودخانه های آب شیرین وتالاب بین المللی میکنه.به خدا اصل جهان سومیم

پاسخ

انزلیچی پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۳ ۱۳:۰۹:

:yes:

علیرضا اسدی پاسخ در تاريخ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۳ ۱۷:۴۵:

در عجبم که چرا هیچ کس یک فکر اساسی برای این دو تا رودخانه آلاینده نمیکنه؟ اگه الان ژاپن بود قبل از رسیدگی به نان شبشون به وضع محیط زیست شون سر و سامون میدادن