81340415-5998734

آیین گرامیداشت روز دامپزشکی در انزلی برگزار شد.

 

به گزارش روز سه شنبه خبرنگار ایرنا ، رییس شبکه دامپزشکی بندرانزلی در این خصوص گفت : دامنه فعالیتهای دامپزشکی از مزرعه تا سفره گسترده است.

دکتر نوید صفرزاده تصریح کرد : خدمات دامپزشکی فقط معطوف به درمان دام و عملیات دامپزشکی در بالین دام نیست بلکه اطمینان از سلامت دام ، طیور و آبزیان در هنگام پرورش تحت نظر دامپزشک انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد : استحصال انواع فرآورده های خام دامی حاصل از آن شامل گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی ، شیر ، تخم مرغ ، عسل و سایر فرآورده ها باید تحت نظر دامپزشکی فرآوری ، بسته بندی ، حمل به بازار عرضه ، توزیع و به مردم عرضه شود.

رییس شبکه دامپزشکی انزلی در ادامه از واکسیناسیون بالغ بر ۷۵۰۰ نوبت سر دام علیه بیماریهای تب برفکی ، شاربن یا سیاه زخم ، بروسلوز یا تب مالت و بیماری جدید الورود یا لمپی اسکین گاو و همچنین ۱۵۰۰ نوبت سر انواع تست بیماریابی و کنترل سل و بروسلوز در جمعیت گاوی شهرستان خبر داد.

وی یاداور شد : در همین مدت بالغ بر ۱۴۰۰ مورد بازرسی از مراکز عرضه شامل قصابی ، مرغ فروشی ، کبابی ها ، رستوران ها و هتل ها صورت گرفته که از این میان ۵۱ مورد غیربهداشتی رویت و در نتیجه ۷۵۰ کیلو مرغ و ۹۰ کیلو گوشت قرمز بدلیل فساد ضبط و معدوم و ۹ مورد پرونده تخلف به مراجع قضایی ارجاع و در دو مورد نیز مکان عرضه پلمپ شد.

به گفته وی در صنعت پرورش طیور شهرستان انزلی ، بالغ بر یک میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه جوجه یکروزه تحت نظارت بهداشتی دامپزشکی وارد مرغداری ها شده و در نتیجه طی شش ماه بهار و تابستان بیش از ۳۵۰۰ تن گوشت مرغ در شهرستان تولید و در سطح شهرستان ، استان و کشور حمل و توزیع شد که از این میان چیزی در حدود ۶۰۰ تن مرغ سبز تولید شده است.

دکتر صفر زاده با اشاره به گستردگی فعالیت های دامپزشکی اضافه کرد : در بخش قرنطینه و امنیت زیستی که بخش وسیعی از نظارت بر تولیدات دامی و حمل و توزیع و صادرات و واردات را در بر می گیرد شش ماه امسال ، ۴۵۰ هزار کیلو پای مرغ پس از بسته بندی جهت صادرات ، بیش از ۲۵۰ تن پودرماهی ، بیش از ۷۰۰ هزار قطعه تخم مرغ نطفه دار جهت صادرات ، ۱۵۸۰ هزار قطعه مرغ زنده جهت کشتار تحت نظارت بهداشتی قرنطینه ای دامپزشکی پس از تأئید ، مجوز حمل دامپزشکی اخذ نموده و به اقصی نقاط کشور حمل شده اند.

وی با اشاره به نظارت بهداشتی قرنطینه ای بر نهاده های خوراک دامی وارداتی از کشورهای همسایه در گمرک بندرانزلی و تأئید تخلیه و ترخیص محموله افزود : در این مدت اغلب محموله ها از نوع جو دامی ، ارزن و دانه کتان بوده است.

وی یاداور شد : آموزش و ترویج از دیگر فعالیت های دامپزشکی انزلی است که بالغ بر ۴۰۰ نفر ساعت آموزش و توزیع بیش از یک هزار برگ بروشور و جزوه آموزشی در این مدت صورت گرفته است .

دکتر صفر زاده خاطرنشان کرد انتخاب شبکه دامپزشکی بندرانزلی بعنوان نمونه استان ، حاصل کار و تلاش تمامی کارکنان زحمتکش دامپزشکی انزلی است.

چهاردهم مهر ماه روز دامپزشکی است .

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *