82031383-70644419[1]

فرهاد صادقی هنرمند صنعتگر اهل بندر زیبای انزلی را با آدم آهنی هایش می شناسند همانگونه که فرهاد اشعارنظامی را با کوه بیستون.
قبل از خودش کاوبوی آهنی که گل سرخ بزرگی در دست مقابل کارگاه یخچال سازی اش ایستاده به ما خوش آمد می گوید و سپس با خالق این مجسمه های رباتیک آشنا می شویم مردی که بر خلاف ساخته های فلزی اش انسانی آرام ، متین و مهربان است .
داخل حیاط کارگاه، شتری آهنی با زنگوله ای به گردن در میان یخچالهای ویترینی سفر به صحراهای دور خیالی را انتظار می کشد.
سر این شتر مکانیکی قابلمه تفلونی مستعمل ،گردنش فرمان موتورسیکلتی قدیمی و کوهانش بلندگوی بزرگ از کار افتاده ای است .
فرهاد صادقی صنعتگر هنرمندی است که از قطعات مستعمل رباتهای ساکن و متحرک می سازد.
این طراح و سازنده مجسمه های رباتیک متولد ۱۳۴۰ انزلی است و علاوه بر ساخت این مجسمه ها به تاریخ و جغرافیا علاقه بسیار دارد و اکنون در ترم چهارم رشته تاریخ دانشگاه پیام نور مشغول به تحصیل است .
گرچه حرفه اصلی او ساخت یخچالهای ویترینی است اما ذهن خلاق او اجسام و ابزار بسیاری را طراحی و دستان هنرمندش آن را ساخته است .
دفتر کوچکش که قاب عکس پدر روی دیوار آن خود نمایی می کند و کارگاهش در عین شلوغی تمیز و منظم است.
می گوید: سه سال پیش با الهام از فیلمهای علمی تخیلی اولین آدم اهنی را از قطعات دور ریختنی خودرو و پس از آن دو دایناسور ساختم که با دستگاه کنترل از راه دور آتش از دهانشان خارج می شد .
صادقی اضافه می کند : رباتها بسیار مورد استقبال مردم قرار گرفتند و رفته رفته پیشرفته تر شدند و اکنون سیستم حرکتی در آن کار گذاشتیم .
پسر بچه ها عاشق کارهایش هستند و مادران خود را کشان کشان برای تماشای کارها می آورند .
صادقی خاطرنشان می کند : ساخت این مجسمه های رباتیک کار حساس و سختی است و از آنجا که در یک دستم انبر جوش و در دست دیگرم قطعه قرار دارد نمی توانم نقاب مقابلم بگیرم و همین موجب سوختگی چشم و پوستم می شود .
پریسا دخترش که هنرمند خوش فکر و خلاقی است در طراحی و ایده دادن به پدر کمک می کند.
ویولون زن فلزی آرشه به دستی که چندی در مقابل کارگاه صادقی ترانه های خیالی می نواخت و سرانجام رهبر ارکستری آن را خریداری کرد و همراه برد حاصل این همکاری بود .
صادقی می گوید : دو سال پیش بنا به درخواست موزه نظامی تعدادی از آدم آهنی ها را برای دو ماه امانت به موزه سپرده بودم که در این مدت تماشاگران زیادی نیز داشت .
یک روز به سربازان گفتم به زودی اینها به کار گرفته می شوند و شما معاف می شوید که یکی دو نفر باورشان شد و واقعا خوشحال شدند.
آدم آهنی ها و دایناسورهایش خریدارانی از دیگر شهرها داشته و تاکنون تعدادی از این مجسمه های رباتیک به نقاط دیگر کشور برده شده اند .
وی خاطرنشان می کند :این آدم آهنی برند و نشان من است و تاکنون فرد دیگری چنین چیزی نساخته است .
رباتهایش هر کدام ۲۰۰ کیلوگرم وزن دارند . تاکنون چهار آدم آهنی ساخته و چند تای دیگر هم در دست ساخت دارد و سه دایناسور هم ساخته که از دهانشان آتش خارج می شود.
او طرحهای دیگری مثل اجاق خورشیدی نیز دارد که اکنون مشغول کار بر روی آن است.
صادقی برای ساخت این مجسمه های رباتیک از قطعات مستعمل خودرو و دیگر قطعات فلزی مناسب که از اوراق فروشی ها می خرد استفاده می کند که نوعی بازیافت مواد و کمک به طبیعت است .
اداره کل صنعت معدن گیلان بهمن سال ۹۳ او را به عنوان مهمان ویژه به نمایشگاه صنایع دعوت کرد و غرفه ای را نیز رایگان در اختیارش قرار داد .
غرفه ای که بازدیدکنندگان و علاقمندان بسیاری داشت .
این هنرمند صنعتگر برای شهرش انزلی طرحهای زیادی دارد ولی می گوید تاکنون هیچ یک از مسئولان ادارات به دیدن کارگاه تولیدی اش نیامده اند.
ساخت شهر بازی برای تفریح شهروندان و گردشگران ، ایجاد شهرک سینمایی، خلق مجسمه های رباتیک بزرگ با امکان ورود افراد درون آن برای تماشای چشم اندازها ، مکانهای جالب برای فیلمسازان از ایده های بلندپروازانه و آرزوهای این هنرمند صنعتگر است که با حمایت مسئولان شهر امکان تحقق دارد.
بی شک همانگونه که عشق فرهاد در بیستون جویی برای محبوب حفر کرد عشق فرهاد صادقی به این هنر، صنعت موجب خلق مجسمه های رباتیک زیبایی خواهد شد .
مجسمه های رباتیک و کارهای خلاقانه وی می توانند انزلی را شهری جذابتر، زیباتر برای تفریح شهروندان و گردشگران و با ویژگی جدید و شهرتی بیشتر بسازد./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

جاوید

۲۴ فروردین ۱۳۹۵

خیلی زیباست. اگه هالیوود بفهمه. میبرنش برای ساخت ترمیناتور.

پاسخ