به گزارش سامانه خبری تحلیلی انزلی کلاب، مراسم یادواره هفته دفاع مقدس و گرامیداشت شهدای مدافع حرم انزلی در اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان برگزار شد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان در این مراسم ضمن تجلیل از مقام شامخ شهدا، استان گیلان را در بین چهار استان شاخص از نظر شهدای هشت سال جنگ تحمیلی با عراق دانست و اظهار داشت: نقش کلیدی سرداران گیلانی در رشادت های دوران جنگ را نباید نادیده گرفت.

حسین چراغی با بیان اینکه شرایط خاص و ویژه ای در دنیای اسلام و منطقه در حال شکل گیری است، تصریح کرد: در این شرایط تمام تلاش ما باید بر روی حفظ ارزش ها دستاوردهای دوران دفاع مقدس باشد تا فرهنگ ایثارگری در جامعه پررنگ شود.

وی با اشاره به اینکه انتقال فداکاری ها و شجاعت های دوران جنگ وظیفه همه مسئولین، رسانه ها و مردم جامعه می باشد، تاکید کرد: یکی از افتخارات بزرگ جمهوری اسلامی ایران دوران جنگ و دفاع تمام قد از مرزهای ایران اسلامی است و نسل آینده کشور باید از این بزرگی ها مطلع باشد.

چراغی در ادامه خاطرنشان کرد: دلیل تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس، پرورش روحیه ایثارگری در جوانان و خنثی کردن توطئه دشمنان و استکبار جهانی برای صدمه زدن به کشور، می باشد.

مدیر کل بنادر و دریانوردی استان گفت: گرامیداشت یاد شهدای انقلاب، شهدای هشت سال دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم؛ پژواک شمشیرهایی است که در جنگ های صدر اسلام  بر علیه استکبار و نفاق میجنگیدند و  اکنون بعد از گذشت ۱۴۰۰ سال هنوز دفاع از حریم اسلام فراموش نشده است.

وی در پایان با اشاره به اینکه استان ولایت مدار گیلان افتخار این را دارد که ۲۰ شهید مدافع حرم تقدیم اسلام کرده است، ابراز امیدواری کرد: با پاسداشت راه شهدا و حفظ اهداف والای آنها انقلاب اسلامی پر قدرت و نیرومند به راه خود ادامه دهد.

در ادامه معاون هماهنگ کننده سپاه قدس گیلان با بیان اینکه این جلسه مزین به یاد دو شهید مدافع حرم بندرانزلی است اظهار کرد: شهیدان جواد دوربین و جهانگیر جعفری نیا در عین حال که در محیط کار و جامعه بسیار خوش خلق بودند در صحنه مقابله با دشمن شجاع، مصمم و جدی رفتار میکردند.

سرهنگ بایرامی با اشاره به سخن رهبر انقلاب مبنی بر اینکه جنگ ما گنجی است که نتوانسته ایم چیزی از آن استخراج کنیم، تاکید کرد: باید زوایای پنهان دفاع مقدس را به همه نشان دهیم و جنگ را تنها از زاویه اسلحه نبینیم و مولفه اصلی جنگ یعنی توکل به خدا و ایثارگری را که باعث پیروزی ملت ایران در اوج نا برابری ها شد را به جوانان گوشزد نماییم.

وی گفت: اشتباه برخی این است که گمان می کنند جنگ تنها منحصر به تعداد خاصی بوده است، در حالیکه دفاع مقدس و پیروزی در آن متعلق به همه آحاد جامعه است و مردمی که آن زمان سختی های دوران جنگ را تحمل میکردند نیز صاحبان بزرگ انقلاب و دفاع مقدس هستند.

معاون هماهنگ کننده سپاه قدس گیلان خاطرنشان: رشادت های رزمندگان در جبهه های حق علیه باطل غیر قابل کتمان است اما جنگ ابعاد و زوایای بسیاری دارد که پرداختن به آنها نیز ضروری است و شناساندن آنها به مردم امری غیر قابل چشم پوشی است.

سرهنگ بایرامی افزود: در سالیان طولانی حکومت سلسله های مختلف در ایران، کشور ما در جنگ با همسایگان بخش های قابل توجهی از خاک خود را از دست داد و در برخی از دوره ها به شدت تحقیر شدیم اما افتخار بزرگ دفاع مقدس این بود که حتی یک وجب از خاک کشور به دست بیگانگان نیفتاد و به حقارت ایرانی ها در مقابل دشمنان خاتمه داد.

وی ادامه داد: ما در دفاع مقدس تمرین بزرگی برای انسجام ملی داشتیم و نشان دادیم ملت ایران فارغ از هر دین و مذهبی که داشته باشند برای حفظ کیان ایران اسلامی، تمام قد از مرزهای کشور خود دفاع خواهند کرد.

بایرامی در پایان با بیان اینکه حفظ شان و عظمت انقلاب اسلامی در گروِ نگاه جهادی به دفاع مقدس می باشد، گفت: نباید از این فرصت بزرگ فاصله بگیریم و همه افرادی که در عرصه سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تلاش می کنند می بایست از اتحاد اقشار جامعه در دوران جنگ درس بگیرند و آن یکپارچگی و یک دلی را سرلوحه کار خود قرار دهند.

ادامه این مراسم با شعر خوانی حماسی، تجلیل از خانواده دو شهید مدافع حرم، تقدیر از دو مدافع حرم استان و ادای احترام به شهیدان ایران اسلامی همراه بود.

تنظیم خبر: مریم خسروپسند

عکس: صادق صیاد

dscn6448 dscn6450 dscn6452 dscn6469 dscn6468 dscn6464 dscn6463 dscn6457 dscn6474 dscn6476 dscn6485 dscn6486 dscn6487 dscn6505 dscn6503 dscn6495 dscn6493 dscn6506 dscn6508 dscn6510 dscn6511 dscn6515 dscn6517 dscn6519 dscn6522 dscn6528 dscn6532

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *