بازدید اعضای هیات علمی و اداری دانشگاه آزاد شهرستان انزلی از طرح‌های توسعه‌ای بندری موج شکن‌های جدید و ترمینال مسافربری اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان گیلان انجام شد.

در این بازدید علمی یک روزه که ۸۵ نفر از اعضای هیات علمی، اساتید و پرسنل اداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرستان بندرانزلی همراهی می‌کردند، مهندس کوهساری مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان ضمن همراهی این گروه به شرح اهداف و برنامه‌های اداره‌کل بنادر و دریانوردی استان در اجرای طرح‌های بندری و طرح توسعه در اسکله‌سازی و موج‌شکن سازی و ایجاد محوطه‌های جدید پرداخت و گفت: در سال ۱۸۹۵ میلادی برابر با ۱۲۷۴ شمسی کار بنای موج‌شکن غازیان به طول ۷۵۰ متر و موج شکن انزلی به طول ۵۲۰ متر شروع و در سال ۱۹۱۴ میلادی برابر با ۱۲۹۳ شمسی پایان یافت.

وی افزود: به برکت انقلاب اسلامی در بهمن ماه سال ۱۳۸۷ ساخت موج‌شکن‌های شرقی و غربی و دایک ساحلی بندرانزلی آغاز شد و هم اکنون طولی حدود ۵ کیلومتر ساخته شده و زمینه‌های توسعه بیشتر بندر را فراهم کرده است.

وی ادامه داد: هم اکنون محوطه‌های بندری با انجام استحصال اراضی با افزایش ۴۰ هکتاری به مساحت ۱۱۰ هکتاری افزایش یافته است.

مهندس کوهساری به ویژگی‌های بندرانزلی اشاره کرد و افزود: بزرگترین بندر حاشیه دریای خزر، بهترین امکانات بندری، رتبه سوم بین بنادر کشور، نزدیکی با بندر آستراخان و بنادر ترکمنستان، قزافستان و آذربایجان، ارتباط با بازارهای منطقه‌ای، دسترسی به بازارهای مصرفی کشور تازه استقلال یافته شوروی سابق، قرار گرفتن در مسیر کریدور بین‌المللی شمال – جنوب منطقه آزاد، نزدیکی به فرودگاه و شرایط آب و هوای معتدل استان گیلان از مهترین ویژگی‌های بندرانزلی است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان گیلان به ابعاد طرح توسعه بندری و موج‌شکن‌های جدید پرداخت و اضافه کرد: با احداث موج شکن‌های جدید علاوه بر اثرات تخلیه و بارگیری و ایمنی در بندر باعث می‌شود حوادث طبیعی نیز کاهش پیدا کند و همچنین توان تخلیه و بارگیری از ۴٫۵ میلیون تن واقعی به ۱۱ تن و از ۷ میلیون تن اسمی به ۱۷ میلیون تن خواهد رسید.

در این بازدید همچنین اعضای هیات‌های علمی و پرسنل اداری دانشگاه آزاد شهرستان بندرانزلی به طرح دیدگاه‌ها و نظرات خود در خصوص طرح‌های توسعه‌ای بندری پرداختند و از نزدیک با فرایند تخلیه و بارگیری و طرح توسعه‌ای بندری آشنا شدند.

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

Anzali Free Zone

Shahin

۱۹ بهمن ۱۳۹۱

چه عکس زیبایی. در دنیا بنادر کمی هستند که همچون بندر انزلی به زیبایی های شهر بیفزایند و معمولا خارج از شهر واقع شده اند و این مزیتی است که هم مسافران هم ملوانان در بندر انزلی از آن بهره مند هستند.

پاسخ