kasht (10)

مدیر جهاد کشاورزی بندرانزلی گفت : با توجه به قرار گرفتن فسمتی از اراضی شالیکاری شهرستان در منتهی الیه شبکه آبرسانی سد سفیدرود  ، به رغم تلاشهای صورت گرفته طی سالهای گذشته در راستای بهبود  تامین آب زراعی همچنان  با کم آبی مواجهند .

به گزارش انزلی کلاب؛ ” محمد رضا ملایی ” روز سه شنبه در مصاحبه با ایرنا اظهار کرد : امسال سال خشکسالی است و الان حدود۲۷ درصد سد سفیدرود کاهش اب را نشان می دهد  و ورودی یک سوم خروجی است .

وی با بیان این که حدود ۲۰ روز است که به انزلی آب نمی دهند  افزود: روستاهای غرب انزلی ( رودپشت، چای بیجار، کچلک محله ، شیله سر، سیاوزان، علی آباد کپورچال) در تهدید کم آبی هستند.

مدیر جهاد کشاورزی انزلی یاداور شد: برای جلوگیری از خشکسالی ۱۵ پهنه از آب بندانهای شهرستان را در روستاهای خمیران ، کرگان، اشترکان، شیله سر ، سیاخاله سر، رودپشت ، کچلک و هفت دغنان احیاء کردیم .

به گفته وی این اب بندانها ذخیره آبی خوبی است که زمان نیاز می توان از آن برای جبران کم ابی استفاده کرد و در زمینه پرورش ماهی نیز به کار می اید .

وی تصریح کرد : با وجود راه اندازی ایستگاه سه گانه برای تامین آب زراعی روستاهای سیاوزان ، کچلک و کپورچال هنوز در تامین آب زراعی روستاهای غرب مشکل داریم  و مجبوریم قسمتی را از رودخانه و  چاههای عمیق و بخشی  را از طریق پمپاژ آب از تالاب جبران می کنیم .

ملایی متذکر شد: فقدان اداره ابیاری در شهرستان موجب شده که مساله تامین آب کشاورزی شرق انزلی به رشت و غرب به اداره آبیاری تالش مربوط باشد  که این موجب سردرگمی و بروز مشکل برای کشاورزان می شود.

مدیرجهاد کشاورزی انزلی  ، حفر ۲۹ حلقه چاه و احداث ایستگاه پمپاژ را از دیگر اقدامات انجام شده برای تامین اب کشاورزی شهرستان طی سالهای اخیر عنوان کرد .

وی خاطر نشان کرد :وجود تالاب انزلی فرصت بسیار عالی است که به تامین آب کشاورزی شهرستان کمک می کند.

ملایی تصریح کرد : پوشش بتونی انهار از دیگر مواردی است که جلوی هدر رفت آب را می گیرد و پارسال بیش از ۲۰ کیلومتر از آنها را پوشش بتونی کردیم .

وی اظهار کرد اگر دولت اعتبار لازم برای بتونی کردن انهار کشاورزی را بدهد میزان مصرف آب و به تبع آن هزینه تولید به یک سوم کاهش می یابد .

مدیر جهاد کشاورزی انزلی در خاتمه با تاکید بر لزوم مدیریت درست بر مصرف آب کشاورزی افزود: باید با همکاری سازمان آب و میرابها ، بخشدار ، شوراهای روستایی ، دهیاران ، مراکز خدمات جهاد کشاورزی طوری مساله را مدیریت کنیم که آب به نسبت عادلانه به کلیه اراضی شالیکاری شهرستان  برسد .

شهرستان بندرانزلی با هفت هزار هکتار زمین زراعی ، پنج هزار و ۲۰ هکتار شالیزار دارد که حدود ۲۳ هزار تن شلتوک از آن برداشت می شود.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *