82124055-70817232[1]

 

سیصد هزار عکس از طبیعت ، آداب و رسوم ، سنتها و زندگی مردم گیلان و این کهن مرز و بوم حاصل یک عمر تلاش محمد کوچکپور کپورچالی عکاس هنرمند این خطه است .
هنرمندی که گیلان بهشت طبیعت و نگارستان ایران را از دریچه دوربین خود به جهانیان شناساند.
او برای ثبت این تصاویر ساعتها و روزها وقت گذاشته ، از گردنه های خطرناک عبور کرده ، با روستاییان و کوه نشینان زندگی کرده است.
با فریاد خاموش وار جنگل گریسته و در ضیافت بی آلایش نوعروس و دامادان کوه نشین شادی کرده است .
کوچکپور عکاسی را از سال ۵۹ آغاز کرد ؛ او عکاسی خود آموخته است که تحت تاثیر محیطش ابتدا عکاسی از طبیعت را آغاز کرده و سپس به زندگی و آداب و رسوم مردم پرداخته است .
این عکاس هنرمند که این روزها درگیر بیماری است و حال و روز خوشی ندارد می گوید من با عشق به هنرم زندگی می کنم ، فرهنگ ،هویت ، آیین های مردم را برای نسلهای آینده ثبت کرده ام و از این لذت می برم .
۳۰۰ هزار نگاتیو عکس از طبیعت ایران دارم ، نگاتیوهایی که نیاز به اسکن دارند تا برای نسلهابعد باقی بمانند ، کاری که از توان من خارج است.
ردپای طبیعت ، فرهنگ و باورها را در عکسهایش می توان یافت، زنان سختکوش تالش با لباسهای محلی رنگارنگ و زیبا در حال آماده کردن سینی های غذای جشن عروسی ،چوپان جوان ، بانوی شالیکار بچه بر دوش، کوچ دامداران از سوژه عکسهای وی هستند.
عکسهای او این روزها در عین زیبایی نشان دهنده نفوذ زندگی صنعتی به طبیعت است ، قطع درختان جنگلی و برافراشته شدن دکلهای فشار قوی ، تکه تکه شدن دشت ، به دست سیم خاردارها ، تخریب منابع طبیعی و ساخت ویلا .
کوچکپور که عکسهایش از طبیعت گیلان ، تالاب انزلی و جنگلهای هیرکانی را به بخش محیط زیست سازمان ملل نیز ارائه داده است : می گوید وقتی تخریب سریع طبیعت را می بینم افسوس می خورم از این که آیندگان این صحنه های طبیعی را نخواهند داد .
او اعتراضش را در قالب مجموعه عکسهای فریاد جنگل ثبت کرده است .
کوچکپور اولین نمایشگاه آثارش را سال ۶۷ با کمک زنده یاد گلستان در گالری گلستان برپا کرد وپس ازآن عکسهایش به مسابقات و نمایشگاههای بین المللی راه یافت .
وی می گوید عکسهایم مستند هستند و تنها یک درصد ادیت دارند .
تاکنون سه کتاب از مجموعه عکسهایش با نام ( دریچه سبز )عکسهایی با موضوع اجتماعی و اداب رسوم مردم گیلان ،(گیلان بهشت طبیعت ) و ( از مه تا دریا ) را به چاپ رسانده و کتاب دیگری به نام ( گیلان کهن دیار من ) با موضوع زندگی ، آداب و رسوم و طبیعت گیلان در دست چاپ دارد .
زهره زمانی بانوی فیلمساز و رییس انجمن سینمای جوان انزلی در نشست نمایش عکسهای این هنرمند در مجتمع ارشاد شهرستان گفت : ردپای بوم شناسی و جامعه شناسی ، فرهنگ و آداب و رسوم گیلان را در عکسهای کوچکپور می بینیم .
تقدیرهای پیایی یونسکو، آساهی شیمبون ژاپن ، عکاسی بین المللی شانگهای چین، انجمن بین المللی خلاق انگلستان به همراه مدال برتر فیاپ عکاسی آمریکا ، عکاسی بین المللی خانه فرهنگ بلژیک ، مسابقه بین المللی عکاسی نوک هیت کشور بلژیک و جوایز بسیار داخلی از جمله موفقیت های کوچکپور است.
وی خاطرنشان می کند : آنچه نیاکان ما در طول هزاران سال نسل به نسل تحویل ما دادند را باید به درستی تحویل نسلهای آینده بدهیم .
این عکاس هنرمند به گیلانیان توصیه می کند : آیین ها و آداب و رسوم و هویت خود را پاس بدارید و از تخریب طبیعت و جنگل خودداری کنید ./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *

guilak

گیلک

۳ تیر ۱۳۹۵

درود بر فرزند خلف گیلان زمین جناب کوچک پور عزیز.سپاس از شما به جهت اینکه با هنر و عشق به خاک نیاکان ما زندگی کرده اید و فرهنگ و هویت و آیینهای مردم مان را برای آیند گان و فرزندان این آب و خاک ثبت کرده اید.بسیار متاسفم از اینکه با این همه شهرت و کسب افتخارات که در این سالها کسب نموده اید امروز حتی امکانات و توان اسکن تعدادی نگاتیو را ندارید!!! حقیقتا باید خون گریه کنیم از بابت این بختک بی تفاوتی و کمکاری مسئولان مربوطه.بخاطر اینکه هنرمندان عاشق و نخبگان ارزشمند جامعه ما یک به یک غریبانه در پیچ و خمهای تشکیلاتی و مدیریتی این کشور محو و نابود می شوند.آیا فعالیتهای این هنرمند در حیطه مدیریتی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا اداره میراث فرهنگی و ادارات اینچنینی دیگر نیست تا ایشان را در این امر یاری کنند؟ انصافا باعث شرمندگی نیست وقتی آقای کوچک پور می گویند توان اسکن نگاتیوها را ندارند؟!!!

پاسخ