82206295-70972336[1]

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان گشوده شدن فضای تجاری کشور و تسهیل مبادلات تجاری را از اثرات برجام خواند.
حسین چراغی روز یکشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار کرد : صاحبان کالا در فضای بازتر توانستند تجارت انجام دهند به خصوص در خزر که تاثیر تحریم ها کمتر بود .
وی خاطرنشان کرد : پس از برجام ،انتقال ارز توسط بازرگانان در بخش صادرات و واردات و تبادل اسناد و در مجموع روند واردات و صادرات تسریع پیدا کرد.
وی افزود: اقدامات صورت گرفته در بنادر استان به ویژه انزلی در حوزه توسعه زیرساختها مثل احداث سیلو، انبار ، مخازن روغن خوراکی ، توسعه اسکله های بندر از نظر تعداد و آبخور شاهد افقهای روشن و امیدوار کننده ای در حوزه تجارت کالا و افزایش تخلیه و بارگیری کالا هستیم .
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان متذکر شد: در حوزه گردشگری با توجه به طرح ایجاد مجتمع گردشگری دریایی نیز پیش بینی می شود شاهد رونق جذب گردشگر به ویژه دریایی و ساحلی و در نتیجه بهبود اشتغال و افزایش درآمد شهرستان و استان باشیم .
وی در تشریح طرح مجتمع گردشگری دریایی گفت : در حوضچه غربی مجتمع گردشگری دریایی یا مارینا را جهت شناسایی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این بخش در حال اکران داریم .
به گفته وی برای اجرای این طرح چهار هکتار اراضی پشتیبانی ، هشت هزار متر مربع حوضچه دریایی در نظر گرفته شده است .
چراغی در ادامه طرحهای زیرساختی توسعه مجتمع بندر انزلی را شامل پنج پست اسکله جدید با آبخور ۹ متر برای پذیرش کشتی تا ۱۲ هزار تن و دو پست برای مواد نفتی و طرحهای روساختهای بندری را شامل سیلو ،مخازن روغن خوراکی ،انبارهای کالای عمومی، پایانه صادراتی و سردخانه عنوان کرد .
مدیر کل بنادر و دریانوردی گیلان گفت : با ایجاد این زیرساختها و رو ساختها هم تنوع کالا افزایش پیدا می کند و هم ظرفیت تخلیه و بارگیری کالا در بندرانزلی از ۱۱ میلیون تن به ۱۷ میلیون تن افزایش می یابد.
وی در ادامه با اشاره به رشد ۳۸ درصدی تخلیه و بارگیری کالا در بندرانزلی اظهار کرد : مجموع تخلیه و بارگیری پنج ماهه نخست پارسال ۷۷۷ هزار و ۱۸۸ تن و امسال افزون بر یک میلیون و ۶۸ هزار تن بود ، این درحالی است که در بنادر ایرانی خزر ۱۶ درصد منفی بوده است .
چراغی این توفیق را نشان دهنده برنامه ریزی و همکاری و هماهنگی سطح استان و در راس آن استاندار گیلان ، گمرک ، منطقه آزاد ، کشتیرانی دریای خزر ، صنعت و معدن برای جذب کالا به بنادر گیلان و کاهش قیمت تمام شده هر تن کالا برای بازرگانان عنوان کرد .
وی متذکر شد: زیرساختهای جدید احداث شده در بندرانزلی از جمله سیلوی غلات انبار کالاهای عمومی و اسکله های جدید موجب ارتقای زیرساختهای بندری ،ارائه خدمات به موقع و مفید به کشتی ها کشتیرانی ها و صاحب کالا شده است .
وی یادآور شد: در پنج ماه نخست امسال ۳۹۰ فروند کشتی در بندرانزلی پهلو گرفت که در مقایسه با ۲۹۶ فروند پارسال ۳۲ درصد رشد نشان می دهد .
به گفته وی در این مدت ۴۴ هزار و ۶۵۴ دستگاه کامیون و تریلی در بندرانزلی بارگیری کردند که در قیاس با ۳۲ هزار و ۹۶۴ دستگاه سال گذشته ۳۵٫۵ درصد افزایش یافته است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان همچنین از تخلیه و بارگیری ترانزیتی ۳۰ هزار و ۸۴۵ تن کالا خبر داد.
به گزارش ایرنا، بندرانزلی بعنوان قدیمی ترین و مجهزترین بندر شمال کشور با ۱۰ پست اسکله، امکان تخلیه و بارگیری ۱۱ میلیون تن کالا در سال را دارد.
سال گذشته ۸۴۶ فروند شناور در بندرانزلی پهلو گرفت و دو میلیون و ۳۵۳ هزار و ۲۸۰ تن کالا تخلیه شد.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *