82234643-710261391

مبارزه با گیاه مهاجم سنبل آبی در منابع آبی گیلان با پنج میلیارد ریال اعتبار توسط اداره کل حفاظت محیط زیست استان و پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی کشور در انزلی در حال انجام است.
سه میلیارد ریال از این مبلغ از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان برای مبارزه مکانیکی در اختیار اداره کل حفاظت محیط زیست استان و دو میلیارد ریال به پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی اختصاص یافت .
سنبل آبی یکی از سریع الرشد ترین گیاهان مهاجم و خطرناک شناخته شده در دنیا و دارای قابلیت تولید مقادیر زیادی دانه ، افزون بر سه دهه ماندگاری بذر و قدرت دو برابر کردن جمعیت خود در مدت دو هفته است .
این گیاه می تواند منابع آبی را به طور کامل پوشانده و باعث نرسیدن نور خورشید به گیاهان آبزی ، ماهی ها و سایر موجودات آبزی و از بین رفتن آنها شود .
این گیاه چنان سطح آب را میپوشاند که حتی رفت و آمد قایق ها را هم غیر ممکن می کند .
رییس پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی کشور روز یکشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا از آغاز عملیات مبارزه با گیاه مهاجم سنبل آبی در منابع آبی گیلان با جذب حدود دو میلیارد ریال اعتبار خبر داد.
دکتر علی اصغر خانی پور اظهار کرد : این طرح شامل چهار پروژه بررسی پراکنش سنبل آبی ، بررسی کنترل شیمیایی ، شناسایی جمعیت حشرات در این گیاه و مطالعه عوامل بیماری زای قارچی همراه گیاه مهاجم سنبل آبی است.
وی در خصوص وضعیت پراکنش سنبل آبی پاسخ داد : متاسفانه سنبل آبی در اکثر منابع آبی استان از جمله تالاب انزلی نفوذ کرده اما منبع اصلی سنبل آبی در تالاب عینک رشت است.
خانی پور با بیان این که هنوز اطلاعات ما در ارتباط با پراکنش این گیاه جمع بندی شده نیست افزود: بر اساس گزارشهای پراکنده از طریق محیط بانان محیط زیست و محققان پژوهشکده ، این گیاه دارای پراکنش با تراکم متفاوت در تالاب عینک ،تالاب انزلی ،تالاب امیرکلایه و حتی آبراهه های کشاورزی حاشیه تالاب است .
وی در تشریح شیوه مقابله با این گیاه گفت : مبارزه با این گیاه مهاجم در تمام دنیا به دو صورت است حالت اول که مبارزه فوری و کوتاه مدت نام دارد مکانیکی است یعنی برداشت این گیاه توسط عوامل انسانی و یا به وسیله دستگاههای خاص صورت می گیرد که مبارزه فوری و کوتاه مدت است که در حال حاضر متولی این مبارزه اداره کل محیط زیست با کمک سازمانهای مردم نهاد است .
خانی پور اظهار کرد : این اداره با کمک مردم تاکنون اقدامات خوبی برای مبارزه انجام داده اند و به خوبی توانسته اند از گسترش این گیاه در تالاب عینک و تالاب انزلی جلوگیری کنند .
به گفته وی برای مبارزه مکانیکی نیز امسال سه میلیارد ریال اعتبار از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان در اختیار اداره کل حفاظت محیط زیست قرار گرفت .
وی اظهار کرد : اما با توجه به قدرت تکثیر و احیاء فوق العاده سنبل آبی بعنوان یک مبارزه اساسی که اثرات طولانی مدت داشته باشد باید حتما به سمت مبارزه غیرمکانیکی که همان بحث مبارزه شیمیایی و بیولوژیک است باید برویم .
رییس پژوهشکده آبزی پروری خاطرنشان کرد : دستگاههای خاص شناوری در دیگر کشور ها وجود دارد که که این گیاه را برداشت می کند ولی ما این دستگاهها را نداریم که بر اساس تصمیمات کمیته احیای تالاب انزلی یکی از برنامه ها خرید و وارد کردن شناور مجهز به برداشت این گیاه یا ساخت آن بر اساس الگوهای استاندارد موجود در داخل کشور است.
وی در مورد چرایی عدم موافقت با مبارزه بیولوژیک گفت : با توجه به این که جمعیت جانوری شناخته شده دشمن این گیاه ( نوعی سوسک) در کشور ما وجود ندارد و به دلیل عدم امکان واردات آن به کشور به دلیل تهدیدات بیولوژیک ، مبارزه شیمیایی و مکانیکی در حال حاضر در اولویت قرار دارد.
خانی پور تصریح کرد: در هر مبارزه شیمیایی معمولا نوع مواد شیمیایی مورد استفاده و غلظت آن به نحوی انتخاب می شود که کمترین صدمه را برای آبزیان و جوامع انسانی اطراف آن داشته باشد.
رییس پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی کشور یادآور شد: طرح مذکور در اولین نشست منطقه ای آموزش، پژوهش و توسعه پایدار سازمان حفاظت محیط زیست کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و موافقتنامه انجام طرح مرداد ماه ۱۳۹۵ به امضای روسای پژوهشکده آبزی پروری و اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان رسید.
پیرو تشکیل کمیته پژوهشی مبارزه با گیاه مهاجم سنبل آبی در منابع آبی استان گیلان در پژوهشکده آبزی پروری آبهای داخلی کشور و تصویب طرح ،عملیات اجرایی هریک جداگانه آغاز شده است ./ ایرنا

ارسال دیدگاه

کاربر گرامی انزلی کلاب لطفا عدد را در کادر زیر وارد کنید *