مردم انزلی پس از مدت ها انتظار برای داشتن یک بازار ماهی استاندارد و پاکیزه، بهمن ماه سال گذشته امیدوارانه شاهد به زمین خوردن کلنگ ساخت این بازار با حضور مسئولان استانی و شهرستانی در محل اسکله سابق شیلات در زیر پل انزلی بودند.

ماهی فروشان برای احداث بازار، تعاونی تشکیل دادند و زمینی را در ضلع جنوب شرقی زیر پل انزلی از مسکن و شهرسازی با قیمت مناسب برای ساخت یک بازار استاندارد و بهداشتی با سردخانه ، پارکینگ و رستوران خریداری کردند .

قرار بود این بازار در زمینی به مساحت ۱۰ هزار و ۳۸۰ متر به عنوان دومین بازار ماهی استاندارد گیلان با شرایط مناسب برای حمل و نقل، توزیع، عرضه و امکان دسترسی آسان برای خریداران ساخته شود.

برای این بازار ۲۰۰ غرفه خرده فروشی و یک سردخانه دو هزار تنی با اشتغالزایی یکصد نفر در نظر گرفته شده و برای کمک و پشتیبانی بازار فاز اول ۳۰ میلیارد ریال تصویب شد که قرار بود ۱۵ میلیارد ریال تا پایان سال گذشته و بقیه امسال پرداخت شود.

اما پس از گذشت ۱۰ ماه هنوز هیچ کار عملی برای ساخت این بازار صورت نگرفته و مردم مجبورند ماهی مورد نیاز خود را از همان بازار سنتی غیراستاندارد ، بی نظم و آلوده خریداری کنند.

رییس صنف ماهی فروشان انزلی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: هنوز مجوز لازم برای ساخت این بازار صادر نشده است .

‘کاظم مینایی’ اظهار کرد: شهرداری اعلام کرده که باید در نقشه ارائه شده تغییراتی صورت گیرد تا اجازه احداث، صادر شود.

شهردار بندرانزلی در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: کاربری زمین خریداری شده برای ساخت بازار ماهی، فضای سبز است و ما برای کمک به ساخت بازار و تغییر کاربری موضوع را در کمیسیون ماده پنج به ریاست معاون عمرانی استاندار مطرح کردیم.

‘سید تقی موسویان’ افزود: این کمیسیون بر اساس قانون ماده پنج تغییر کاربری مواردی را از قبیل رعایت حریم رودخانه شنبه بازار روگا، رعایت مسائل زیست محیطی و سیستم تصفیه فاضلاب و همچنین تامین ۱۶۸ واحد پارکینگ مطرح کرد.

وی با تاکید بر اینکه زمین خریداری شده در کنار رودخانه و زیر پل انزلی بهترین مکان برای ساخت بازار ماهی است، ادامه داد: تعاونی ماهی فروشان باید نقشه ساخت بازار را تغییر داده و پارکینگ مورد نیاز خریداران را در آن لحاظ کند.

شهردار انزلی خاطرنشان کرد: ما دنبال حل مشکل هستیم اما تعاونی ماهی فروشان نیز باید تامین پارکینگ برای این بازار را یا در طبقه زیرین بنای مورد نظر و یا در نزدیکی این بازار جدی بگیرد.

مردم انزلی امیدوارند حال که شرایط برای ساخت این بازار مهیا شده، با تدبیر تعاونی ماهی فروشان و شهرداری، هرچه زودتر بازار ماهی استاندارد و در خور شأن مردم شهرستان با رعایت تمامی ضوابط به ویژه پارکینگ ساخته شود.

شهر انزلی به عنوان مرکز صیادی گیلان و همچنین گردشگری به شدت نیازمند یک بازار ماهی استاندارد است.

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

Shahin

۱۲ آذر ۱۳۹۱

من فکر میکنم باید هر چه سریعتر برای برداشتن موانع توسط شهرداری و شورای شهر اقدام بشه این یک قدم بزرگ برای بخش اعظمی از جامعه کاری انزلیه و به زیباسازی شهر هم میتونه کمک کنه. خیلی خوب میشه که انزلی کلاب یه بخش اختصاصی به این مورد اختصاص بده تا انشاا… هر چه زودتر شاهد راه اندازی بازار جدید ماهی انزلی باشیم.

پاسخ

۱۲ آذر ۱۳۹۱

تا حالا چه قدمه مثبتی واسه انزلی برداشتن که این دومیش باشه .

پاسخ

علی نوروزی

علی نوروزی

۱۲ آذر ۱۳۹۱

امیدوارم هرچه سریع تر این اتفاق بیوفته…

پاسخ

guilak

گیلک

۱۲ آذر ۱۳۹۱

انشا الله همه اشکالات قانونی و زیست محیطی و غیره به صورت اصولی برطرف گردد و بخصوص موضوع احداث پارکینگ جدی گرفته شود و بتوانیم یک بازار ماهی فروشی درست و حسابی و در شان مردم شریف انزلی داشته باشیم.ولی من شنیده ام به علت اینکه اینکار مدت زیادی به درازا کشیده شده بعضی از خرده فروشان مبلغ پرداختی خود را از تعاونی پس گرفته اند.

پاسخ