Sky_cloudy

مدیرکل هواشناسی گیلان از کاهش بارندگی و افزایش نیم تا ۱٫۵ درجه‌ای دما در فصل زمستان امسال و بهار سال ۹۴ در این استان خبر داد.

بهمن کمانگر با اشاره به تغییر اقلیم بارندگی در پاییز سال جاری در گیلان اظهار کرد: پاییز امسال بارش قابل ملاحظه‌ای در استان داشتیم و در بعضی از مواقع سبب ایجاد خسارت در بخش‌های مختلف شده است.

وی ادامه داد: بسیاری از بارندگی‌ها بدون استفاده وارد دریا می‌شود و باید امکان استفاده از بارندگی‌ها در اراضی کشاورزی فراهم شود.

کمانگر از یک‌هزار و ۹۵ میلی‌متر بارندگی پاییز امسال در رودسر خبر داد و افزود: ۹۹ میلی‌متر بارندگی در منطقه جیرنده رودبار داشتیم.

مدیرکل هواشناسی گیلان با بیان اینکه ۹۴ درصد افزایش بارندگی در رودسر ثبت شده است، تصریح کرد: منجیل با ۴۱ درصد افزایش بارندگی نسبت به میانگین طبیعی مواجه بوده است.

وی میانگین بارندگی‌ها در شرق گیلان با یک‌هزار و ۲۴ میلی‌متر را بیشترین میزان بارش دانست و بیان کرد: پاییز امسال ۸۲۲ میلی متر بارش در غرب گیلان گزارش شده است.

کمانگر با اشاره به وجود ۱۳ مرکز هواشناسی در شهرستان‌های گیلان، خاطرنشان کرد: پاییز امسال ۷۵۳ میلی‌متر بارندگی در مناطق مرکزی استان گزارش شده است.

مدیرکل هواشناسی گیلان بارش در مناطق غربی استان را ۲۴ درصد بیشتر از حد طبیعی عنوان کرد و گفت: مناطق مرکزی با ۱۱ درصد کاهش و شرق استان با ۴۷ درصد افزایش نسبت به حد طبیعی مواجه بوده است.

وی با بیان اینکه در مجموع ۲۷ درصد افزایش بارندگی نسبت به حد طبیعی و ۲۰ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته در پاییز امسال داشتیم، یادآور شد: بارندگی در حوزه آبریز سد سفیدرود مناسب نیست و نسبت به حد طبیعی و نسبت به مدت مشابه سال گذشته شاهد کاهش بارندگی در این حوزه هستیم.

کمانگر از افزایش ۴۰ درصدی میزان بارندگی‌ها در حد طبیعی در سه ماه پاییز امسال خبر داد و اظهار کرد: عدد قابل ملاحظه‌ای در استان کسب شده اما حوزه گیلان اکنون از پوشش برف مناسبی برخوردار نیست.

مدیرکل هواشناسی گیلان از افزایش نیم تا ۱٫۵ درجه‌ای هوا در دی، بهمن و اسفند ماه امسال در استان خبر داد و افزود: طبق پیش‌بینی مرکز ملی اقلیم‌شناسی مشهد بارندگی‌ها دارای شرایط طبیعی در گیلان است.

وی با اشاره به کاهش بارندگی در بخش‌های مختلف در بهار سال ۹۴، بیان کرد: بهار سال آینده گیلان با روند کاهشی باران و افزایش نیم تا ۱٫۵ درجه‌ای دما مواجه است.
منبع: فارس

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *