81562211-6372259

حسین خیر خواه گفت : اولین مرکز تکثیر و پرورش زالوی طبی در استان گیلان در روستای کمامردخ از توابع شهرستان فومن با مجوز تأسیس به ظرفیت اسمی تولید ۱۰۰ هزار قطعه در سال در حال حاضر مرحله آزمایشی (پایلوت ) را طی می کند.

وی در خصوص فعالیت این مرکز افزود : این مرکز در حال حاضر به صورت تحقیقاتی در دو زمینه تولید زالو در مرکز و عرضه به بازار ، و همچنین صید از منابع طبیعی ،نگهداری در شرایط بهداشتی و آماده کردن برای بازار فعالیت دارد .

خیرخواه اظهار کرد : این تنها مزرعه پرورش زالوی طبی در گیلان است ولی متقاضیان دیگری نیز مراجعه کرده اند.

وی متذکر شد : اگر خون مکیده شده توسط زالو آلوده باشد بیماری انتقال می یابد به همین لحاظ زالو باید به لحاظ بهداشتی دوران قرنطینه را سپری کند و سازمان دامپزشکی و شیلات ، بهداشت و درمان و محیط زیست بر فعالیت این مرکز نظارت دارند.

خیرخواه یادآور شد : برخی افراد از تالابها و برکه ها به شکل قاچاق و مخفیانه زالو صید و به روسیه و ترکیه ارسال می کنند که این مساله به ذخایر طبیعی این گونه لطمه شدیدی زده است .

این کارشناس با بیان این که ذخایر زالو محدودند و با صید زیاد از بین می روند افزود : سازمان شیلات به منظور کاهش فشار از روی ذخایر طبیعی و همچنین استفاده درمانی از این گونه تلاشهایی را برای آموزش ، پژوهش و تکثیر و پرورش با کمک بخش خصوصی در دست انجام دارد .

وی با اشاره به این که پرورش گونه های جدید و سایر آبزیان به لحاظ بیوتکنیک کار جدیدی محسوب می شود متذکر شد : سعی می کنیم کسانی که تجربه و تحصیلات دارند را از طریق صدور مجوز ، معرفی به بانک و آموزشهای علمی حمایت کنیم .

خیرخواه افزود : ریشه های باستانی درمان با زالو از ایران نشات می گیرد و اکنون اثبات شده که برای درمان بسیاری از بیماری ها می توان از آن استفاده کرد.

وی اظهار کرد : زالوی ایرانی هیرودو اورینتالیست بعنوان یک زالوی خوب طبی شناخته شده است .

به گفته وی با توجه به طبیعی بودن این روش و عدم نیاز به جراحی در زمینه سکته های مغزی و قلبی در آلمان ، روسیه و ترکیه روی استفاده از زالو کار شده است .

خیرخواه تصریح کرد : در بزاق زالو ۱۰۰ نوع آنزیم وجود دارد که آنزیم هیرودین بعنوان ماده ضد انعقاد عمل می کند و اکنون در داروهای نوترکیب و بیوتکنولوژی از ماده استخراج شده از بزاق زالو استفاده می شود .

وی افزود : علاوه بر استفاده از زالو برای مکیدن خون از عصاره بافت و ترشحات بزاق در ساخت دارو و از روغن زالو برای درد مفاصل ، مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می شود.

زالو نوعی کرم حلقوی آبزی با طولی بین سه تا ۲۵ سانتیمتر و عرض بدن حدود یک سانتیمتر است .

در جلوی بدن یک بادکش مرکب از دو حلقه دارد که دهان در این ناحیه واقع شده است و در انتهای بدن یک بادکش مدور مرکب از هفت حلقه دارد که توسط این بادکش خود را حرکت می دهد ،زالو سه فک و در هر فک ۱۰۰ دندان فوق العاده ریز دارد.

تاکنون ۶۳۰ نوع زالو شناخته شده که بعضی خونخوار، بعضی گوشتخوار و بعضی سمی اند، زالوی پزشکی تنها یک نوع با نام علمی Hirudo medicinalis که از گونه های زالوی آرواره دار بی خرطوم است .

برخی از انواع زالو فوق العاده خطرناک و بیماریزا هستند اما گونه هایی از زالوها اثرات درمانی جالب توجهی دارند.

ماده آنتی کوآگولان (ضد انعقادی) که در بزاق زالو موجود است بنام هیرودین موجب رقیق شدن خون، بازشدن عروق بسته و بالطبع افزایش خون رسانی و اکسیژن رسانی می شود .

حداقل ۱۰۰ نوع ماده ویژه با اثرات درمانی گوناگون توسط زالو ترشح می شود، اکنون در شمار کثیری از کلینیکهای معتبر اروپا و آمریکا از زالو جهت رقیق شدن خون متعاقب آنژیوپلاستی قلب، گرافتهای پوستی و پیوند اعضاء ( جهت تسریع خونرسانی موضع و پیشگیری از انعقاد خون در عروق)، واریس، ضایعات پوستی و زیبایی پوست و حتی تقویت سیستم ایمنی بدن، استفاده طبّی بعمل می آید.

حتی کشورهایی نظیر روسیه و انگلستان از ره آورد صادرات زالو درآمد هنگفتی برای اقتصادشان فراهم کرده اند، در طب سنتی ایرانیان کاربرد زالو بسیار وسیع بوده و در بیماری های خونی و عفونی، فشارخون، سکته قلبی، بیماری های چشمی، پوستی، واریس، بواسیر، آبسه های چرکی و غیره مورد استفاده قرار می گرفته است.

منبع : ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *