82093087-70759711[1]

طی مراسمی با عنوان تجلیل از مراقبین سلامت در مدارس گیلان از بیش از ۶۰ نفر از فعالان این عرصه در سطح استان تقدیر به عمل آمد.
مدیرکل آموزش و پرورش گیلان روز شنبه در این مراسم با اشاره به وجود فقر تحرک در بین دانش آموزان گفت: با توجه به تغییر سبک زندگی و محدودیت امکانات و فضای ورزشی، خطرات بیشتری دانش آموزان امروزی را تهدید می کند.
مهدی حاجتی با اشاره به نامگذاری سال ۲۰۱۶ از سوی سازمان بهداشت جهانی به نام مقابله با دیابت افزود: حدود شش میلیون نفر از ایرانیان در خطر ابتلا به بیماری دیابت هستند و با توجه به اثرات و خطرهای این بیماری، آگاهی متولیان سلامت در مدارس تاثیر بسزایی در پیشگیری از این بیماری دارد.
وی ابتلاء دانش آموزان به دیابت را ناشی از عدم آگاهی خانواده ها و حتی دانش آموزان دانست و بیان کرد: نهادینه کردن فرهنگ خود مراقبتی در بین دانش آموزان و آگاهی بخشی از سوی اولیاء و مربیان از دوران ابتدایی تعلیم و تربیت موجب کاهش رشد این بیماری در بین دانش آموزان می شود.
حاجتی با بیان اینکه سبک زندگی آپارتمان نشینی موجب کاهش تحرک بچه ها شده ، اضافه کرد: بسیاری از مفاهیم اجتماعی از طریق دانش آموزان، بعنوان سفیران آموزش و پرورش به خانواده ها منتقل شده و براین اساس انتظار ویژه ای از فرهنگیان داریم.
وی با تاکید بر تشویق دانش آموزان به تحرک بیشتر یادآور شد: پیشگیری همواره موجب کاهش هزینه های درمان و صرفه جویی خانواده ها شده و با اقدامی ساده در راستای تشخیص به موقع می توان از عواقب ناشی از این بیماری خطرناک جلوگیری کرد.
درادامه این مراسم معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش گیلان نیز با اشاره به فعالیت ۴۳۹ نفر مراقبین سلامت در مدارس دولتی گیلان اظهار کرد: از این تعداد ۱۷۴ نفر در مدارس غیر دولتی و ۲۶۵ نفر نیز در مدارس دولتی گیلان مشغول به فعالیت هستند.
امیر فرحسینی به فعالیت حدود ۵۰ نفر از بازنشستگان و مربیان رسمی شاغل در آموزش و پرورش در این حوزه اشاره کرد و افزود: در این راستا ۹۰ درصد از مدارس ابتدایی و ۵۰ درصد از مدارس مقاطع متوسطه استان تحت پوشش مراقبین سلامت قرار گرفته اند.
وی معاینات و غربالگری دانش آموزان، آموزش بهداشت به اولیاء و معلمان و ثبت و کنترل دقیق قد و وزن دانش آموزان را از الزامات سلامت دانش آموزان برشمرد و یادآور شد: توجه به بهداشت، کنترل نظافت عمومی، کنترل ایمنی و همچنین توزیع شیر رایگان از دیگر اولویتهای آموزش و پرورش گیلان در راستای مراقبت از سلامت دانش آموزان این استان است.
فرحسینی با اشاره به طرح های ملی حوزه سلامت آموزش و پرورش بیان کرد: طرح سلامت جوانان، طرح دادرس، مقابله با بلایای طبیعی، اجرای مانورهای امداد و نجات و طرح آموزشی زیست محیطی از جمله طرح های دردست اقدام این اداره کل است.
وی به تشکیل گروه های بهداشتی دانش آموزی در سطح استان اشاره و اظهار کرد: ۲۶ هزار بهیار آموزشی درحوزه ابتدایی، ۱۰ هزار دانش آموز پیشتاز سلامت و ۱۰ هزار سفیر سلامت در حوزه آموزش و پرورش فعالیت دارند.
معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش گیلان به کمبود نیروی انسانی به عنوان یکی از مشکلات این اداره درحوزه سلامت دانش آموزان اشاره و بیان کرد: علاوه برکمبود اتاق بهداشت و پایگاه های تغذیه سلامت در اکثر مدارس، از لحاظ نیروی انسانی نیز با کمبود ۹۱ نفر معلم بهداشت در سطح استان مواجه هستیم .
فرحسینی با اشاره به کسب جایگاه برتر آموزش و پرورش گیلان در سال ۹۴-۹۵ درحوزه سلامت کشور گفت: دو دانش آموز از شهرلاهیجان نیز موفق به کسب مقام دوم و پنجم نقاشی سازمان بهداشت جهانی با موضوع دیابت شده اند.
به گزارش خبرنگار ایرنا ۲۸۰ نفر از مراقبین سلامت در مدارس استان با مشارکت انجمن اولیاء و مربیان مسائل و نکات بهداشتی را به اولیاء و دانش آموزان آموزش می دهند./ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *