13910414000088_photoa1

 

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: ۳۱ برنامه عملیاتی احیای تالاب انزلی با همکاری جایکا تا دو سال دیگر انجام می‌شود.
قربانعلی محمدپور امروز  با اشاره به وضعیت تالاب انزلی اظهار کرد: تالاب انزلی یکی از بهترین اکوسیستم طبیعی است.

وی کارکرد تالاب‌ها از جمله تالاب بین‌المللی انزلی را در حوزه‌های اقتصادی، فرهنگی، گردشگری، آموزشی و… دانست و افزود: تالاب می‌تواند از سیلاب جلوگیری کند و جذب آب داشته باشد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان نقش تالاب در شکار و صید را تاثیرگذار خواند و گفت: زندگی مردم به تالاب وابسته است و مرگ تالاب موجب مهاجرت و ناپایداری در اقتصاد می‌شود.

وی تالاب انزلی را یکی از محل و مامن پایداری اقتصاد عنوان کرد و ادامه داد: عمق تالاب انزلی از ۱۱ متر به کمتر از یک متر رسیده و این امر تهدید جدی است.

محمدپور با اشاره به اینکه تالاب انزلی در لیست مونترو قرار گرفته است، تصریح کرد: دولت برای احیای تالاب انزلی عزم جدی دارد و در سال ۸۹ پنج برنامه محوری احیای تالاب آغاز و رسوب‌گیری و نصب تله رسوب انجام شد.

وی با اشاره به اینکه برای رسوباتی که امروز در تالاب انزلی جای گرفته باید برنامه داشته باشیم، گفت: احیای آبراه اقدام مهم برای نجات تالاب است و در سال جاری برنامه‌هایی در این زمینه داریم.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان ورود فاضلاب‌های شهری و دفن غیر اصولی زباله و شیرابه‌های ناشی از آن در منطقه سراوان را عامل مهم در آلودگی تالاب انزلی ذکر کرد.

وی با بیان اینکه بیش از سه دهه زباله رد سراوان به صورت غیر اصولی دفن می‌شود، خاطرنشان کرد: هر ثانیه سه تا چهار لیتر شیرابه زباله سراوان از مسیر رودخانه‌های گوهررود و زرجوب و پیربازار رشت وارد تالاب انزلی می‌شود.

محمدپور عدم برخورداری بیمارستان‌های رشت از تصفیه‌خانه فاضلاب را عامل دیگر آلودگی تالاب انزلی دانست و یادآور شد: در سال جاری به هیچ بیمارستانی بدون تصفیه خانه مجوز ساخت داده نمی‌شود.

وی بهره‌برداری تصفیه‌خانه برخی از بیمارستان‌های رشت را تا خرداد سال آینده عنوان کرد و گفت: تا پایان سال ۹۶ تمام مراکز درمانی به تصفیه‌خانه مجهز می‌شوند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان درباره همکاری جایکای ژاپن در احیای تالاب انزلی، متذکر شد: تاکنون چندین مرحله برنامه احیای تالاب اجرایی شده و در فاز دوم ۶ نقطه از تالاب برنامه عملیاتی انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه تمام زیرکمیته‌های احیای تالاب فعال هستند، خاطرنشان کرد: جایکا برای ارتقای فرهنگ زیست‌محیطی ورود کرده بود و ۳۱ برنامه عملیاتی احیای تالاب تا دو سال دیگر انجام می‌شود./ فارس

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۷ آذر ۱۳۹۵

با سلام.جناب محمد پور عزیز بهتر بود می فرمودید تا دو سال دیگر به کمک جایکا قرار است دقیقا چه اتفاقی برای مرداب انزلی و محیط زیست گیلان و بخصوص منطقه سراوان و رودخانه های رشت و نهایتا مرداب انزلی بیفتد. انتظار نداشته باشید حرفتان را باور کنند زیرا کاری انجام نخواهد شد .به خدا خسته شدیم از بس در ارتباط با احیای مرداب انزلی وعده و وعید شنیدیم. احتمالا تا دو سال دیگر عمق مرداب را باید بر حس میلیمتر و سانتی متر بیان کنید. اگر در طی سی چهل سال گذشته مسوولان وقت ذره ای عزم و ارداده و همت داشتند امروز با این معضلات مواجه نبودیم.زیبا ترین منطقه از این مملکت را که می توانست کمک فراوان به معیشت و اقتصاد مردم ما داشته باشد به زباله دانی و لجنزار تبدیل کرده ایم. مشکل زیست محیطی استان زیبای ما فقط با پیگیری و مدیریت جدی و بدون اغماض حل خواهد شد.وگر نه با حرف و وعده و وعید فقط آب در هاون می کوبیم.

پاسخ

مریم دریایی

۷ آذر ۱۳۹۵

فقط درجوابش می توان گفت :
بزک نمیر بهار میاد ، کمبزه با خیار میاد

رسیدن بخیر آقای مدیرکل ، عجب ره آورد سفری داشتید .دست شما درد نکنه

پاسخ

فرشاد

۷ آذر ۱۳۹۵

فقط حرف و وعده های پوچ .بالای بیست سال است که این حرف ها را می شنویم ولی هیچ اقدام عملی و موثر انجام نشده است و روز به روز وضع تالاب بدتر می شودو یک سئوال از مسئولین محیط زیست استان و شهرستان دارم که شما کجا بودید وقتی بیمارستان های رشت طی این ۳۰ سال فاضلاب های خطرناک خود را در رودخانه ها و تالاب بندرانزلی می ریختند .کجا بودید وقتی زباله های رشت در سراوان غیر اصولی دفن می شد و شیرابه های آن وارد تالاب می شد…اگر شما همان موقع کارتان را درست انجام می دادید و محیط زیست گیلان و سلامت مردم برای شما مهم بود جلوی این مسائل را همان موقع می گرفتید نه الان که تالاب در حال نابودی است .کسانی که باعث آلودگی رودخانه ها و تالاب بندرانزلی این نعمت بزرگ خداوند شده اند چگونه می خواهند جواب خدا و نسل های آینده این دیار و کشور را بدهند.(خدا داد ما لیاقت نداشتیم)

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ آذر ۱۰ام, ۱۳۹۵ ۱۰:۱۴:

:yes: :yes: :yes: تخلفات زیست محیطی خانگی و کشاورزی و بیمارستانی و صنعتی و غیره که باعث به خطر افتادن سلامتی مردم و نابودی محیط زیست شده است متاسفانه همچنان ادامه دارد.تقریبا از اوایل انقلاب تا امروز مسئولان محترم استان و شهرستان فقط وعده داده اند و آمار و ارقام ارائه می کنند.احتمالا این روزها دعا میکنند تا انشاالله مثلا معجزه ای رخ بدهد و بیمارستانها و صنایع دلشان بسوزد و یا اینکه دولت دلش به رحم بیاید اعتبار بیشتری اختصاص بدهد و همه با اداره محیط زیست همکاری کنند!!! دوستان محترم مسئول و نماینده محترم با این سبک و سیاق که حدود چهل سال است دنبال می شود معضل زیست محیطی تالاب انزلی و صبیعت استان گیلان هرگز برطرف نخواهد شد و نابودی تالاب انزلی و محیط زیست گیلان حتمی است.