AnzaliClub1

به گزارش اختصاصی سامانه تحلیلی خبری انزلی کلاب، چندی پیش یک انزلی چی از سوی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست؛ خانم معصومه ابتکار به عنوان مدیر کل دفتر سواحل و تالابهای ساحلی کشور انتخاب شد، این موضوع و درخواست کاربران سامانه ما را بر آن داشت تا مصاحبه ای اختصاصی با دکتر فریبرز جمالزاد فلاح داشته باشیم.

مدیرکل دفتر سواحل و تالابهای ساحلی کشور در مصاحبه اختصاصی با انزلی کلاب در ابتدا در خصوص رزومه خود صحبت کرد و گفت: فارغ التحصیل لیسانس شیلات محیط زیست و فوق لیسانس برنامه ریزی محیط زیست از دانشگاه تهران هستم و دکتری برنامه ریزی محیط زیست خود را نیز از دانشگاه یو پی ام مالزی دریافت کرده ام.

فریبرز جمالزاد فلاح در خصوص سابقه کاری خود اظهار کرد: ۴ سال در مرکز تحقیقات شیلات (پژوهشکده آبزی پروری فعلی) مشغول به کار بودم، بعد از فوق لیسانس یک سال سابقه کار در اداره کل محیط زیست استان گیلان دارم، در دوران تحصیل در تهران به عنوان مهندس مشاور در پروژه های زیادی کار کرده ام، ده سال عضو شورای پژوهشی اداره کل بوده و در کارگروه کمیسون زیربنایی و کارگروه پژوهشی حضور داشته ام، از سال ۷۹ عضو هئیت علمی جهاد دانشگاهی می‌باشم، نزدیک به مدت ده سال در جایگاه معاون آموزشی پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی کار کرده و در سابقه کاری خود دستیابی به عنوان پژوهشگری برتر و جهادگری نمونه را می‌توانم نام ببرم.

وی با اشاره به کارهای تحقیقاتی خود خاطر نشان کرد: موضوع دکترای من بحث مدل سازی سواحل با استفاده از شبکه های عصبی و یا هوش مصنوعی بوده که نقش مدیریت سواحل را ایفا می کنند، این افتحار را داشتم که مجری ده ها پروژه تحقیقاتی نظیر طرح های ارزیابی و مدیریت زیست محیطی در زمینه های مختلف باشم، مشاور پروژه های تحقیقاتی در شیلات کشور بوده ام و همکاری با سازمان ها و کارگروه های محیط زیستی فراوانی را در سابقه کاری خود دارم و تا به امروز توانسته ام در کنار بالغ بر ۵۰ پروژه محیط زیستی برای این کشور خدمت کنم.

فعالیت های بین المللی از دیگر مواردی بود که مدیرکل دفتر سواحل و تالابهای ساحلی کشور در مصاحبه با انزلی کلاب به آن اشاره نمود و افزود: با طرح جامع محیط زیست دریای خزر در سطح بین المللی همکاری داشته ام و علاوه بر همکاری با پروژه جایکا، ده ها مقاله بین المللی را نیز به ثبت رسانده ام.

فریبرز جمالزاد فلاح در جواب خبرنگار انزلی کلاب که آیا صدای دردهای تالاب انزلی را شنیده اید یا خیر، پاسخ داد: بنده سابقه‌ی کار تحقیقات شیلات را دارم و از سال ۷۰ تا ۷۴ در شیلات گیلان فعالیت کرده ام و بارها و بارها از تالاب بین المللی انزلی نمونه برداری کرده ام و می‌توانم بگویم که با دردهای تالاب انزلی بیگانه نیستم.

وی که با شناختی کامل از دغدغه‌ی مردم بندرانزلی در زمینه تالاب بین المللی انزلی با اطلاع بود و بعد از خواندن نظرات مردم در سامانه خبری انزلی کلاب سخن می‌گفت، در خصوص برنامه های خود گفت: نوع نگاه مردم انزلی و سطح توقعشان را از یک انزلی چی درک می‌کنم. در سازمان محیط زیست ما بحثی را تحت عنوان مدیریت یکپارچه سواحل (ICZM) داریم و تمام تلاش من این خواهد بود که در پایان برنامه پنجم و اهدافی که برای برنامه ششم متصور شده ایم بتوانیم این مدیریت یکپارچه سواحل را با یک حالت بین بخشی سازمان محیط زیست معنا کنیم.

این پژوهشگر محیط زیستی در ادامه با توضیحی اجمالی در مورد طرح خود تصریح کرد: در مدیریت یکپارچه سواحل شاید متولی معنا شده ای در کشور نداشته باشیم اما شهر انزلی امتیازاتی چون طرح جامع انزلی، طرح جامع بندر، طرح جامع منطقه آزاد و فعالیت نیروی دریایی و بحث های نطامی را دارد که تمامی این موضوع یاری گر طرح ما خواهند بود، اما در اکثر این طرح ها تا حدودی یک برنامه ریزی تک عامله صورت گرفته است و اکثر طرح های جامع با هم منطبق نیستند و با هم اختلافاتی دارند و برنامه ما چه در سواحل شمال و چه در جنوب پیاده سازی راهبردهای مدیریت یکپارچه سواحل (ICZM) خواهد بود و به عبارتی دیگر تلاش خواهیم کرد همکاری بین بخشی از سوی سازمان محیط زیست با مدیریت همه جانبه ی دستگاه های ذی نفع درگیر، این موضوع را تحقق بخشیم.

مدیرکل دفتر سواحل و تالابهای ساحلی کشور نسخه تالاب ها را به لحاظ وضیعت احیاء قابل  تشخیص و درمان شده دانست و خاطر نشان کرد: چیزی که باقی می‌ماند این است که به هر حال در قسمت سواحل نیازمند نظارت های مالی هستیم که باید شکل بگیرد و به عبارتی عملیاتی کردن نسخه ها نیازمند کمک های مالی و حمایت های معنوی است.

جمالزاد که اعتقاد داشت باید زبان علمی چاشنی کار اجرائی شود و اگر واقعا به فکر احیای تالاب هستیم باید هزینه شود، تاکید کرد: باید با ارائه مستندات محکم علمی کاری کنیم که بتوانیم برای احیاء تالاب حمایت های معنوی و کمک های مالی بیشتری را دریافت کرده و کار را نهایی و به منحصه ظهور برسانیم.

AnzaliClub.2

مدیرکل دفتر سواحل و تالابهای ساحلی کشور اذعان داشت: درست است این انتخاب از یک گیلانی و یک انزلی چی حکایت می‌کند ولی به هر حال چیزی که مطرح بوده این است که ما باید هم وارد دغدغه های شمال کشور و هم جنوب کشور شویم، کما اینکه چیزی که مد نظر معاون محترم رئیس جمهور است فشاریست که به واسطه ی فعالیت های نفتی به روی دریای جنوب آمده است، این موضوع به مراتب توجه بیشتری می طلبد.

فریبرز جمالزاد در مصاحبه با انزلی کلاب، با اشاره به اینکه تالاب ها در حیطه فعالیت های مهم دفتر سواحل و تالابهای ساحلی است اظهار کرد: از این به بعد فعال تر شدن توان بر روی موضوع احیاء تالاب های ساحلی، به طور جدی و شدیدتر پیگیری خواهد شد.

وی در بخش دوم مصاحبه خود به حریم سواحل نیز اشاره نمود و در این خصوص افزود: در مدیریت سواحل کشور با تمام مطالعات و جمع آوری اطلاعاتی که صورت گرفته هنوز هم ما با کمبود اطلاعات روبرو هستیم و به نوعی در ابتدای راه هستیم.

جمالزاد در ادامه گفت: یکی از این بخش ها حریم سواحل است و به همین دلیل من باز هم شما را به همان طرح مدیریت یکپارچه سواحل ارجاع می دهم چون در این بحث نیز دستگاه های ذی نفع هر کدام با دیدی متفاوت به این موضوع نگاه می‌کنند و ما در تلاش خواهیم بود که حریم سواحل را به یک زبان مشترک برای تمامی دستگاه های درگیر معنا کنیم و کار را پیش ببریم چون چندین سال زحمات فراوانی کشیده شده اما به نتیجه ی مطلوبی نرسیده است.

مدیرکل دفتر سواحل و تالابهای ساحلی کشور یاد آور شد: در دنیا کشور هائی نظیر  مالزی و استرالیا روشهای مناسبی را اتخاذ نموده اند و سابقه ی بسیار قابل قبولی در این زمینه دارند که میتوان همان مدل ها را در کشور نیز با بومی سازی اجرایی کرد تا بتوان این حریم را که مقدمه ی مدیریت یکپارچه سواحل است در قالب یک برنامه میان مدت سامان بخشید.

فریبرز جمالزاد فلاح در پایان سخنان خود به عنوان یک انزلی چی با مردم انزلی و هم استانی های خود سخن گفت و افزود: وضعیت محیط زیست کشور در زمینه آب و خاک و سواحل و تالاب یک صیانت فردی را می طلبد، گاهی اوقات جانفشانی های قابل تقدیری برای دفاع از مرزهای کشور می شود اما گاهی خودمان نیز در حال نابود کردن منابع طبیعی کشورمان هستیم و اگر خود را خواهان حفاظت و حراست از محیط زیست کشورمان می‌دانیم باید به این موضوع با دیدی متفاوت نسبت به جانفشانی های قابل تقدیری که برای دفاع از مرزهای کشور می‌شود نگاه نکنیم.

وی همچنین یک درخواست داشت و خاطر نشان کرد: انتظارات معقول را پذیرا هستیم، نباید انتظار معجزه داشته باشیم زیرا کارهای محیط زیستی نیازمند یک عزم ملی و همگانی است اما قول خواهم داد که تمام تلاشم را با کارم معنا کنم، وی در ادامه اضافه کرد: از اینکه مردم شهرم با شنیدن این خبر خوشحال شدند مطمئنا کاری خواهم کرد که وقتی که این پست را ترک کردم از کارهای مفیدم سخن بگویند و از نامم به نیکی یاد کنند.

این شهروند انزلی چی که خود را یک ملوانی اصیل و نام ملوان رابه عنوان یک لوگو و برندی برای هویت شهر انزلی می‌دانست در سخنانی کوتاه گفت: فکری برای این ملوان بکنید.

فریبرز جمالزاد فلاح همچین در این مصاحبه به سایت های انزلی کلاب و ملوان کلاب بعنوان سایت های خوب و بسیار فعال شهر انزلی اشاره کرد و افزود: من معمولا هر روز این سایت ها را مرور می‌کنم.

شایان ذکر است سامانه تحلیلی خبری انزلی کلاب به عنوان تریبون اهالی بندرانزلی برای این عزیز بزرگوار آرزوی موفقیت کرده و قطعا انتخاب یک انزلی چی با سوابق علمی و اجرایی در این سطح با توجه به طول نوار ساحلی و همجواری با تالاب های مهم تاثیر مثبتی در حوزه محیط زیست کشور، استان و خصوصا شهر زیبای بندرانزلی خواهد داشت.

تهیه و تنظیم : علیرضا بابایی

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

alireza.p

alireza.p

۵ مهر ۱۳۹۳

:yes:

پاسخ

Shahin

۵ مهر ۱۳۹۳

باعث افتخار انزلی هستن، امیدواریم که شاهد تغییر و تحول مناسبی در رسیدگی به وضعیت بد تالابها و سواحل کشور باشیم به خصوص تالاب مظلوم انزلی. خدا حفظشون کنه و باعث افتخاره که همراه انزلی کلاب هم هستن.

پاسخ

guilak

گیلک

۵ مهر ۱۳۹۳

ضمن آرزوی موفقیت برای جناب آقای جمالزلده فلاح امیدوارم معضل تالاب انزلی در زمان مسئولیت ایشان حل شود تا نام نیکی از خود بیادگار بگذارند.

پاسخ

جوانان متحد انزلی چی

جوانان متحد انزلی چی پاسخ در تاريخ مهر ۶ام, ۱۳۹۳ ۱۳:۴۶:

:yes:

علیرضا

علیرضا

۵ مهر ۱۳۹۳

نوع نگاه مردم انزلی و سطح توقعشان را از یک انزلی چی درک می‌کنم. در سازمان محیط زیست ما بحثی را تحت عنوان مدیریت یکپارچه سواحل (ICZM) داریم
زنده باشید جناب دکتر . از این طرح شما حمایت میکنیم

پاسخ

انزلیچی

انزلیچی

۵ مهر ۱۳۹۳

موفق باشید. از خانم ابتکار هم ممنون درست ترین انتخاب ممکن رو داشتن ایشون از جنس دریا هستند و با مشکلات تالاب و دریا بیگانه نیستند. :yes:

پاسخ

۵ مهر ۱۳۹۳

سلام،
چه خوب شد که بر اطلاعات ما افزوده شد و فهمیدیم که سازمان حفاظت محیط زیست دارای دفتری مخصوص برای امورات سواحل و تالابهای ساحلی کشور است.
همچنین خیلی خوب شد که خانم ابتکار دست به این ابتکار زدند و شخصیتی از بندر انزلی با سوابق ارزنده علمی و گلچینی از مسئولیت ها را که با درد های تاب انزلی بیگانه نیستند ، به مدیر کلی دفتر منصوب کردند. امیدوارم برای تالاب های غیر ساحلی هم فکری بشود.
به هر حال برای آقای دکتر فریبرز جمالزاد فلاح هم مانند تمام کسانی که در ۶۰-۵۰ سال اخیر در ارتباط با تالاب انزلس قبول مسئولیت کرده اند ، آرزوی توفیق داریم.

پاسخ

علی مهدی زاده

۵ مهر ۱۳۹۳

جناب اقای دکتر جمالزاد فلاح برای شما و همه انزلیچیهای موفق ایران آرزوی پیروزی دارم.

پاسخ

مهدی

۵ مهر ۱۳۹۳

اقای جمالزاد لطفا درخصوص این فاظلاب هایی که به دریا ریخته میشه و تو انزلی هم که ماشالا زیاده رسیدگی کنین :-(

پاسخ

علیرضا

علیرضا

۵ مهر ۱۳۹۳

مهدی جان اتفاقا این ریختن فاضلاب نه تنها مشکل انزلی بلکه مشکل خیلی از شهرهای ساحلیه . امیدواریم جناب دکتر به این امر مهم هم توجه داشته باشند

پاسخ

3eyedAli

۵ مهر ۱۳۹۳

همش حرف کی باید شاهد عمل باشیم

پاسخ

گیلک پاسخ در تاريخ مهر ۶ام, ۱۳۹۳ ۱۷:۳۶:

:yes: :yes: :yes:

majid

majid

۵ مهر ۱۳۹۳

آقای دکتر زرجوب بخش اعظم فاضلاب رشت رو داره میریزه تو تالاب انزلی.کجایه دنیا سیاست گزاری اینجوریه که خودشون با دست خودشون محیط زیست رو نابود کنن.خاهشاً مرداب رو نجات بدید.نسل ماهی های مرداب داره منقرض میشه.هسته اولیه این شهر بر اساس صیادی تو مرداب بنا شد.(چراغ پشتان و کولور و شابلو). باید این تالاب احیا بشه.تالاب های اروپا اکثراً آبشون شیرین و قابل کشاورزی و شنای.ولی تالاب انزلی آبش عین سم شده.

پاسخ

sinaclub

sinaclub

۵ مهر ۱۳۹۳

انشاالله روزی برسه که مسئولین بگن با این کار تالاب رو نجات دادیم.با این روش دریاچه ارومیه نجات پیدا کرد.با مدیریت درست شاهد کم نشدن مجدد سطح آب شدیم و …
آقای جمال زاد برای شما هم آرزوی موفقیت می کنیم.

پاسخ

جوانان متحد انزلی چی

جوانان متحد انزلی چی پاسخ در تاريخ مهر ۶ام, ۱۳۹۳ ۱۷:۴۰:

:yes:

farhadsayyadi

۵ مهر ۱۳۹۳

محیط زیست ایران و بخصوص بندرانزلی یک شبه به این اوضاع اسفبار دچار نشده که این بنده خدا بتونه ظرف چند سال اوضاع رو بهبود ببخشه.همونطور که در دهه ۶۰ با تصمیم غلط مسئولان وقت جهاد کشاورزی گیاه ازولا را به شالیزارهای گیلان برای افزایش بهره وری ریختند که این تصمیم اشتباه اثرات خودشو چند سال بعد روی اکوسیستم منطقه گذاشت . تصمیمات و متدهای مدیریتی هم اثراتش رو در بلند مدت میزاره.وقتی شیرابه زباله های سراوان به تالاب انزلی راه پیدا کرده این نشان دهنده بهم پیوستگی محیط زیست استان هستش که یک تنه و بدون کمک وهمراهی همه مسئولان کشوری و استانی و به خصوص مردم نمیتوان ان را به شرایط ایده ال رسوند.

پاسخ

فرهاد

۵ مهر ۱۳۹۳

چرا نظر من با نام کاربری فرهاد صیادی منتشر نشد؟

پاسخ