مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی گیلان با نامساعد خواندن سرانه مطالعه و فقدان احساس نیاز به کتاب در جامعه گفت : همه باید به این باور برسیم که برای زندگی بهتر و ایرانی آبادتر به مطالعه نیاز داریم.
امیر محمدپور در نشست انجمن نهضت مطالعه مفید شهرستان انزلی با بیان این که بسیاری از ما فکر می کنیم به کتاب نیاز نداریم تاکید کرد : باید مطالعه به یک ضرورت و عادت تبدیل شود.
وی خاطرنشان کرد: رهبری فرموده اند اگر ایران آباد می خواهیم باید جامعه کتابخوان داشته باشیم.
محمد پور ،تعیین انجمن و کمیته نهضت مطالعه مفید و تخصیص سه درصد از درآمد شهرداری ها به کتابخانه های عمومی را حاصل توجه دولت به مقوله مهم کتاب و مطالعه عنوان و تاکید کرد.
وی با اشاره به وجود ۱۰۰ کتابخانه عمومی در گیلان تصریح کرد : در قالب طرح فانوس برای ساماندهی کتابخانه های مدارس برنامه ریزی کرده و مذاکراتی با آموزش و پرورش برای فعال کردن کتابخانه های مدارس انجام داده ایم .
مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی گیلان در ادامه از راه اندازی اولین اتوبوس سیار ساحل با حمایت سازمان منطقه آزاد انزلی در هفته کتاب و بهره برداری از کتابخانه روستایی کپورچال در دهه فجر امسال خبر داد.
وی با بیان این که در حال حاضر به ازای هر ۱۰۰ گیلانی یک متر و ۲۰ سانتی متر فضای مطالعه داریم که باید در چشم انداز سال ۱۴۰۴ به هشت متر برسد.
به گفته وی ۹۰۰ هزار نسخه کتاب به ازای هر سه نفر یک نسخه کتاب در کتابخانه های عمومی گیلان موجود است که باید در برنامه پنجم به دو نسخه و در ۱۴۰۴ به چهار نسخه برسد.
محمدپور در خصوص اقدامات انجام شده این نهاد تصریح کرد : امسال برای نخستین بار بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از کتابداران درمورد موضوعات و عناوین پرتقاضا و همچنین تازه های نشر اقدام به خرید کتاب کردیم.
*افزایش کتابخوان از طریق نوآوری
فرماندار شهرستان انزلی نیز در این جلسه کتاب و مطالعه را الفبای توسعه خواند.
عبدالصمد صفرنژاد اظهار کرد : سیاست و برنامه اصلی نهاد کتابخانه ها باید افزایش کتابخوان در جامعه باشد.
وی متذکر شد: ساختمان و تجهیزات لازم است اما خروجی امکانات لجستیکی نیست بلکه باید با نوآوری و خلاقیت زمینه تهیه کتب مفید و افزایش مطالعه را در جامعه فراهم آورد.
در ادامه مریم ساحلی بانوی مولف و روزنامه نگار شهر انزلی نیز در این جلسه گفت :با توجه به کاهش جمعیت دانش آموزی ۱۹ مدرسه شهرستان بلا استفاده مانده که به منظور استفاده بهینه از امکانات موجود می شود از آنها در شهر و روستا به عنوان فضای فرهنگی استفاده کرد .
همچنین دکتر محمد اسکندری رییس دانشگاه پیام نور انزلی با اشاره به مهاجرت روستاییان به شهر و تعطیلی مدارس روستایی گفت: ساخت کتابخانه در روستاها باید با توجه به پتانسیل جمعیتی باشد تا به سرنوشت مدارس دچار نشود.
*خیرین به کتابخانه سازی روی بیاورند.
رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان انزلی نیز با بیان این که شهر انزلی با ۱۲۰ هزار نفر جمعیت دو کتابخانه عمومی دارد از خیرین خواست تا در زمینه کتابخانه سازی در مناطق مورد نیاز مساعدت داشته باشند.
مسعود اخوان ماسوله اظهار کرد: ۲۴ آبان کتابخانه های عمومی شهرستان آماده عضوگیری جدید به صورت نیم بها هستند .
وی گفت : نشست با خبرنگاران ، زنگ مطالعه کتاب ، برگزاری مسابقه نقاشی و کتابخوانی ، رونمایی کتاب یکی از نویسندگان شهرستان ، تکریم از کتابداران ،و کتابخوانها و شاعران و مولفان از جمله برنامه هفته کتاب است.
شهرستان انزلی هفت کتابخانه شهری و روستایی و سه کتابخانه مشارکتی با هفت هزار و ۸۰۰ عضو و حدود ۷۵هزار جلد کتاب دارد.
با توجه به اهمیت کتاب ۲۴ تا ۳۰ آبان در ایران هفته کتاب نامگذاری شده است

منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *