بندرانزلی – مدیرکل شیلات گیلان از اقتصادی شدن صید کیلکا ماهیان در این استان خبر داد .

ˈ حجت سعیدی ˈ روز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت : بر اساس آخرین آمار رسیده صید کیلکا ماهیان در سال ۹۱ نسبت به سال ما قبل ۵۴ درصد افزایش داشته است .

وی یادآور شد : میزان صید کیلکا ماهیان در سال ۹۰ ، چهار هزار و ۶۲۷ تن بود در حالی که پارسال به هفت هزار و ۱۴۲ تن رسیده است .

به گفته وی این میزان صید حاصل تلاش صیادان ۲۹ فروند شناور صید کیلکا در استان گیلان بوده است .

سعیدی خاطرنشان کرد : قیمت هر کیلوگرم ماهی کیلکا برای مصارف انسانی ۱۰ هزار ریال و برای مصارف صنعتی ( غذای دام و طیور ) ۶ هزار ریال است .

وی متذکر شد : یکی از مشکلاتی که در بخش صید کیلکا وجود دارد این است که با وجود ارزش غذایی بالای این گونه ماهی ، تنها ۱۰ درصد آن برای مصارف انسانی مورد استفاده قرار می گیرد .

مدیرکل شیلات گیلان گفت : شرایط مناسب آب و هوایی ، افزایش تکثیر طبیعی و تعدیل شناورهای صید مهمترین دلایل افزایش ۵۴ درصدی صید ماهی کیلکا در گیلان است .

از اواخر دهه ۷۰ با ورود شانه دار ژله ای ( منمیوپسیس لیدی) همراه با آب توازن کشتی های نفت کش از دریای سیاه به دریای خزر به عنوان آفت این گونه ماهی میزان صید ماهی کیلکا کاهش یافته است در حالیکه در اوایل دهه ۷۰ سالانه بیش از ۱۰۰ هزار تن از این گونه ماهی از آبهای ساحلی استان صید می شد.

منبع : ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *