download

هفتم مهر ماه را روز آتش نشان نام نهادند تا به گرامیداشت انسان هایی بپردازیم که برای آسایش ما از جان خود می گذرند.

فرشته های نجاتی که بی ترس و واهمه به دل حادثه می زنند تا جان انسانی را نجات دهند.

در آن هنگام ‌که همه از خطر می‌گریزند، به پیکار با حوادث می روند تا جان و مال شهروندی را نجات دهند و چه بسیار بودند و هستند ، ایثارگرانی که در این عرصه ی خطیر ، از جان و سلامتی خود گذشتند تا رسالتشان را به کمال انجام دهند.

این مناسبت ، تنها بهانه ای برای تقدیر از تمامی آن هایی است که ساعتشان را با سرنوشت مردم کوک می کنند تا از دامنه ی خطرات و حوادث به وجود آمده ، بکاهند.

به همین منظور در گفتگویی اختصاصی با خزر ، مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندر انزلی بر خود ایمن سازی ساختمان ها تاکید کرد .

اسماعیل خجسته که از اردیبهشت ماه سال جاری فعالیت خود را در این سازمان آغاز کرده ، گفت : با توجه به سیاست های دولت در این خصوص ، الویت و تاکید ما بر ایمن سازی ، افزایش ضریب ایمنی ساختمان ها و مجهز کردن آنها به تجهیزات ایمنی از قبیل نصب پله های فرار ، نصب لوله های خشک ، تعبیه ی پاگرد متناسب با حریق ( این پاگردها به گونه ای طراحی می شوند تا در زمان وقوع حریق سنگین ، ساکنان حداقل به مدت یک ساعت از خطر محفوظ بمانند) ، نصب کپسول های اطفاء حریق و … می باشد .

وی با تاکید بر اینکه جهت صدور مجوز ایمنی ساختمان ها یا پایان کار ، برخورداری از استانداردهای مربوطه برطبق قانون ، به شدت مورد توجه قرار می گیرد ، متذکر شد : عدم پافشاری های لازم در این رابطه در سالهای گذشته ، موجب شد متاسفانه برخی از ساختمان های شهر دارای ضریب ایمنی پایینی باشند .

وی همچنین موضوع رعایت ایمنی های آتش نشانی لازم در ساختمان های مسکن مهر با توجه به تراکم جمعیتی شان ، را از دغدغه های مهم موجود اعلام کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه در گذشته ، در بخش تجهیزات از وضعیت مطلوبی برخوردار نبودیم ، اظهار داشت : متاسفانه در زمینه ی تجهیزات و امکانات فنی و تخصصی ، نه تنها حرکت روبه جلویی نداشتیم بلکه گاها با پس رفت نیز مواجه بودیم که تلاش شد اقدامات مناسب در این رابطه صورت گیرد .

خجسته گفت : برای رفع این نقیصه به عنوان یکی از مهمترین دغدغه های مجموعه ی سازمان آتش نشانی انزلی و مردم ، با توجه به هزینه ی بالای تهیه ی تجهیزات و امکانات آتش نشانی با مشکلاتی مواجه می باشیم .

وی همچنین وجود خودروهای با قدمت بالا ( به جز سه دستگاه ایسوزوی کوچک که عمری سه ساله دارند ) را یکی از مشکلات این سازمان اعلام کرد و گفت : با توجه به افزایش دامنه ی شهری و بلند مرتبه سازی ، اطفاء حریق ، اسباب خاص خود را می طلبد.

وی سپس به همکاری های اعضای هیات مدیره ی سازمان آتش نشانی ، شهردار ، اعضای شورای اسلامی شهر و شورای سازمان نیز اشاره کرد و افزود : خوشبختانه با حمایت های صورت گرفته توانستیم ، بخشی از تجهیزات را جایگزین کنیم .

وی در این خصوص به خریداری چهار دستگاه موتور سیکلت جدید ۱۵۰ سی سی برای واکنش سریع و تجهیز آن به کپسول ضد حریق و آژیر خطر عملیات ، خریداری بیش از چهار دستگاه موتور پمپ رومینگ برای دو منظوره کردن ماشین های  آتش نشانی در کنار موتور پمپ های اصلی جهت ارتقای قابلیت کار و افزایش عمر مفید موتور پمپ های اصلی ( که قیمت و استهلاک بالایی دارند ) اشاره کرد و یادآور شد : در رابطه با تجهیزات فنی نیز از امکانات مناسبی از قبیل آچار الات ، فرز برقی ، دریل برقی ، پیچ گوشتی شارژی ، و در بخش تخصصی چندین دستگاه کپسول تنفسی اکسیژن و ۶۰ حلقه شیلنگ ۵/۲ و ۵/۱ اینچ مخصوص اطفاء حریق برخورداریم .

خجسته همچنین از قول مساعد وزارت کشور برای خرید تشک نجات ، دستگاه توربکس ( دستگاه تخلیه ی دود ) و شیرهای آب هیدرانت ( شیرهای آب ایستاده در سطح شهر ) خبر داد.

به گفته ی وی در پنج ماه گذشته حدود ۳۰۰ میلیون تومان جهت تجهیز سازمان در بخش تخصصی و در زمینه ی عمرانی هزینه شده است .

وی در ادامه به سایر فعالیتهای عمرانی صورت گرفته در این سازمان اشاره و تصریح کرد : رنگ آمیزی کل ساختمان و نصب و رنگ آمیزی علمک های روشنایی ، قفسه بندی و ساماندهی انبارها جهت تجمع اموال سازمان ، بلوار سازی محوطه ی سازمان ، لوله گذاری فاضلاب جهت هدایت آب های سطحی در چهار نقطه ، ساخت اسکله در رودخانه ی مجاور محوطه ی سازمان به منظور آبگیری پمپ های پرتابل ، ساخت پنج واحد سرویس بهداشتی و حمام و اطاق خشک کن لباس پرسنل ، تهیه و نصب چراغهای حبابی جهت روشنایی محوطه در سه ایستگاه ، خرید و نصب دوربین مداربسته در ایستگاههای ۱ و ۲ جهت کنترل کامپیوتری ایستگاه ها ، راه اندازی سیستم یو پی اس ، طراحی و تهیه ی مهر برجسته ی آرم جدید سازمان و تهیه ی لباس فرم ، بارانی ، کفش و چکمه ی ایمنی برای پرسنل جدید از جمله ی این اقدامات است .

وی، تهیه ی لباس حریق و نومکس برای پرسنل به تعداد ۱۰ دست ، خریداری دستگاه انگشتر بر و متعلقات ، خریداری فوم جهت اطفای حریق های نفتی ، خریداری شش دستگاه نازل برای تجهیز و نوسازی ناوگان عملیاتی سازمان ، خریداری ۲۰ دستگاه هیدرانت ، خریداری دستگاه جوش برق سیار و چمدانی ، خریداری یک دستگاه کمپرسور باد ، قیچی قفل بر به همراه  شش تیغه ی یدکی ، خریداری دو دستگاه فیس نجات و دستگاه تنفسی ، خریداری نازل های رنگ پاش و گازوئیل شور ، ساخت و تغییر تخت خوابهای پرسنل شیفت شبانه از یک طبقه به دو طبقه ، تعمیر و بازسازی ماشین های صدمه دیده در برف پارسال به کمک نیروهای فنی داخل سازمان و … را نیز از دیگر اقدامات انجام گرفته در پنج ماه گذشته عنوان کرد.

به گفته ی مدیر عامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بندر انزلی ، همچنین در این مدت کلیه ی پرونده های ساختمانی از سال ۸۶ الی ۹۳ ساماندهی و اطلاعات به صورت کامپیوتری با قابلیت جستجوی سریع بروز رسانی شده است .

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت : با توجه به تخصص ، دانش و ارتباطاتی که داریم تلاش می کنیم خود را با سازمان های آتش نشانی پیشرفته ی کشور همگام سازیم.

وی از جذب نیروهای جدید در این سازمان نیز خبر داد و تصریح کرد : با پیگیری های صورت گرفته در پنج ماه گذشته توانستیم ۱۲ نفر نیروی جوان جدید را جذب کنیم که با احتساب این تعداد نیروی کار جدید ، در حال حاضر تعداد پرسنل این سازمان به  ۵۴ نفر رسیده است .

وی افزود : با آموزش های درون و برون سازمانی در سطح استانی ، ضمن آموزش کلیه ی نیروهای جدیدالورود توسط پرسنل باسابقه ی سازمان ، پرسنل عملیاتی نیز جهت آموزش دوره های پیشرفته به سازمان آتش نشانی واحد رشت اعزام شدند .

خجسته به احداث ایستگاه شماره ی ۴ آتش نشانی نیز اشاره کرد و گفت : در این خصوص اقدامات اولیه و اداری انجام گرفته و به زودی کلنگ احداث ایستگاه شماره ی ۴ در شرق انزلی ( بی بی حوریه ) به زمین زده خواهد شد.

وی افزود : همچنین سازه ی چهار طبقه ی آموزشی – ورزشی این سازمان نیز که یک سازه ی بین المللی برای آموزش آتش نشان هاست ، در دست ساخت بوده و نصب تیرآهن آن در حال اجراست .

تعیین درجات آتش نشانان براساس محاسبات کشوری ، پیش بینی بودجه ی  ۵/۴ میلیاردی سازمان در سال ۹۳ ( ۴۵ درصد مربوط به هزینه های جاری پرسنل است ) و افزایش و نوسازی ناوگان خودرویی سازمان با کمک همه ی مسئولان و مدیران مربوطه از دیگر موارد مطروحه توسط وی بود .

وی در پایان گفت : از روزهای آغازین شروع فعالیتم در سازمان ، براساس شناختی که از سازمان آتش نشانی انزلی با توجه به مدیریت هفت ساله ی خود در این سازمان در سالهای ۷۹ تا ۸۶ داشتم ، و نیز آگاهی از مشکلات موجود ، به منظور ارتقای فعالیتهای سازمان و رفع مشکلات ، برنامه هایی را ترسیم و در دستور کار قرار دادیم .

خجسته افزود : با توجه به قابلیت ها و علاقه ی آتش نشانان و ایجاد انگیزه در آنان ، در سایه ی همکاری همه ی پرسنل این سازمان ، اقدامات مذکور انجام شده که امیدواریم نتایج مثبت آن ، رضایت مردمی را نیز دربرداشته باشد .

وی ابراز امیدواری کرد : با تلاش همه ی پرسنل سازمان آتش نشانی بندرانزلی ، ضمن کاهش مشکلات موجود ،  تا پایان سال جاری ، مردم شاهد چهره و خدمات بهترو مطلوبتری از ایستگاههای سازمان در نقاط مختلف شهر باشند.

منبع: وبسایت شورای اسلامی شهر بندر انزلی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *